left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Öteki Yeşilçam : Seks Furyası

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Öteki Yeşilçam : Seks Furyası, Tür filmleri ve döneme ilişkin sosyal saptamalar seperator Ayarlar V right
RaveN
mesaj Jun 25 2008, 04:07:06 PM
İleti #1


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625forum resmi
1970-1975 afişlerdeki Erotizm

1970‘lerin başında Yeşilçam, Ajda, Semiramis Pekkan, Mine Soley ve Gönül Yazar gibi siyah beyaz dönemden kalan bir dizi vamp kadın oyuncu tarafından sadece hissetirilen gizli cinsellikten yavaş yavaş sıyrılıyordu. 1961 anayasasının verdiği ve artık iyiden iyiye hissedilen bireyselleşme ve sosyalleşme cesareti ile Türkiye, ne yazıkki 80′lerin başında kızgın bir şekilde bitirilecek olan en özgür 10 yılını yaşıyor, Sanatın her alanında güçlü örnekler veriliyordu. Yeşilçam’da boş durmayıp bir sürü nitelikli sosyal sorunları irdeleyen film üretirken bir yandan da özgürlük adı altında cinsellik temasını sömürüyordu. Bu biraz da Televizyon denen yeniliğe karşı verilen mücadeleden kaynaklanan bir ticari sinema refleksi olsa da zaman içinde kontrolden çıkması kesin görünüyordu ve öyle de oldu. Önceleri afişlerde ve lobi kartlarında başlayan ve orada kalan cüretkar pozlar ve sahneler yavaş yavaş filmlere giriyor, Bu yeni tür başlangıçta bazı iyi oyuncuları kullansa da zaman içinde Zerrin Egeliler, Zerrin Doğan vb. gibi kendi starlarını yaratıyor ve seks komedi gibi bir alt türün doğmasına yol açıyor, bu tür filmlerde oynaması asla düşünülemeyecek Pekcan Koşar, Gazanfer Özcan, Rüştü Asyalı gibi bazı güçlü karakter oyuncularını dahi; gerçi çoğunlukla buna bu oyuncuların ekonomik güçlükleri sebep olmuştur, kullanıyordu.


Konuyla ilgili olarak Metin Demirhan Erotik Türk Sineması adlı kitabında şöyle yazıyor:


1970lerde Türk sinemasında çok konuşulan bir “seks” furyası kopuyor ve Yeşilçam’ın kurallarını derinlemesine sarsıyor, kadına uygulanan klasik ayrım (saf genç kız, kötü kadın) tarihe karışmış gibi oluyor. Herkes, tiplemelerin kalın çizgileri içinde hareket etmeksizin, kendi cinselliğini yaşıyor. Hatlar kabaysa da espriler belden aşağıysa da ortada bir gerçek var: Batı sinemasının örneklerini izleyerek bir kısım Türk sineması (özellikle “B” sineması), kendi işine yaradığı için köklü tabuları yıkıyor ve seyircinin karşısına sevişmeye, yatağa girmeye, soyunmaya hayır demeyen, saf olmayan kızlar getiriyor. Bunlar ne iyidir, ne de kötüdür, bunlar doğallığını yaşayan kadınlardır. Bu noktaya kadar her şey mantıklı görünüyor, ancak bu tür bir doğru mantık tutunca (tutunmaması için hiçbir neden yoktur) durum elden kaçıyor. İş furyaya dönüşünce tüm olumsuzluğunu, sömürücülüğünü, aşırılığını ortaya koyuyor. Yeşilçam’da kopan “seks” furyası, bazı açılardan, Türk sinemasının temelleri pek derin olmayan yapısını sarsıyor ve başka nedenlerle birleşerek bir çöküşe doğru itiyor. Yeşilçam’ın küllerinden 80′li ve 901ı yıllarda bir “başka” sinema anlayışı doğuyor, daha çağdaş ve sorunsal gibi görünen ve eskinin kurallarını, genelde, hiçe sayan. Bu sinemayı yapanlar hep yeniler değil, aralarında “eski” diyebileceğimiz kişiler, yönetmenler de var.


Aşağıdaki görsel materyaller 70′lerin başından türün gerçek anlamda patladığı 1975 yılına kadar olan ve afişe yedirilmiş cinsellik teması ile pazarlanan belli başlı filmlere aittir ve bu filmlerin çoğunun içeriğinde sadece ima edilen ölçülü bir cinsellik vardır. afişlerdeki çıplaklık ise başrol oyuncularının bilgisi dışında genellikle dolgu fotoğraflar yada filmlerde oynayan bazı oyuncuların haftasonu dergilerine verdiği cüretkar pozların filmle ilgisi olmadığı halde afişe eklenmesiyle elde edilmiştir.


ilerleyen günlerde, 1980′lere kadar devam eden ve hard seks filmleri ile merdivenaltı sinemacılığa yönelerek kendini bitiren Türk erotik sinemasının hiçbir yerde görülmemiş film afişlerini Yıllara bölerek yayınlayacağız. Türle ilgili olarak En azından afiş bazında en güçlü kaynağı sağlayacağımızı düşünüyoruz. afişleri öteki sinema blog üzerinden sunacağız. Bunun iki sebebi var: Öncelikle thumbnailler birbirine girdiği için mesaja eklemeyi başaramadım diğer sebepde genel kullanıma açık bir site olduğumuz için bu tarz bir materyali burada sunmak bazı arkadaşlarca hoş karşılanmayabilir. Ben de samimi bir sinefil olarak giriştiğim bu olaydan herhangi bir polemiğe girmeden çıkmak istiyorum. 1970 ve 1975 arasında çevrilen seks komedilerinin afişlerini görmek isterseniz buraya buyrun smile.gif


Ayrıca konuyla ilgili olarak Sinematik’de yayınlanan Zerrin Egeliler yazısını da okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Bu ileti RaveN tarafından Jun 29 2008, 03:05:07 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 25 2008, 04:24:08 PM
İleti #2


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625forum resmi

1975 yılı daha önce 5 yıllık macerasını afiş boyutunda aktarmaya çalıştığımız Erotik Türk sinemasının erotik-komedi maskı altında Salonları işgalinin başladığı yıldı. Günümüzde 10-15 yerli filmi bir yıl içinde sinemalarda gördüğümüz vakit Bu sene amma da Türk filmi çevrilmiş diye seviniyoruz belki ama 1975 yılında Yeşilçam tam 226 adet filmi izleyici ile buluşturmuştu.

Sinemanın yeni ve güçlü rakibi televizyon seyirciyi artan bir hızda çalsa da, Yapımcılar izleyicinin sevdiği TV dizilerinin yerli versiyonlarını sinema filmi olarak çekerek bir sempati yaratmaya kalkışmış; Tatlı Cadı, Kaygısızlar, Pembe Panter, Temel Reis ve Kaynanalar gibi işlere imza atmıştı. Fakat “Seks satar” fikri başka bir seyirci profilini salonlara çekmek ve ne olursa olsun bilet satmak adına 1975 yılında tam 75 adet erotik (Bunların çoğu hafif meşrep güldürülerdir.) film çevrilmesine yol açmıştı. Bu durum TV yüzünden iyice azalan aile seyircilerinin tamamen yitirilmesine, Erotik filmlerin sonraki 5 yılda iyice çoğalarak Yeşilçam’a hakim tür olarak hükmetmesine sebep olacak Büyük şehirlerde yada Anadolu da sadace erotik film oynatan izbe “2 film birden” sinemalarının türemesine yol açacaktı. Fakat 1975 Erotik komedilerin hala komedi olabildiği bir kaç yıl sonra çekilecek hard seks filmlerinin henüz kümse tarafından hayal bile edilmediği Tür açısından oldukca masum zamanlardı. Filmler genel olarak 70′lerde memlekette epeyce örneği gösterilmiş olan İtalyan ero-komedilerine özenmekte ve Erkek komikler olan Aytekin Akkaya, Hadi Çaman, Bülent Kayabaş, Sermet Serdengeçti, Mete İnselel, Ali Poyrazoğlu gibi isimlerin O yıl için bu türün popüler isimleri olan Arzu Okay, Mine Mutlu, Melek Görgün, Seher Şeniz, Figen Han gibi isimlerle eşleşmesiyle oluşturulan sabun köpüğü komediler olmakta ve bir kaç hafif seks sahnesi içermekteydi. Oyuncuların beceriksizliği ve prodüksüyonların ucuzluğu gözden kaçmasa da salonları ayakta tutmak adına erotik komediler oldukca işe yarayan yapımlardı.

burada bir parantez açıp işin sinema salonları boyutunda bizzat şahid olduğum bazı anılarımı aktarmak istiyorum:

1972 doğumluyum ve çocukluğum Samsun‘da geçti. Samsun Büyük Cami’nin karşısında (altında Gima mağazası olan) ZAFER sineması vardır. Mutlaka hatırlayanlar çıkacaktır. Bu sinemanın hissedarı ve müdürü eniştem İsmet Kurt’du. Zafer, Samsun’un en büyük sineması olan Mecidiye Caddesindeki Konak sineması ile birlikte düzgün filmler göstermeye çalışan bir sinemaydı. Aynı zamanda Samsun’un ilk sinema salonu olma özelliğini taşıyordu. O dönem Samsun’da Aile filmlerini Zafer ve Konak, Erotik filmleri ise Sümer, Yıldız ve Fuar sinemaları gösteriyordu fakat bu durum pek uzun sürmeyecekti. 70′lerin özellikle 2. yarısı sinema salonları açısından pek parlak zamanlar değildi. Televizyon gerçektende sinemanın işlerini çok düşürmüştü. Kimse, bedava tv izlemek varken, sinemaya gelmiyordu. Kocaman Salon (o zamanlar salonlar balkonlu ve kocamandı şimdiki gibi cep sinemaları yoktu) bomboş kalıyordu, gelen 3-5 kişinin bilet parası salonun sobasına giden odun, kömüre bile yetişmiyordu. Zamanla, gayet iyi durumda olan eniştemler, borca battılar ve borçlar yüzünden kimse film vermez oldu. zaten film veren yapımcılarda battı, gitti. gişecinin, teşrifatcının, makinistin parası ödenemez hale geldi. Zafer son dönemlerinde mecburiyetten Erotik bazı filmler gösterdi. Hatta herşeyi düzelteceği umulan bir tadilatın ardından Aydemir Akbaşlı bir filmle (Fenerleri falanda yapılmıştı) yeniden merhaba dedi ve bir süre için Eniştemlerin işleri düzeldi, ceplerine tekrar para girdi. (Aydemir Akbaş’ı o sebeple ailecek çok severiz:) ) fakat kaçınılmaz olan sadece gecikiyordu ve sıkıyönetim zamanı işler iyice düşünce “Dünyayı Kurtaran Adam” dahi sinemaları kurtaramadığı için salon kapandı ve işhanı oldu.

O dönemde erotik gösteren, Sümer ve Yıldız dolup taşarken Zafer bomboştu. Öyle ki biz teyze kızlarımla fuayeyi ele geçirmiş orada bisiklete falan biniyorduk! Korkut abi vardı Gişede, büfede dururdu… Karısı parasızlıktan, çocuğunu alıp Amasya ya gitmişti. Adamcağız büfede ağlayıp bizi görünce gözlerini siliyor elimize birer Atom (Samsunda Kocaman bezeler yapılır. Atom derler) birer de Gazoz verip yolluyor, kendi haline dönüyordu. Sinema personelinin sinema da yada eniştemlerde yatıp kalktığını, Afişleri Teyzemlerin astığı zamanları bilirim.

Zafer’in soylu direnişi bir işe yaramadı ne yazıkki… Diğerleri de haklı olarak yani aç kalmamak için bu filmleri gösterdiler. Cinselliğe aç halk da bilet alıp izledi. Salonlar tarafında yaşanmış bu trajedinin benzerleri oyuncular ve yapımcılar tarafında belki de daha fazla yaşandı. Eğer o erotikler olmasaydı. Türk Sinema sektörünün televizyon ve yabancı süper yapımların baskısına dayanamayarak çökeceği gün gibi aşikar. Şimdi birileri tarafından tukaka edilen Türk erotikleri sektör açısından kesinlikle can simidi vazifesi görmüşlerdir bu yadsınamaz bir gerçek bence…

Aynı baskı 80′lerde de Video klüpleri sebebiyle bir kez daha yaşandı. Yeni erotik film çekilmemesine (Yassah hemşerim!) rağmen 70′lerden kalan her tarafı çiziklerle dolu kopyaları gösteren sinema salonları ayakta kaldı. Fakat yüzlerce ciddi film gösteren salon battı. (biraz da bizim kadın sorunlarına takıntısı olan az diyaloglu kasvetli filmlerimiz yüzünden) Hepsi Lokanta, işhanı oldu. Durum o kadar vahimdi ki 80′lerin sonunda büyük şehirler dışında sinema salonu kalmamıştı neredeyse… Örnek vermek gerekirse; koskoca İzmit’te tek salon kalmıştı! Erotik filmler gösteren Murat Sineması!

Tekrar 1975 yılına dönecek olursak, bu yeni ve zorba türün belki de en ilginç tarafı kaba saba film isimleriydi. komik ve cinsel ima yüklü bu isimlerin o seneye ait olanları: Ah Mualla Oh Ne Ala (Naki Yurter), Ah Ne Adem Dilli Badem (Çetin İnanç), Anahtarı Bendedir (Yücel Uçanoğlu), Bana Beş Avrat Yetmez (Çetin İnanç), Ben Armudu Dişlerim (Semih Evin), Beş Atış Yirmibeş (Nazmi Özer), Çalkala Yavrum Çalkala (Ülkü Erakalın), Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak (Nazmi Özer), Çukulata Tarlası (Günay Kosova), Dünden Bugüne Seks (Oğuz Gözen), Hababam Git Hababam Gel (Aram Gülyüz), Hasan Almaz Basan Alır (Aram Gülyüz) vb. idi

Bu 75 filmin tamamının afişlerini sizler için derledik ve ilginize sunuyoruz. Yine hiçbir yerde bulamayacağınız arşiv değeri olan bir çalışma olduğunu hatırlatıyor ve bunu tamamen akademik bir yaklaşımla yapmış olduğumuzu da ayrıca belirtiyoruz. forum resmi afişleri görmek için lutfen buraya buyrun
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
omeringen
mesaj Jun 25 2008, 05:21:27 PM
İleti #3


¬_¬
****

Grup: Üyeler
İleti: 6,183
Katılım: 9-January 05
Nereden: irc.freenode.org
Üye No.: 20,913Bu ve diğer tüm yazılarınız için teşekkür ediyorum, hepsi birbirinden güzel. flowers.gif

Sormak istediğim birşey var. Şuradaki adresten afişlere göz gezdirdim(gerçektende şaşılacak isimler var), bu afişleri nereden temin ediyorsunuz ?
Aslında bu ve bunun dışındaki tüm eski Türk filmlerinin afişlerini desem daha doğru olacak smile.gif Çünkü ötekisinema adlı sayfada birçok Türk filminin daha önce görmemiş olduğum afişleri bulunmakta...

Bu ileti omeringen tarafından Jun 25 2008, 05:31:55 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 25 2008, 05:43:04 PM
İleti #4


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625Çok teşekkür ederim omeringen smile.gif

Bu afişlerin kaynağı Kabalcı yayınlarından çıkan, 5555 Afişle Türk Sineması adlı kitap... Bu dev eseri derleyen kişi ise Türker İnanoğlu... Gerçekten de eşine az rastlanır bir arşiv çalışması. Fakat her filmin afişi kitapta aynı boyda sunulmamış... Bazıları bir pul büyüklüğünde... Fotoğraf makinemle türlere göre tek tek fotoğraflarını çekerek, yüksek raf fiyatı ( liste fiyatı 150 YTL, gerçi şu an %50 indirimle almak mümkün) sebebiyle bu kitaba ulaşamamış meraklılara Bir dönemin sinemasını hatırlatmaya gayret ediyoruz. Afişlerin fotoğrafları çekildikten sonra hepsi Photo impact ile tek tek editlendi ve akabinde yeniden boyutlandırılarak internet'e verildi.

Afişler bir sürü yazının yapamadığını tek başına yapıyor ama ben yine de afişleri yazı ile destekliyorum ve mümkünse bir fayda yaratmaya gayret ediyorum. gerçi "seks furyası" filmleri istismara açık bir konu bir dönemi anlamak açısından mutlaka incelenmeli...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
admer
mesaj Jun 25 2008, 06:41:25 PM
İleti #5


Team McLaren
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 1,822
Katılım: 7-September 05
Nereden: Bursa
Üye No.: 26,828Afişler ve yazılar için teşekkürler @RaveN. Eline sağlık. flowers.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
fwwm
mesaj Jun 26 2008, 04:50:30 PM
İleti #6


Advanced Member
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 838
Katılım: 2-February 08
Üye No.: 63,345Makaleler ve afişler için çok teşekkürler üstad.Gerçekten usta işi bir çalışma olmuş,ellerinize sağlık. flowers.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
vidanjör
mesaj Jun 26 2008, 08:40:30 PM
İleti #7


Şizofren dediğin psikopat değil ki.
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 2,259
Katılım: 9-September 06
Üye No.: 61,866Teşekkürler @Raven flowers.gif

32. Gün bu konu üzerine bir program yapmıştı. Alttaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.sharebus.com/index.php?showtopic=199597&hl=
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
VUR4L
mesaj Jun 26 2008, 08:42:08 PM
İleti #8


Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 4,113
Katılım: 9-October 07
Üye No.: 63,239Hiç birini merak etmedim ama Sadri Alışık'ın Ne hakem filmini merak etmedim değil flaugh.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
umudovski
mesaj Jun 26 2008, 09:02:10 PM
İleti #9


Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 20,928
Katılım: 13-January 05
Üye No.: 21,5485555 Afişle Türk Sineması kitabını % 50 indirimli olarak Kabalcı Yayınevinden alabilirsiniz... smile.gif

Ben de bugünlerde Metin Demirha'ın "Erotik Türk Sineması" kitabını okuyorum ara ara. smile.gif Güzel bir derleme olmuş. Buradaki yorumlar da çok güzel.

Teşekkürler dostum bu başlık için. flowers.gif

Bu ileti umudovski tarafından Jun 26 2008, 09:04:16 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 26 2008, 09:06:25 PM
İleti #10


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625QUOTE(vidanjör @ Jun 26 2008, 09:40:30 PM) *
Teşekkürler @Raven flowers.gif

32. Gün bu konu üzerine bir program yapmıştı. Alttaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.sharebus.com/index.php?showtopic=199597&hl=


"Türk Pornosunun Hikayesi" eğer belgeselin gerçek ismi bu ise çok yanlış bir tanımlama olmuş çünkü gibi Almanya piyasası için filmler çeken ŞahinK gibilerini ve 1979 - 1980 yılları arasında çevrilen Naki Yurter ve Yavuz Figenli gibi yönetmenlerin denediği ve en tanınmışları Zerrin Doğan, Dilber Ay gibi oyuncuları olan bir kaç 16MM filmi saymassak Türk sineması porno çekmemiştir. 1973 ve 1980 arasında çekilen yüzlerce filmi ancak erotik olarak nitelendirebiliriz.

Porno diye nitelendirdiğimiz Hard seks filmlerinde oynayan en şaşırtıcı isim ise ölümünden bir kaç yıl önce inanılmaz yoksulluk içinde bulunan ve bu sebeple Engin Temizel'in yazıp yönettiği İşte Meydan(1979) adlı porno filmde oynayan Tugay Toksöz'dür.
forum resmi
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 26 2008, 09:16:16 PM
İleti #11


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625QUOTE(İCEBERK @ Jun 26 2008, 09:42:08 PM) *
Hiç birini merak etmedim ama Sadri Alışık'ın Ne hakem filmini merak etmedim değil flaugh.gif


Yazıda da bahsettiğim üzere, bu dönemde çekilen (1970-75) filmlerin çoğunda çıplaklık ve seks ancak afişlerde görülmektedir. TV'nin yükselişine karşı geliştirilmiş bir film pazarlama taktiği de denilebilir buna... Kendi yazımızdan alıntılarsak: "Bu filmlerin çoğunun içeriğinde sadece ima edilen ölçülü bir cinsellik vardır. afişlerdeki çıplaklık ise başrol oyuncularının bilgisi dışında genellikle dolgu fotoğraflar yada filmlerde oynayan bazı oyuncuların haftasonu dergilerine verdiği cüretkar pozların filmle ilgisi olmadığı halde afişe eklenmesiyle elde edilmiştir."

Ne Hakem bu filmlere güzel bir örnektir. afişteki çıplak sarışın muhtemelen bir yerlerden bulunmuş bir Alman dergisi güzeli yani filmde yok! smile.gif Zeyno Çilem ve Sevda Ferdağ'da yine stok fotoğraflarıyla afişe katkıda bulunmuşlar.

» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «

QUOTE(umudovski @ Jun 26 2008, 10:02:10 PM) *
5555 Afişle Türk Sineması kitabını % 50 indirimli olarak Kabalcı Yayınevinden alabilirsiniz... smile.gif

Ben de bugünlerde Metin Demirha'ın "Erotik Türk Sineması" kitabını okuyorum ara ara. smile.gif Güzel bir derleme olmuş. Buradaki yorumlar da çok güzel.

Teşekkürler dostum bu başlık için. flowers.gif

Umudovski senle garip bir benzeşmemiz var ya! aynı şeyleri okuyup, aynı filmleri seviyoruz. Metin Demirhan ile (kendisi Öteki Sinema'nın sıkı destekleyicisi ve ilhamı idi) ölmeden önce pek çok kez konuştuk. "Erotik Türk Sineması" Kabalcı'nın en çok sattığı kitaplardan biri ama Demirhan'ın bundan sebeplendiği pek söylenemez. Kimse bilmez ama Mad max ve benzeri "Post apokaliptik" filmleri incelediği kıyamet sineması'nın bitmesine çok az kalmıştı sad.gif

Bu ileti NeOttoman tarafından Jun 30 2008, 10:29:49 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Charliezy
mesaj Jun 26 2008, 09:17:46 PM
İleti #12


( censored )
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 1,239
Katılım: 21-September 04
Üye No.: 9,716Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize emeğinize sağlık @RaveN !
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 26 2008, 09:42:41 PM
İleti #13


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625QUOTE(Charliezy @ Jun 26 2008, 10:17:46 PM) *
Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize emeğinize sağlık @RaveN !

Çok teşekkür ederim. Arkadaşlar "Erotik Türk filmleri" yazı dizimiz türün kesin bir çöküş ve son yaşadığı 1980 yılına kadar devam edecek. makaleler ve görseller için bizden ayrılmayın smile.gif

Bu ileti RaveN tarafından Jun 26 2008, 09:42:54 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
holywars
mesaj Jun 29 2008, 08:23:24 AM
İleti #14


Koreli güzellerle
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 3,066
Katılım: 15-April 06
Nereden: Bilmiyorum, kayboldum
Üye No.: 59,960Afişlere baktımda gerçekden hiç tahmin etmediğim isimler ile karşılaştım. Misalen Seyyal Taner (Felaket Kadın), Münir Özkul ve Halit Akçatepe (Sokak Kızı) gibi. Lakin içlerinde biri varki bence Türkan Şoray kadar önemli bir güzelliğe sahip olan Feri Cansel, holivud'da olsa epey dikkat çekeceğine inanmışımdır hep.

Güzel incelemen ve emeklerin için teşekkürler RaveN smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
RaveN
mesaj Jun 29 2008, 02:09:21 PM
İleti #15


Murat Tolga Şen
Group Icon

Grup: Sinefil
İleti: 2,917
Katılım: 7-April 04
Üye No.: 625QUOTE(holywars @ Jun 29 2008, 09:23:24 AM) *
Afişlere baktımda gerçekden hiç tahmin etmediğim isimler ile karşılaştım. Misalen Seyyal Taner (Felaket Kadın), Münir Özkul ve Halit Akçatepe (Sokak Kızı) gibi. Lakin içlerinde biri varki bence Türkan Şoray kadar önemli bir güzelliğe sahip olan Feri Cansel, holivud'da olsa epey dikkat çekeceğine inanmışımdır hep.

Güzel incelemen ve emeklerin için teşekkürler RaveN smile.gif


Sevgili Holywars,
Seyyal Taner, Siyah beyaz avantürlerde kendini göstermiş ve rahat tavırları ile, Seks furyasının ayak seslerinin duyulduğu dönemde çok filmde görülen bir oyuncudur ama filmlerdeki dozun artması ile oda Yeşilçam'dan elini eteğini çekerek tamamen müzik çalışmalarına ağırlık vermiştir.

QUOTE
Seyyal Taner, 1968 yılında henüz 16 yaşında genç bir kız iken “Aslan Bey” filmi ile başlar sinemaya. Arka arkaya iki film daha çeken Taner’in bu yıllar aynı zamanda Arnavutköy Kız Kolejinde okuduğu zamanlara denk düşmektedir. Ve ondaki müzik tutkusu sinemadan çok önde gelmektedir.

Sahneye ilk çıkış ve şarkılarla baş başa kalırken, ve henüz ortalarda seks filmleri furyası yokken, erotizmi yavaş yavaş sinema perdelerine taşıyan avantür-macera filmlerinde oynamak üzere 1972 yılında tekrar sinemaya adım atar. Tamer Yiğit’le birlikte üst üste içinde erotizmi bulunduran bu tür macera filmlerinde rol almaya başlar. 1975’de “Şehvet Kurbanı Şevket” isimli erotik komedi de oynadıktan sonra sinemadan ayrılarak kendisini asılvareden şarkıcılık mesleğine devam eder.


Seyyal Taner, şimdi Bodrum’da yaşıyor, yat yarışlarına katılıyor, Dodo Beach’in de ortaklarından. Şu andaki müzik piyasasında hiçbir şeyi sahici bulmuyor, eski günleri anlatıyor, “bu kadar ara vermişken, yeşilin iyisini, denizin temizini hazır Bodrum’da bulmuşken” bir daha o ortamlara girmek istemiyor.Münir Özkul ve Halit akçatepe gibi oyuncuların durumu aslında biraz daha farklıdır. Şöyleki bu oyuncular aslında bir komedi yada dram filminde oynadıklarını sanırken, Yönetmenin yada yapımcının daha sonra gizlice çektirdiği ve filme montajlanan bazı sahneler ile kendi bilgileri dışında seks temalı bir filmde oynar duruma düşmüş ve bu sebeple çoğu o dönem ya sinema yapamamıştı. Seks filmlerinde oynayacak kadın oyuncu değil ama erkek oyuncu bulmak büyük bir sıkıntıydı. buda o dönem iyice maddi krize düşmüş Tiyatrocuların sektöre girmesiyle aşılmıştı. Bazı büyük oyuncular filmlere seks parçaları eklenmediğinden emin olmak için filmin tüm çekimlerini izleyip son montajını kontrol eder duruma gelmişti. Böylesi durumlardan birini yaşayan çok değerli oyuncularımızdan biri de Adile Naşit'tir... "Plaj Horozu" adlı komedi filmi yukarıda bahsettiğim müdaheler sonucu bir seks-komedi olarak pazarlanmış ve bu büyük karakter oyuncusunu seyircilerine karşı mahcup etmiştir.

» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «


Bu ileti NeOttoman tarafından Jun 30 2008, 10:30:30 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 09:59:56 PM