left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Müzik Önerileri

5 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Müzik Önerileri, Sanatçı, şarkı... seperator Ayarlar V right
alaturka
mesaj Dec 20 2008, 06:36:22 PM
İleti #1

Nereden nereye!
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Ötelerden
Üye No.: 4,668

Müzik bölümünde en sevdiğim konulardan bir tanesi bu ara ne dinliyoruzdur. Bu bölümde daha önce duymadığım, dinlemediğim yeni şarkılar ve sanatçıları keşfedebiliyorum. Genelde Youtube veya benzeri sitelerde aratarak parçaları dinliyorum.

Bu konu altında da kendimizin keşfettiği, pek bilinmeyen sanatçıları ve parçalarını video veya linkler ile birlikte paylaşırsak güzel olabilir diye düşündüm. Ancak diğer konulardan farklı olarak son günlerde dinlediğiniz yada herkesin bilebileceği yeni piyasaya çıkmış şarkıları değilde, daha adı sanı duyulmamış, 70-80'lerde yayınlanmış ama bugün hatırlanmayan yada sadece ingilizce olmadığı için bizlere kadar gelmemiş parça ve sanatçılar olursa daha güzel olur diye düşünüyorum.

Öncelikle ben başlıyayım. Yüzlercesi var ama bi yerden başlamak lazım. smile.gif Ayrıntıya girmek zorunda değilsiniz, parçaları ekleyin yeter.

CODE
Marie Laforêt, 5 Ekim 1939 da doğdu. Ermeni asıllı Fransız şarkıcı ve aktris. 1960'lı yıllarda birçok Avrupa'lı şarkıcının yanı sıra Marie Laforêt'nin de birkaç şarkısına Türkçe sözler yazılarak aranjmanları yapılmıştı. Evet mi Hayır mı-Rana Alagöz, Dönmem Sana- Ajda Pekkan, Çapkın Kız-Gönül Yazar bunlardan bir kaçı.

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=dEMUHE1O2mM

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=PnkJVL76dnQ

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=bc2Rsd7n7JM

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=FJb6HhtBwuE

Bu ileti alatrka tarafından Dec 20 2008, 06:37:51 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Positive
mesaj Dec 20 2008, 11:10:04 PM
İleti #2

Kısaca +
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Asitane
Üye No.: 62,694

Hüzünlüdür. Söz yoktur yaptılarında. Kemanı adeta ağlatır. Öylesine bütünleşir ki kemanıyla, dinlerken kimileri çocukluğunda, kimileri aşkında, kimileri özleminde, kimileriyse dertlerinde kaybolur gider...

CODE
Farid Farjad - Taghtam Deh
http://www.youtube.com/watch?v=dp_2LiFyiLE

CODE
Farid Farjad - Dejad Gity
http://www.youtube.com/watch?v=veS8QBb88V0

CODE
Farid Farjad - Goleh Pamchal
http://www.youtube.com/watch?v=YB1d0lcQfWc

+Quote Post
alaturka
mesaj Dec 22 2008, 09:34:52 PM
İleti #3

Nereden nereye!
Group Icon

CODE
Leonard Norman Cohen (d. 21 Eylül 1934, Montreal, Quebec, Kanada) Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen. İlk şiir kitabını Montreal'de 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayınladı.

Cohen'in erken dönem şarkıları (çoğunluğu 1968 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır) Avrupa folk müziğinin temellerini oluşturdu.

70'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen'in, 80'lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik bireştiriciler eşlik ediyor.

Çalışmalarında genellikle din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinir.

Cohen'in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri 1000'den fazla kere başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. "Canadian Music Hall of Fame" ve "Canadian Songwriters Hall of Fame"e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan "Companion of the Order of Canada" ile ödüllendirildi. 10 Mart 2008'te Lou Reed'in yaptığı bir konuşma sonrası "Rock and Roll Hall of Fame"e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.

CODE

Leonard Cohen - First We Take Manhattan
http://www.youtube.com/watch?v=tFBKV0zVXSE

CODE

Leonard Cohen - Closing Time
http://www.youtube.com/watch?v=vVt6vhRAu3k

CODE

Leonard Cohen - Everybody Knows
http://www.youtube.com/watch?v=wh9AC0jCGjY

+Quote Post
alaturka
mesaj Feb 14 2009, 11:45:32 PM
İleti #4

Nereden nereye!
Group Icon

Summer Wine, hayatımın şarkısıdır. Bildiğim kadar originali Nancy Sinatra & Lee Hazleewood aittir. Daha sonra pek çok coveri yapılmıştır.

Şarkının sözleri;

» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «

Nancy Sinatra & Lee Hazlewood

Ville Valo feat. Natalia Avelon

The Corrs feat. Bono[/b

]

[b]Lee Hazlewood & Siw Malmkvist

Claudia Jung & Nik P

Emilie Simon & Alain Bashung

Moimir Papalescu and The Nihilists

Demis Roussos en Nancy Boyd

Bu ileti alaturka tarafından Feb 14 2009, 11:46:04 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
selinimo
mesaj Mar 2 2009, 06:32:37 PM
İleti #5

Member
**

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul
Üye No.: 82,713

Summer Wine'ın ne kadar çok versiyonu varmış, hiç bilmiyordum. Benim de çok sevdiğim bir şarkı. Alaturka teşekkür ederim.
+Quote Post
alaturka
mesaj Mar 3 2009, 08:47:00 PM
İleti #6

Nereden nereye!
Group Icon

Buraya koymadıklarımda var, Scooter bile söylemiş. smile.gif

Ama benim favorim Demis Roussos'un söylediği. Adamın büyüleyici bir sesi var gerçekten.
+Quote Post
Logos
mesaj Mar 4 2009, 01:17:26 AM
İleti #7

Advanced Member
Group Icon

Üye No.: 11,496

Bende nacizane bir ek yapayım Farid Farjad İran'lıdır. Saygı duyulası bir tekniği ve epik bir tarzı vardır. Sağda solda kulağımıza çalınan birçok çalışmanın kendisine ait olduğunu öğrenmek birçoğumuzu oldukça şaşırtır. Cohen'e bende bayılırım. Bu vesile ile söylemeden geçemeyeceğim.

Bunun dışında türlerini sever misiniz bilemiyorum ama benimde farklı şeyler dinlemeyi seven forum dostlarına bir iki tavsiyem olacak.

Carbon Based Lifeforms - World of Sleepers (Ambient yapıyorlar oldukça dinlendirici diyebilirim. Eski albümleri de hoşunuza gidecektir.)
Mattafix (Genel olarak çoğu albümü güzeldir.)
Solas - Solas albümü (büyük bir çoğunluğunuz duymamış olabilirsiniz ki yıllar önce Ada Müzikte şans eseri dinleyip anında gidip albümünü alarak arkadaş çevreme tesadüfen kattığım güzel bir tattır.) İrlanda da şömine-ocaklı bir mutfakta, masanın etrafında büyük bir keyifle irish müzikleri yapmaktadırlar. Blackmores Night, Loreena McKennitt, Drunk Irish Music, celtic ya da folk müzik sevenlerin oldukça beğeneceğini düşündüğüm çalışmaları var.
+Quote Post
_Kaos_
mesaj Mar 4 2009, 10:51:09 PM
İleti #8

The Butterfly Effect
**

Üye No.: 68,568

Tekrar tekrar dinlemem rağmen sıkılmadığım nadide şarkılardan biri olan Yasmin Levy'den Naci En Alamo parçasının bu konuda olması gerektiğini düşünüyorum.

Şarkı hakkında ben gerekli yazıyı yazardım ama blog sahibi bir arkadaş bloğunda çok güzel bir yazı yazmış onu konuya eklemeyi daha uygun buldum.

Naci en Alamo, Tony Gatlif'in 2000 yapımı Vengo adlı filmindeki şarkılardan biri. Sözleri Tony Gatlif'e ait. Müzik ise Gritos de Guerra, Tony Gatlif ve Dionissis Tsaknis. Şarkının başka yorumları da mevcut ama bu halini benim için çok özel kılan şeylerden birisi de vokal. Vokaldeki kızımız Remedios Silva Pisa. Şarkıyı söylediğinde 17 yaşında. Bir Endülüs Çingenesi. Şarkı da tam anlamıyla bir Çingene şarkısı. Zaten başka bir düzenlemesinde "Song of Gypsies" adı verilmiş. Sözleri şöyle*:

Hiçlikten geliyorum
Ne bir yerim var
Ne de vatanım

Bir yangın başlatabilirim parmaklarımla
Yüreğimle şarkı söylerim sana
Ki yüreğimin teli sızlamakta

Alamo'da doğdum ben
Hiçlikten geliyorum
Ne bir yerim var
Ne de vatanım

Büyüler seni, acınla şarkı söylediğinde kadınlarımız.

* Elimden geldiğince İspanyolcası'na sadık kalarak çevirmeye çalıştım. Daha yetkin birileri el atarsa çok daha düzgün olur sanırım..

Şarkının İngilizce çevirilerinde iki farklı sonuç var ve anlamı değiştiriyor. Biraz araştırınca bu duruma şarkıdaki bir söz oyununun neden olduğunu öğrendim. Önce Alamo kelimesini izah edeyim..

Naci en Alamo cümlesi (I was born in Alamo), "Alamo'da doğdum" anlamına geliyor.. Alamo, Endülüs'te (Andalucia) ve Seville (Sevilya) yakınlarında bir yer. Zaten filmin kahramanları da bir vakit Seville'e gidiyorlarmış filmde. Hal böyle olunca şarkının sözleri "Alamo'da doğdum fakat, ne bir yerim var ne de vatanıma sahibim" gibi bir hal alıyor. Sözleri filmin yönetmeninin yazdığını düşünürsek akla yakın bir olasılık.

Ancak akla daha yakın olanı Alamo'nun diğer anlamında gizli. "El Alamo" kavak ağacı anlamına geliyor. Kavak ağacı ise Endülüs Çingeneleri için özel ve önemli bir anlama sahipmiş -ki tam olarak hangi anlama geldiğini öğrenemedim. Şayet yaratılış miti türünden bir hikayenin konusuysa kavak ağacı, "Alamo'da doğdum" ifadesi daha derin bir anlam kazanıyor. Gelelim söz oyununa..
Sözlerin en güzel yeri burası aslında. Kızımız şarkıyı Çingene aksanıyla (daha doğrusu Endülüs İspanyolcası'yla) söylüyor. "Naci en Alamo" cümlesini bu aksanla söylediğinde şöyle bir değişim oluyor; "Naci en al Amor ". Yani "Aşktan doğdum"..

Bu yüzden bazı İngilizce çevirilerde "I was born in Alamo" yazarken bazılarında da "I was born of love" yazıyor. Biz de kızımızın bazı yerlerde yaptığı gibi "Naci en al Amor (l'Amor)" şeklinde yorumlarsak şöyle oluyor:

Aşktan doğdum / Aşka doğdum
Hiçlikten geliyorum
Ne bir yerim var
Ne de vatanım

Her haliyle, her şekliyle güzel bir şarkı. Dedim ya tam Çingene şarkısı.

Yazının tamamı = http://endiseliperi.blogspot.com/2007/07/naci-en-alamo.html

+Quote Post
fearless14
mesaj Mar 4 2009, 11:06:06 PM
İleti #9

Master
Group Icon

Nereden: Simeranya
Üye No.: 24,491

Ben de 70 lerin ünlü grubu Boney M ile katkıda bulunayım. smile.gif

Boney M - Rasputin

http://fizy.org/w0ZXNeTdRzq

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=5koKOKyA8NI

Boney M - Daddy Cool

http://fizy.org/wWCDeLD4o-c

CODE
http://www.youtube.com/watch?v=E5gNYVia2rg

+Quote Post
alaturka
mesaj Jun 21 2009, 09:52:25 PM
İleti #10

Nereden nereye!
Group Icon

Demis Roussos

Böyle bir ses tonu herkese nasip olmaz. Harika bir sesi var. Ayrıca bu kadar dilde şarkı söyleyen başka sanatçı var mıdır bilmiyorum. Benim gördüklerim Arapça, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca. smile.gif

CODE

Annesi Olga, (asıl adı Nelly Mazloum) bir dansçı ve oyuncu idi. Demis, doğduğu ülke olan Mısır'dan Yunanistan'a döndükten sonra müzikle ilgilenmeye başladı. Ailesinin müzikli gösterilerine piyano, gitar ve trompet çalarak katılıyordu. Dönemin popüler müzikleri olan İngiliz pop şarkılarını coverlayan The Idols ve We Five adlı gruplara katıldı.

1968'de Aphrodite’s Child grubunda önce şarkı söyleyerek, daha sonra bas gitar çalarak ünlenmeye başladı. Grup yaptığı üç albümle ve "Rain And Tears", "Marie Jolie" gibi daha sonra Roussos'un solo hayatında da söyleyeceği şarkılar ile büyük başarılar kazandı. 3. albümleri 666 kült statüsüne erişti. Grup içindeki anlaşmazlıklar grubun dağılmasına neden oldu. Vangelis, new age müziğine doğru kayarken Demis Roussos Aphrodite's Child'ın ilk dönemlerindeki gibi pop müzikte devam etmek istedi.

1971'de Roussos'un ilk albümü Fire and Ice (ya da bazı versiyonlarında adı "On The Greek Side Of My Mind") yayınlandı. Albümden çıkan Lucas Sideras'ın da bateride olduğu "We Shall Dance" sanatçının ilk büyük solo hiti oldu ve bu şarkı tüm Avrupa'yı turlamasına neden oldu. Albümde gitarist Silver Koulouris de ona eşlik ediyordu. 1972'de yeni hiti "My Reason" yayınlanır ve şarkının başarısıyla Olympia'da konser verdi.

1973 tarihli Forever And Ever albümü ise Roussos'un en büyük albümü oldu. "My Reason"'ın yanında "Goodbyle My Love Goodbye", "My Friend The Wind", "Forever And Ever" gibi hitleri de bu albümdeydi. Albüm tüm Avrupa'da iki milyona yakın sattı. 1974'te de yeni albüm "My only fascination" yayınlandı. Roussos büyük bir hızlı Avrupa'da bir çok dergiye röportaj verip, konserlere çıkıyordu. 1975 yılında Demis Roussos bir erkek çocuk sahibi oldu.

1970'lerin sonlarına doğru arka arkaya "Souvenirs", "Happy to be", "The Roussos Phenomenon", "Ainsi soit-il", "Magic" albümleri yayınlandı. 1977 tarihli "Magic" albümünün prodüktörü Vangelis'ti ancak albüm çok başarılı bulunmadı. 1978 tarihli "Demis Roussos" albümü Amerika'da kaydedilmişti. 1979 "Universum" ise 4 dilde söylenmiş şarkıları içeriyordu. 1980 tarihli "Man Of The World", içindeki Lost In Love şarkısı ile eski günlere yakın bir başarı kazandı.

1980'lerin başında Demis Roussos uzun süredir obezite sorunlarına bağlı olarak 147 kiloya kadar çıktı. Uzun süre bu hastalıkla savaştı ve 10 ayda 50 kilo vermeyi başardı. Uzun süre sadece bir takım konserlere çıkıp yeni materyal yayınlamadı. 1982'de "Demis" albümünü çıkardı. Bu albümde Vangelis tekrar eski dostu için çalışmıştı. 3 tane şarkıyı da o zamanlar Vangelis'in müzikal ortağı Yes vokalisti Jon Anderson yazmıştı. Albüm tekrardan Demis için başarı getirdi. Aynı yıl arkadaşı Veronique Skawinska ile birlikte obezite problemleri hakkında yazdığı "A Question Of Weight" kitabını yayınladı. O yılki bir diğer ortalıksa Vangelis'in Blade Runner soundtrack'i için yaptığı bir şarkıya Demis'in vokal yapmasıdır.

1982'de "Attitudes" albümünü çıkardı. 1984'te tekrar Vangelis'le çalıştığı "Reflections" adlı cover albümünü çıkardı. 14 Haziran 1985'te Atina'dan Roma'ya giderken uçağı kaçırıldı. Demis ölümle burun buruna geldiği için olaydan sonra hayata daha mutlu bakan şarkılar yazmaya karar verdi ve "Time" albümünü çıkardı. "Dance of Love" şarkısı Roussos'un başarılı şarkılarından biri oldu.

1990'larda ise "Insight", "In Holland", "Immortel", "Mon Ile" gibi fazla dikkat çekmeyen pop albümleri yaptı. Sanatçı uzun süredir yeni albüm yayınlamasa da toplamalar çıkarmaya devam ediyor ve zaman zaman konserlere çıkıyor.

CODE

Müzik Albümleri

* 1971 - On The Greek Side Of My Mind
    * 1973 - Forever And Ever
    * 1974 - My Only Fascination
    * 1975 - Souvenirs
    * 1976 - Happy To Be
    * 1977 - Ainsi Soit-Il
    * 1977 - Magic
    * 1978 - Demis Roussos
    * 1980 - Man Of The World
    * 1982 - Adagio
    * 1982 - Attitudes
    * 1982 - Demis
    * 1984 - Reflection
    * 1986 - Die grosse Erfolge
    * 1986 - Greater Love
    * 1989 - Greek
    * 1990 - Favourite Rarities
    * 1990 - Time
    * 1992 - Golden Voice - Golden Hits of Demis Roussos
    * 1994 - Adagio
    * 1994 - Oro
    * 1995 - Aphrodite's child Complete Collection 1967 - 1971
    * 1995 - Christmas Album
    * 1995 - In Holland
    * 1996 - Serenade
    * 1997 - Mon Ile
    * 1999 - Demis Roussos Universal
    * 2001 - Forever & Ever - 40 Greatest Hits
    * 2001 - Remind

LCbvF55VMmY
UO2vBVRB_Qo

erDQ-UxyBwo

Bu ileti alaturka tarafından Jun 21 2009, 09:56:09 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Dr. Slump
mesaj Jun 22 2009, 04:39:14 PM
İleti #11

Member
**

Nereden: Hatay
Üye No.: 63,711

Sayenizde Maria Laforet ve Demis Roussos'u keşfettim, dünden beri bu sanatçıların şarkılarını dinliyorum çok sevdim flaugh.gif Çok teşekkürler divxplanet.gif

Bir de Demis Roussos'un hangi şarkıları Arapça acaba biliyor musunuz isim verebilir misiniz?

Bu ileti Dr. Slump tarafından Jun 22 2009, 04:47:36 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
alaturka
mesaj Jun 22 2009, 08:31:38 PM
İleti #12

Nereden nereye!
Group Icon

Aslında söylemiyoda olabilir. Burada arapça gibi geldi ama ingilizcede olabilir. smile.gif
+Quote Post
streamin
mesaj Nov 14 2009, 02:03:43 PM
İleti #13

Master
Group Icon

Üye No.: 211

Farid Farjad için çok teşekkür ederim.Tam bana uygun bir müzik tarzı var.Böğürtülü, ınıltılı, inlemeli müziklerden sonra değerini daha iyi anlıyorsunuz.
+Quote Post
cemocem
mesaj Nov 16 2009, 09:10:12 PM
İleti #14

Master
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 76,257

Demis Roussos'u ben de severim...Özelikle aşağıdaki 2 parçası...

+Quote Post
cemocem
mesaj Nov 16 2009, 09:13:29 PM
İleti #15

Master
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 76,257

Julio Iglesias'da bir dönemin önemli müzisyenlerindendi.

+Quote Post
5 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 24th November 2014 - 11:06:38 AM