left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Gölge (2008)

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Gölge (2008), Tür: Dram - Gösterim: 20 Mart 2009 seperator Ayarlar V right
Sweeney
mesaj May 25 2008, 01:07:20 AM
İleti #1


Sweeney Todd
Group Icon

Grup: Root Admin
İleti: 4,104
Katılım: 29-January 04
Nereden: Fleet Sokağı
Üye No.: 7

Müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli’nin uzun zamandır beklenen ilk uzun metrajlı filmi Gölge, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa’nın intihar, şüphe, kıskançlık, dostluk ve aşk hakkındaki, “kara film bahçelerini binlerce defa arşınlamışSelma ve Gölgesi romanından uyarlanmış.

“Selma ve Gölgesi, bizim coğrafyamızda, bizden yola çıkılarak yazılmış, enfes kurgusuyla göz dolduran, düşündürüp heyecanlandıran bir hikâye. Gizemli bir kadının planlarını gizlice uygulamasını ustaca anlatan, aynı zamanda da iki yakın erkek arkadaşın nasıl olup da birbirini yok edecek birer canavara -usulca, bilinçsizce ve yumuşak bir şekilde- dönüştüğünü gösteren bir yapıt”.


GÖLGE
Yönetmen: Mehmet Güreli
Senaryo: Nilgün Önes
Eser: Peyami Safa (Selma ve Gölgesi)
Yapımcı: Tülin Soyarslan, Burak Yamanlıca
Kurgu: Ulaş Cihan Şimşek
Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek
Işık Şefi: Aydın İz
Sanat Yönetmeni Yrd: Ceylan Kara
Sanat Asistanı: Ruhan Ünlüer, Davut Kanmaz
Ses Teknisyeni: Okan Selçuk
Oyuncular: Görkem Yeltan (Selma), Kaan Çakır (Nevzat), Serkan Ercan (Halim), Memet Ali Alabora, Alper Kul, Ünal Silver (Salim), Hikmet Körmükçü, Zeynep Konan, Ali Pınar (Resepsiyoncu)
Konusu

Halim, Nevzat'ın Ankara'da yaşayan çok eski bir dostudur ve annesinin rahatsızlığı üzerine İstanbul'a gelmiştir. İki eski arkadaşın -böyle tatsız bir vesileyle olsa da- buluşması her ikisini de çok mutlu etmiştir. Özellikle de Nevzat'ı. Nevzat, sevdiği bir kadınla evlenme planları yapmaktadır. Arkadaşı Halim'i, bu kadınla tanıştırmak ve onun hakkındaki yorumlarını duymak istemektedir. Halim, ince ruhlu bir şairdir. Karısı ve çocuğu ile Ankara'da sakin ve rahat bir hayat sürmektedir. Arkadaşı Nevzat'ın aşk konusundaki duygularını anlamaktadır ancak kimdir arkadaşını bu denli heyecanlara boğan, onu bu kadar değiştiren kadın? Nevzat'ın dediğine göre; kadının merak edilecek tek yönü; insanları etkileyen gizemli kişiliği değil, yakın çevresinde meydana gelen intiharların yansımalarının azımsanmayacak etkileridir. Bu yansımaların da etkisiyle ortaya büsbütün gizemli bir kadın portresi çıkmaktadır. Bu gizemli kadın; Selma Ragip'tir. Selma; babası, iki eşi ve evdeki hizmetlisinden, intiharları sonucunda ayrılmak zorunda kalmış, bunların ağırlıklarını her ne kadar yıllar geçsede üzerinden atamamıştır.

Kimseyle görüşmemektedir ancak Nevzat'ın arkadaşı olması dolayısıyla Halim'le tanışmayı kabullenmiştir. Halim'le Selma'nın tanışması hem Selma'yı hem de Halim'i etkiler. Sevdiği kadının arkadaşından etkilenmesi Nevzat'ı ilk başta rahatlatsa da sonraları onu kıskançlık canavarının eline düşürecektir. İki yakın arkadaş zamanla birbirlerinden uzaklaşacaklar, zaman zaman kendilerini, hayatlarını ve arkadaşlıklarını sorgulayacaklardır. Bu rahatsız edici dönem, Nevzat'ı hızla Selma'dan uzaklaştırırken; Halim'i aynı hızla Selma'ya yakınlaştırmaktadır.

Halim, körkütük aşık olmuştur arkadaşının evlenmesinden ilk başlarda şüphe duyduğu bu kadına... Artık hiçbir şey umurunda değildir. Karısı, çocuğu, annesi; yakın arkadaşı Nevzat, hayatta yapmak istedikleri hatta kendi bile umurunda değildir artık. Her şey Selma'dır. Her şey Selma üzerine kuruludur. Nevzat, bu ilişkiyi net olarak bilmemekle birlikte sezmekte ve Selma'ya hissettiği güzel duyguların tümünü nefrete çevirmeye çalışmaktadır. Teselliyi Selma'yı herkes gibi görmekte bulmuştur.

Selma, nemfomandır. Selma, hastadır. Hatta, Selma, katil bile olabilir. İlk baştan beri şüphe duymaktadır Selma'nın yakın çevresindeki intiharların sorumlusu olmasından. Her ne olursa olsun Selma'yı bir daha görmemelidir. Ancak bu kararını uygulayamayacaktır Nevzat. Aldığı şok haber onu Selma'nın peşi sıra Venedik'e gitmeye zorlayacak bir haberdir. Halim, intihar etmiştir. Yakın arkadaşını kendi elleriyle Selma'yla tanıştıran Nevzat, daha karışık duygular içindedir şimdi. Arkadaşını, boğuşamayacağı bir vicdan azabı içersine terk etmesi mi Halim'in ölümünün sebebidir yoksa Selma diğerlerinin de dediği gibi biri midir gerçekten? Selma'ya olan sevgisini unutabilecek midir Nevzat? Bunların hepsinin cevabı bulunmalıdır. Bu cevapları almadan hayata devam etmek imkansızdır bundan sonra. Selma, Venedik'e gittiyse, onun peşinden gidilmeli ve sorunların cevapları bulunmalıdır bir bir. Nevzat'ın Venedik'te karşılaştığı Selma bambaşka biridir. Kırılmıştır, Halim'in intiharından dolayı büyük bir buhran geçirmiştir. Sevdiği tek erkek olan Nevzat da onu aramamıştır ve onunla ilgilenmemiştir hiç.

Selma, gerçekten de Nevzat'ın söylediği gibi sevmekte midir yoksa daha önce babasını, eski eşlerini, hizmetlisini hatta Halim'i öldüren bu kadın şimdi de kendine yeni bir av mı belirlemiştir? Nevzat Venedik'te Selma tarafından öldürülecek midir yoksa iki sevgili bu uğursuz ölümlerin üzerine mutlu bir birliktelik inşaa edebilecekler midir?


Gölge Fotoğrafları
Gölge FragmanıGölge Filmi Resmi İnternet Sitesi

GÖLGE FİLMİ GÖSTERİM TARİHİ: 20 MART 2009
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
ThE AnGeLoFDeaTH
mesaj Jun 1 2008, 02:54:08 AM
İleti #2


Ceo Mafia
***

Grup: Üyeler
İleti: 707
Katılım: 23-November 07
Nereden: High-Definition
Üye No.: 63,275Turkish Godfather biggrin.gif Hatirlatiyor resimler biggrin.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Sacco
mesaj Feb 12 2009, 03:14:04 AM
İleti #3


Go, Johnny Go!
Group Icon

Grup: Uzman
İleti: 656
Katılım: 25-December 04
Üye No.: 18,470GÖLGE

forum resmi


Selma nemfomandır, Selma hastadır. Hatta Selma katil bile olabilir…

Yakın arkadaşı Halim’i kendi elleriyle evleneceği kadınla tanıştıran Nevzat karışık duygular içindedir şimdi.

Halim körkütük aşık olmuştur. Arkadaşının sevdiği kadına. Artık hiç bir şey umrunda değildir. Karısı, çocuğu, annesi en yakın arkadaşı Nevzat, hatta kendisi bile…

Selma gerçekten sevmekte midir yoksa kendine yeni bir av mı belirlemiştir.

Erkekleri heyecanlara boğan, onları bu kadar değiştiren kadının merak edilecek tek yönü; insanları etkileyen gizemli kişiliği değil, yakın çevresinde meydana gelen intiharların yansımasıdır.


Ressam müzisyen Mehmet Güreli’nin ilk uzun metraj filmi Gölge, 20 Mart’ta vizyona giriyor.

Yapımcılığını Tülin Çetinkol Soyarslan ve Burak Yamanlıca’nın üstlendiği film 2008 yılında uluslararası ve ulusal festivallerde ilgiyle izlendi.

Başrollerinde Görkem Yeltan, Serkan Ercan, Kaan Çakır, Memet Ali Alabora’nın yer aldığı film Türk Edebiyatı’nın önemli ismi Peyami Safa’nın Selma ve Gölgesi adlı romanından uyarlandı...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
serceft
mesaj Mar 1 2009, 06:36:12 PM
İleti #4


New Member
*

Grup: Yeni Üye
İleti: 13
Katılım: 10-February 09
Üye No.: 66,268oy oy oy.peyami safanın en iyi polisiyelerinden birini sinemada görmek güzel olacak.kaçırmamak lazım.
kitabını okuduğum için film sarar mı bilmiyorum ama, kitaba sadık kalınırsa türk sinemasında bir efsane olabilir bu film.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
batuhan_aydin
mesaj Mar 6 2009, 12:11:12 AM
İleti #5


New Member
*

Grup: Yeni Üye
İleti: 16
Katılım: 10-February 09
Üye No.: 64,647iyi bir filme benziyor birde Peyami Safa gibi bir ustadın romanından uyarlandığına göre bence kötü olmaz izlemek lazım
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
klmk
mesaj Mar 6 2009, 04:46:53 AM
İleti #6


Asya-Pasifik
**

Grup: Üyeler
İleti: 83
Katılım: 19-February 09
Nereden: Seattle-Tokyo-Seul ucgeni
Üye No.: 76,942Goruntuler oldukca merak uyandirici. Umarim guzel bir film olmustur. DVD'si cikana kadar biz de kitabini okuyalim smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
oantepli
mesaj Mar 7 2009, 10:37:56 AM
İleti #7


Member
**

Grup: Yeni Üye
İleti: 30
Katılım: 10-February 09
Üye No.: 65,675Güzel bişey olacağını pek sanmıyorum.En azından günümüze uyarlayıp da öyle çekselermiş.

Bu ileti Dery tarafından Mar 8 2009, 03:17:08 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
bezgin bekir
mesaj Mar 7 2009, 11:47:51 AM
İleti #8


- çok da ilginç değil
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 1,125
Katılım: 10-February 09
Üye No.: 65,072Bu filmi bilmiyordum bile. Yaylılar eşliğinde, kasvetli bir fragman. Gölgesizler benzeri üzerinde oldukça çalışılmış ve gişe için yapılmamış güzel bir film bizleri bekliyor. Oyuncular harika, fragmandan görebildiğim kadarıyla diyaloglar uzun tutulmuş ve kitabı günümüze uyarlama saçmalığına gidilmemiş. Mehmet Güreli ismini de görünce gitmemem için hiçbir sebep kalmıyor.

Not: Posterde, sağdaki adam o haliyle Kevin Spacey'e benziyor biggrin.gif

Bu ileti Grenouille tarafından Mar 7 2009, 11:51:03 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
LoC_SyN
mesaj Mar 8 2009, 01:07:18 PM
İleti #9


Drop That Zero and Get with the Hero...
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 1,746
Katılım: 5-December 06
Nereden: Atakent
Üye No.: 62,688Türk sinemasının böylesi ilgi çekiçi filmler yapması çok güzel,insanlarımzın artık türk filmlerine daha fazla gitmesi ve prim tanıması daha içerikli ve daha değişik yapımların gelmesine önayak olmakda.

Bu filminde içerik bakımdan değişik ve cazip gelmesi izlenebilirlik bakımından iyi bir performans verebilceği umudu taşıyor.
Merakla bekliyorum bende.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
orcamsb
mesaj Mar 8 2009, 10:04:20 PM
İleti #10

Grup: Yeni Üye
İleti: 3
Katılım: 11-February 09
Üye No.: 66,466Türksinemasının böyle filmlerle gündemde kalması lazım recep ya da destere gibi bol küfürlü filmlerle değil bence.Bizim eski üstatların romanlarından daha ne filmler çıkar ama uğraşmasını bilene search.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
lobster mob
mesaj Mar 12 2009, 01:28:28 AM
İleti #11


Risk Indicator
***

Grup: Üyeler
İleti: 831
Katılım: 3-January 05
Üye No.: 19,870Mehmet Güreli gibi bir ismin elinden ikinci sınıf bir iş çıkması mümkün değil..kaldı ki beğenmeyeceğimi bilsem bile isme hürmetten sinemaya gidip izlemek isterim..
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Seradonin
mesaj Mar 15 2009, 11:08:59 PM
İleti #12


Serhat
**

Grup: Üyeler
İleti: 466
Katılım: 24-September 08
Nereden: İstanbul / Bakırköy
Üye No.: 63,552Romanı okuyan ve zamanına , hatta bu güne göre bile yazılmış en iyi polisye romanlarından biri olarak gördüğüm Selma Ve Gölgesi'nin iyi bir şekilde yansıtılacağını düşünmüyorum. Romandan çeviriler genelde kötü olmuştur. Umarım bu film beni yanıltır. Selma karekterini bakalım bize nasıl yansıtacaklar?

Bu ileti Seradonin tarafından Mar 15 2009, 11:11:54 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
dr.celcius
mesaj Mar 17 2009, 06:40:43 PM
İleti #13


Sükût etti dünya...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 521
Katılım: 20-January 09
Üye No.: 63,757Umarım Peyami Safa'nın eserine yakışır bir film buluruz ekranda. Türk klasiklerinden bir senaryo seçilmesi çok güzel, devamını dilerim smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
salex
mesaj Mar 20 2009, 12:45:27 AM
İleti #14

Grup: Yeni Üye
İleti: 6
Katılım: 25-February 09
Üye No.: 81,240bende hiç görmedim bu filmi
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
pacosss
mesaj Mar 20 2009, 01:28:52 PM
İleti #15

Grup: Yeni Üye
İleti: 8
Katılım: 16-February 09
Üye No.: 74,617Böyle bir kitabın varlığından haberim olmadığı için utanıyorum kendimden. Önce onu okumalıyım sad.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 07:46:01 AM