left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

Orijinal Kompozisyon Konuları

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Orijinal Kompozisyon Konuları seperator Ayarlar V right
si-murg
mesaj Nov 6 2008, 08:57:49 PM
İleti #1

Hiç
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: Der-saadet
Üye No.: 52,938

Okul hayatı boyunca hepimizin üç aşağı beş yukarı korkulu rüyasıydı kompozisyon soruları. Verilen bir atasözünü ya da vecizeyi açıkla açıklayabilirsen. biggrin.gif Şimdi artık kompozisyon yazmak gibi bir zorunluluğum yok. Lâkin daha betiriyle karşı karşıyayım: "Yazılan kompozisyonları okumak ve değerlendirmek." Bu o kadar can sıkıcı bir süreç ki öğrenci bizim çektiğimiz yanında aslında pek de sıkıntı çekmiyor sanırım. Arka arkaya üç beş sınıfın yazılı kâğıtlarını ve hâliyle kompozisyonlarını okudum muydu neredeyse Türkçe bilgim tepetaklak olma kıvamına geliyor. flaugh.gif Velhasıl-ı kelam kompozisyonları okumak ve değerlendirmek oldukça müşkül bir mesele. crying.gif

Konuya gelecek olursam. Yeni nesil kompozisyon yazmak konusunda eskilere nazaran maalesef daha sıkıntılı ve problemli. Üç beş tane düzgün cümle görünce çölde su bulmuş bedevî gibi seviniyoruz neredeyse. İş o raddeye geldi ne yazık ki. Durumun vehametini tarife cümleler kifayetsiz kalır. Nereyi düzelteceğimizi bilemez olduk.

İşte bu noktada bu çocukların zaten pek beceremedikleri bir hususu daha da karmaşık ve zor hâle getirmenin bir anlamı olmadığı düşüncesine geliyoruz. Onun için öğrencilerimin şöyle biraz rahatça kalem oynatabilcekleri, üç beş kelâm edebilecekleri, mümkün olduğunca klasik tarzdan uzak ve kafa açıcı kompozizyon konuları arayışına girdim. Şaka veya ciddi bütün teklifleri görmek istiyorum şahsen. Bu konuda uzun yıllar sıkıntı çektiğini tahmin ettiğim kaderdaşlarım olarak öğrencilik yıllarınızda, "Ben olsaydım şöyle yapardım." yollu fikir yürütmeleriniz olmuştur illa. Bunları paylaşırsanız çok memnun olacağım. Şimdiden tüm katılımcılara teşekkürler. smile.gif

Ek: Konular genel olmakla birlikte ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıflara uygun olursa iyi olur.

NOT: Katılımın daha fazla olması ümidiyle özellikle bu bölüme açtığım konuyu ilgili ve bilgili arkadaşlar bir süre sonra olması gereken yere taşırlarsa sevinirim. smile.gif

Bu ileti si-murg tarafından Nov 6 2008, 09:49:59 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Taurus
mesaj Nov 6 2008, 09:17:31 PM
İleti #2

Why So Serious?
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: 12. Gezegen
Üye No.: 18,477

- Teknolojinin insan hayatındaki yeri ve önemini anlatan bir kompozisyon yazınız.
- Çok sevdiğiniz adeta hayran olduğunuz birisini anlatan bir kompozisyon yazınız.
- Gelecekle ilgili hedefleriniz ve bu hedeflerinize ulaşmak için neler yaptığınızı, yapmayı düşündüğünüzü anlatan bir yazı yazınız.
- Yapmış olduğunuz bir gezi-seyahati, gezi yazısı türünde kompozisyon olarak yazınız.

Şimdilik...
+Quote Post
manâbîlânt
mesaj Nov 7 2008, 01:49:00 AM
İleti #3

membır
Group Icon

Nereden: İstanbul
Üye No.: 4,440

QUOTE(si-murg @ Nov 6 2008, 10:57:49 PM) *

..."Ben olsaydım şöyle yapardım." ...

Ben eskinde de kompozisyon derslerini çok severdim, bir başlardım yazmaya, sayfanın sonunda bir bakmışsınız daldan dala atlamışım, konu uçmuş gitmiş bir yerlere, çoşmuşum, millete nasihat verir hale gelmişim... Sonradan öğrendim ki; "deneme" diye bir tür varmış.

@si-murg hocam, baktın olmuyor, deneme türünde serbest olarak sen de bir kaç deneme yap bakalım çocuklara, neler çıkacak. Aslında bence sosyal konulara da ağırlık verilebilir, ortaya bir konudan çok bir sorun atarsanız belki genç beyinler çok bilmişliğinde gazıyla sayfalarca yazabilirler.

Sorular/sorunlar; arkadaşlık, fedakarlık, nasihat vb. fiziksel ve duygular faliyetler olabilir ya da doğum/ölüm, askerlik, evlilik gibi geçiş dönemleri ya da bilgelik/cehalet, nefret/sevgi, yanlış/doğru/gerçek gibi zıtlıklar ve benzerlikleri birarada yazıya dökebilecekleri, birden fazla şekilde anlaşılabilip, birden fazla şekilde yazılabilecek, öğrenciyi yandaki arkadaşının kağıdına bile bakmaya tenezzül ettirmeyecek, hayatın içinden şeker gibi konular seçilebilir.

Ben de öğretmen olmak istiyorum diyen ancak türlü türlü engeller ile karşılaşan manâbîlânt, Ankara'dan bildirdi...
+Quote Post
SPAWN
mesaj Nov 7 2008, 02:50:18 AM
İleti #4

The X-Files Translator
Group Icon

Nereden: Nowhere, Sakhalin
Üye No.: 44,799

6-7-8 sınıflar 13-14-15 yaş grubu olduğuna göre onların ilgisini çekecek bir konu olmalı. Bu grup genelde bilgisayar, Internet, MSN türü şeylerle ilgili olduğuna göre bence bu yönde bir konu olabilir. Hem onlar sıkılmaz hem de siz "MSN Meslek Lisesi" açılırsa bir gün, müdür olarak atanırsınız fool.gif

Örneğin,

- Internet, e-posta, kısa mesaj gibi iletişim araçları olmasaydı arkadaşlarımız, akrabalarımız ve çevremizle iletişim farklı olur muydu? Neden?

- Bir bilgisayar oyunu karakteri olmak isteseniz hangisi olmak isterdiniz?(Kız öğrencilerin ilgisini çekmeyebilir.)

- Internet olmasaydı ödevlerinizi araştırmak için ne yapardınız?

Biraz felsefi öneriler:

- Hayat bir yol ise tamamı yokuş mudur? Neden?

- Hayatınızda karşılaştığınız sizi zorlayan en önemli olay nedir? Bu olayı aşmak için neler yaptınız?

Bir tane de politik öneri:

- Bir gün başbakan olsanız ilk olarak neyi değiştirirdiniz? Neden?

Daha çok yazılı sorularına benzediler ama yine de fikir verebilir.
+Quote Post
Enemy
mesaj Nov 7 2008, 04:00:20 PM
İleti #5

Enemy Spotted....
**

Grup: Üyeler
Nereden: Ankara
Üye No.: 1,169

SPAWNSS ın dediklerine ben de katılıyorum. Şimdiki gençlerin ilgi alanları ve hayallari çok daha teknolojik. o zaman kompozisyon konusu bulmak için bence biçilmiş kaftandır teknoloji. smile.gif
- Bilgisayar,internet,televizyon ya da radyo olmasaydı nasıl eğlenirdiniz?
- Bir bilgisayar oyunundaki/kitaptaki hangi kahraman olmak isterdiniz?

Daha kişisel :
- En büyük korkunuz nedir? Çevrenizdeki en korkusuz bir tanıdığınızı anlatın.

Daha sanatsal :
- Bir senarist olsanız,ne türde senaryolar yazmayı tercih edersiniz?

Daha spontane:
- Tiyatro oyununda oyuncusunuz. Oyunun ortasında silahlı bir adam içeri girse,nasıl davranırsınız?

Kıvrak zeka:
- Hemen hemen her asansör kabininin bir tarafı aynadır. Sizce bunun nedeni nedir?

Şimdilik aklıma gelen bunlar,olabildiğince ilginç yazmaya çalıştım smile.gif
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 20th December 2014 - 02:13:11 PM