left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

5+1 ses sisteminde arka kolonlardan ses gelmiyor

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > 5+1 ses sisteminde arka kolonlardan ses gelmiyor, Ses kontrolünde geliyor film veya müzik dinlerken gelmiyor seperator Ayarlar V right
ree
mesaj Oct 22 2008, 04:45:25 PM
İleti #1

Q U İ D E S T V E R I T A S ?
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Dersaadet
Üye No.: 20,252

İki gün içinde donanım bölümünde ikinci başlığım smile.gif Yeni pc kurdum kurma derdiyle uğraşıyorum. Birinci sorunumu hallettim ikincide takıldım. Şöyle ki: 5+1 ses sistemi var pc ye bağladım. Creative in ses kontrol bölümünden Speaker test yapıyorum bütün kolonlar normal şekilde çalışıyor. Hepsini sırayla okuyor fakat müzik ve ya film izlerken arka kolonlardan ses gelmiyor uğraştım aradım taradım ama nedenini bulamadım. Nasıl düzeltebilirim bunu? Daha film izleyemedim ağız tadıyla yeni sistemde.

User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 05:03:09 PM
İleti #2

Member
**

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul/B.Çekmece
Üye No.: 63,512

QUOTE(ree @ Oct 22 2008, 07:45:25 PM) *

İki gün içinde donanım bölümünde ikinci başlığım smile.gif Yeni pc kurdum kurma derdiyle uğraşıyorum. Birinci sorunumu hallettim ikincide takıldım. Şöyle ki: 5+1 ses sistemi var pc ye bağladım. Creative in ses kontrol bölümünden Speaker test yapıyorum bütün kolonlar normal şekilde çalışıyor. Hepsini sırayla okuyor fakat müzik ve ya film izlerken arka kolonlardan ses gelmiyor uğraştım aradım taradım ama nedenini bulamadım. Nasıl düzeltebilirim bunu? Daha film izleyemedim ağız tadıyla yeni sistemde.

Merhaba ree.. Creative in EAX Settings bölümüne gir. Oradan CMSS 3D yi seç. Oradan Enable CMSS 3D Surround kutucuğunu işaretle. Aşağıda Stereo Surround seçeneğini de işaretle. Sorunun büyük bir ihtimal ile çözülecek. Yok olmadı dersen yeniden bakarız sorununa..
Sağlıcakla kal..

+Quote Post
ree
mesaj Oct 22 2008, 05:07:23 PM
İleti #3

Group Icon

@crp, hay Allah razı olsun sorunun bir kısmı çözüldü müzik dinlerken arka kolonlar çalışmaya başladı ama bsplayerda film açtım yine arka kolonlarda ses yok. BSplayer içinden bir ayar mı yapmak lazım acaba? k-lite codec pack yükledim ayrıca.
+Quote Post
awalanche
mesaj Oct 22 2008, 05:12:50 PM
İleti #4

Master
Group Icon

Grup: Moderator
Üye No.: 63,514

Başlat>Programlar>K-Lite>Configuration>Ac3filter

Burdan output format kısmından 5 kanallı veya dolbyli seçeneklerdan hangisi uygunsa onu seçin sorun kalmaz.
+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 05:13:38 PM
İleti #5

Member
**

QUOTE(ree @ Oct 22 2008, 08:07:23 PM) *

@crp, hay Allah razı olsun sorunun bir kısmı çözüldü müzik dinlerken arka kolonlar çalışmaya başladı ama bsplayerda film açtım yine arka kolonlarda ses yok. BSplayer içinden bir ayar mı yapmak lazım acaba? k-lite codec pack yükledim ayrıca.

Film ac3 ise arka 2 kolondan ses fazla gelmez. Gerektiği zaman gelir. ac3 filter den ayar çekmen lazım. Hangi kolona daha fazla ses istersen oradan ayarlayabilirsin. Ayrıca ben km player kullandığım için bs nin ayarlarını çok fazla kurcalamadım.Km player da uzun uğraşlar sonucu istediğimi aldım bs player kullanmıyorum..
+Quote Post
ree
mesaj Oct 22 2008, 05:16:36 PM
İleti #6

Group Icon

Çok teşekkürler arkadaşlar sorun çözüldü @awalanche dediğin gibi ordan ayarlamak lazım. Hatta kurcalamak lazım.
Tekrar teşekkürler..Artık imajını alabilirim makinanın.
+Quote Post
SirEvo
mesaj Oct 22 2008, 05:19:46 PM
İleti #7

Blogger~
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: İzmir
Üye No.: 63,380

@crp
Enable CMSS 3D Surround 'ı işaretledikten sonra , aşağıdakilerden hangisini işaretlememiz daha iyi ses vermesini sağlar hoparlörlerin ?
Logitech x540 mevcut.
+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 05:34:14 PM
İleti #8

Member
**

QUOTE(SirEvo @ Oct 22 2008, 08:19:46 PM) *

@crp
Enable CMSS 3D Surround 'ı işaretledikten sonra , aşağıdakilerden hangisini işaretlememiz daha iyi ses vermesini sağlar hoparlörlerin ?
Logitech x540 mevcut.

@SirEvo.. Aşağıdakilerden kastın nedir tam olarak anlayamadım..

+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 05:42:14 PM
İleti #9

Member
**

QUOTE(crp @ Oct 22 2008, 08:34:14 PM) *

QUOTE(SirEvo @ Oct 22 2008, 08:19:46 PM) *

@crp
Logitech x540 mevcut.

@SirEvo.. Aşağıdakilerden kastın nedir tam olarak anlayamadım..

Eğer CMSS veya Stereo Surround seçeneklerini soruyorsan ben Stereo Surround seçeneğinde karar kıldım.Denemelerim sonucu en iyi ses buradan çıkıyor. Ama film seyrederken ac3 olayıda olursa yukarıda belirtildiği gibi bs playerda ac3 den 5 kanal veya diğer seçenekleri ayarlaman lazım. Dediğim gibi ben Kmplayerda tam ayarları bulduğum için değişiklik yapmıyorum. Km player kullanıyorsan eğer ayarlarında yardımcı olmaya çalışırım.

Bu ileti crp tarafından Oct 22 2008, 05:43:33 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
SirEvo
mesaj Oct 22 2008, 05:46:03 PM
İleti #10

Blogger~
Group Icon

Evet; bahsettiğim o iki seçenek idi.
Bende de o seçili; değiştirmiyeyim o zaman , teşekkürler. smile.gif

Edit: KM Player ayarları yüzünden kaldırmıştım.
Sesler çok tuhaf geliyordu.
Arabanın içinde teyp açık mesela diyelim filmde. Arabada da 2 kişi mevcut.
O 2 kişi konuşçakları sırada , teypten gelen ses azalıyor ve konuşmaları giriyor, konuşmalar bitince, teyp sesi artıyordu.
Veya fondan gelen herhangi bir ses ike konuşma sesleri arasında böyle saçma bir olay vardı. O yüzden kaldırmak zorunda kalmıştım.

Bu ileti SirEvo tarafından Oct 22 2008, 05:49:20 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 06:02:07 PM
İleti #11

Member
**

QUOTE(SirEvo @ Oct 22 2008, 08:46:03 PM) *

Evet; bahsettiğim o iki seçenek idi.
Bende de o seçili; değiştirmiyeyim o zaman , teşekkürler. smile.gif

Edit: KM Player ayarları yüzünden kaldırmıştım.
Sesler çok tuhaf geliyordu.
Arabanın içinde teyp açık mesela diyelim filmde. Arabada da 2 kişi mevcut.
O 2 kişi konuşçakları sırada , teypten gelen ses azalıyor ve konuşmaları giriyor, konuşmalar bitince, teyp sesi artıyordu.
Veya fondan gelen herhangi bir ses ike konuşma sesleri arasında böyle saçma bir olay vardı. O yüzden kaldırmak zorunda kalmıştım.

Bende dediğiniz gibi bu sorunları yaşadım. Çok uğraştım deneme yanılmayöntemleriyle en iyi performansı buldum.Km player çok prof. bir program. İnsanın aylarını alıyor ayarlar.SG-1 dizisini seyrederken 2 .sezondan 4. sezona kadar sadece 2 kanaldan ses geliyordu. Tahminim dvd riplemede ses 2 kanal riplenmiş. Dizide sadece etrafın sesleri geliyordu. Hiç konuşma alamamıştım. Km de ses ayarlarından uzun uğraşlar sonucu sesleri tam olarak aldım. Km yi bilirseniz bu ayarları yapmanız olağan. Ama dediğim gibi çok komplike biroynatıcı ama mükemmel de bir oynatıcı..

Sağlıcakla kalın..
+Quote Post
octopusokan
mesaj Oct 22 2008, 06:12:15 PM
İleti #12

Advanced Member

Nereden: İstanbul
Üye No.: 29,224

Bende geçen hafta Altec Lansing 5+1 sistemini aldım. Bende müziklerde sorun yok. Ama Ac3 olmayan filmlerde arkadan ses gelmiyor. Ses kartım onboard olduğu için yukarıda yazılan ayarları bendeki programda bulamadım. Anakartım Asus P5B ve ses için SoundMAX diye bir programı var. Acaba ne yapmam gerekiyor?

Yeri değil ama bir sorum daha olacak. Okuduğum kadarıyla onboard a göre kaliteli bir ses kartından daha iyi ses alabiliyormuşuz. Bu ne kadar gerçek? Creative'in bir ses kartını alsam o kadar fark eder mi ses? Ediyorsa hangi ses kartını önerirsiniz? (hesaplı olmak şartıyla)

Bu ileti octopusokan tarafından Oct 22 2008, 06:15:17 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
SirEvo
mesaj Oct 22 2008, 06:19:38 PM
İleti #13

Blogger~
Group Icon

@octopusokan
Onboard ses kartı vardı bende de.
5+1 sistemi alırken , bir de Creative Audigy almıştım.
Önerebilirim, gerçi 1.5 sene oldu ben alalı ama bu fiyat aralığında daha iyi kart var mıdır bilemiyorum.

Mavi Bilg.
Tekmar
Vatan

Bu ileti SirEvo tarafından Oct 22 2008, 06:21:54 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
crp
mesaj Oct 22 2008, 06:24:00 PM
İleti #14

Member
**

QUOTE(octopusokan @ Oct 22 2008, 09:12:15 PM) *

Bende geçen hafta Altec Lansing 5+1 sistemini aldım. Bende müziklerde sorun yok. Ama Ac3 olmayan filmlerde arkadan ses gelmiyor. Ses kartım onboard olduğu için yukarıda yazılan ayarları bendeki programda bulamadım. Anakartım Asus P5B ve ses için SoundMAX diye bir programı var. Acaba ne yapmam gerekiyor?

Yeri değil ama bir sorum daha olacak. Okuduğum kadarıyla onboard a göre kaliteli bir ses kartından daha iyi ses alabiliyormuşuz. Bu ne kadar gerçek. Creative'in bir ses kartını alsam o kadar fark eder mi ses? Ediyorsa hangi ses kartını önerirsiniz? (hesaplı olmak şartıyla)

Ben uzun zamadır creatıve 5.1 kullanıyorum. Fiyatını hatırlamıyorum ancak hesaplı olduğunu zannediyorum.
Dediğiniz gibi hem ayarlar bakımından hem ses kalitesi bakından creatıve ses kartı tatminkar. Tavsiye ederim.
ac3 olmayan filimlerden ses alamıyorsanız ac3 filter den o an seyrettiğiniz filmin ses düzeni ne ise ise onu ayarlamanız lazım..

Bu ileti crp tarafından Oct 22 2008, 06:24:49 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
octopusokan
mesaj Oct 22 2008, 09:02:38 PM
İleti #15

Advanced Member

Nereden: İstanbul
Üye No.: 29,224

@SirEvo

@crp

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bende Creative'in 5+1 yada 7+1 ini düşünüyordum. Merak ettiğim onboard varken yerine 50 ytl vermeye değecek kadar farkın olup olmayacağı?

Birde anlayanlar için GG da ikinci el olarak böyle bir kart buldum. Satan kişi buradaki karttan daha iyi olduğunu + onda olmayan dijital ses çıkışı ve game portunun olduğunu söylüyor. Bu konuda bilginiz var mı? Aynı kalitede olsa bile bu ürünü alabilirim.

Teşekkürler.
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 21st November 2014 - 07:35:42 PM