left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Hava değişimi verdiler...

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Hava değişimi verdiler... seperator Ayarlar V right
mamut
mesaj Jan 28 2009, 06:35:38 PM
İleti #1


Ortalama Sinema İzleyicisinin Biraz Üstünde Konumlandırılabilir İnsan
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 2,076
Katılım: 17-September 05
Nereden: Ankara
Üye No.: 29,048Asteğmen olarak askerliğimi yaptığım birliğimde spor yapamamamdan dolayı komutanın da baskısıyla askeri hastaneye rapor almaya gittim... Şikayet olarak kilomu belirttim...

Ölçtüler , tarttılar ; 182 cm boy , 126 kg ağırlık...Sen bu kiloyla askerlik yapamazsın dediler...Kurula çıkardılar ve 3 ay SMK istirahat verdiler (sonradan muayene kontrol) ...3 ay eve dönüp kilo verip uygun kiloyla geri dönüp askerliğime devam edecekmişim...Yalnız birkaç sorun var...

Kuruldaki yarbaylar dahil kimse bunun askerliğimden sayılıp sayılmayacağını bilmiyor...

Eğer 3 ay sonunda kiloyu verememiş olursam 2. bir 3 ay daha istirahat verileceğini söylüyorlar ama onun da askerlikten sayılıp sayılmayacağını bilmiyorlar...

Kurula 6 ayımın dolmasına 3 gün kala girdim...Bir rivayete göre bu yüzden 3 aydan fazla hava değişimi alamıyorum...Başka bir rivayete göre ise hali hazırda aldığım hava değişimi de bu nedenle askerliğimden sayılmıyor...Karar verildi geliyorum tamam ama bir sürü soru oluştu kafamda...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zeffirelli
mesaj Jan 28 2009, 06:41:28 PM
İleti #2


Advanced Member
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 616
Katılım: 8-May 04
Nereden: İstanbul
Üye No.: 2,0705713 sayılı askerlik kanunu ile getirilen hüküm şöyledir:

MADDE 3 – 1111 sayılı Kanunun 78 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Kendilerini askerliğe elverişsiz hale getirmeye veya getirtmeye teşebbüs ettikleri mahkeme kararı ile sabit olan erbaş ve erlerin yargılanmalarına esas eylemleri dolayısıyla ortaya çıkan rahatsızlıklardan ötürü yatarak gördüğü tedaviler veya istirahatte ya da hava değişiminde geçirdikleri süreler muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılmaz."

Bu kanun yürürlüğe girince medyada ve çevremizde sanki tüm hava değişimleri askerlik süresine ilave edilecekmiş gibi bir söylenti çıktı. Bu da gerçekten rahatsızlanıp hava değişimi alan askerlerimizi tedirgin etti. Önce kanun yürülüğe girmeden önceki uygulamaya bir bakalım:

Kanun yürürlüğe girmeden önce 3 aya kadar olan hava değişimleri askerlik süresinden sayılıyor, üzerindeki süreler ise askerlik süresine ilave ediliyordu. Örneğin, 15 ay askerlik hizmeti yapan bir er 2.5 ay hava değişimi aldığında, hava değişimi süresi askerlik süresinin içinde sayılıyordu. Ancak, 4.5 ay hava değişimi alan biri için, bunun 3 ayı askerlik süresinden sayılıyor arta kalan 1.5 aylık kısmı ise 15 aylık askerlik süresi üzerine ilave ediliyor ve 15 ay olan askerlik süresi o kişi için 16.5 ay oluyordu.

Yeni askerlik kanunu bu konuda hiçbir değişiklik öngörmemektedir. Yani süre sistemi aynen eskiden olduğu gibi uygulanacaktır. Peki, bu kanunla değişen nedir? Kanun metninden de açıkça görüldüğü üzere bilerek kendisini askerliğe elverişsiz hale getiren veya getirtenlerin ve bu husus mahkeme kararı ile kesinleşmiş olanların bu eylemlerinden dolayı alacakları istirahat, hava değişimi ya da izin süreleri askerlik hizmetinden sayılmayacak ve bu süre askerlik sürelerine ilave olunacaktır. Yani, siz askerken tüberkiloz oldunuz diyelim. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında sizin herhangi bir "kendinizi askerliğe elverişsiz hale getirme çabanız yok ise" tedavi esnasında alacağınız hava değişimi süresi askerlik hizmetinizden sayılacaktır. Ancak, şayet kendinizi tüfeğinizle bilerek yaralamış ve bunun neticesinde hava değişimi almışsanız bu "kendinizi askerliğe elverişsiz hale getirme" sayılacağından, rahatsızlığınızın sonucu alacağınız hava değişimi süresi askerlik süresine eklenecektir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
smoyl
mesaj Jan 28 2009, 08:32:10 PM
İleti #3


Emekli
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 5,905
Katılım: 7-January 09
Üye No.: 63,747Uzun sözün kısası, 3 aydan fazla alacağınız her türlü sıhhi izin(istirahatler de dahil) askerlik hizmetinize eklenecek. Askerlk yapmama kastı ile kendi kendinize zarar vermeniz mevzubahis olmadığına göre...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
samsun216
mesaj Jan 28 2009, 08:39:20 PM
İleti #4


Denge
***

Grup: Üyeler
İleti: 976
Katılım: 8-September 05
Nereden: İstanbul
Üye No.: 27,088Kesinlikle askerlikten sayılır, bundan sonraki kontrol dönemlerinde de kilo vermediğin görülürse bir kez daha 3 ay izine gönderilirsin sonraki kontrolde elverişsiz raporu verebilirler.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
x-files
mesaj Jan 28 2009, 10:28:11 PM
İleti #5


"Trust No One"
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 1,111
Katılım: 24-July 08
Nereden: İstanbul
Üye No.: 63,494Uzun bir yazı tamamını okumak istemezseniz sadece kırmızı kısımları okuyun yeterli...


Öncelikle yedek subayların durumu biraz değişiktir. Er yada erbaşlar gibi işleme tabi tutulmazlar.

1. Yedek Subay Adayı İken Hava Değişimi Alanlar (Sınıf Okulu)

Yedek Subay adayları sınıf okulu süresinin üçte biri dolmadan herhangi bir şekilde sınıf okulunu tamamlayamaz ise adaylığı iptal olur ve müteakip döneme kalır. Hem hava değişim süresi hemde üçte birden az yaptığı süre askerlikten sayılmaz.

Bakınız 1076 sayılı kanun 7.madde http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/ydsb_kanunu1.htm

2. Yedek Subay İken Hava Değişimi Alanlar

a. Yedek subaylar muvazzaf subay emsalleri gibi izin süresine tabi tutulurlar. Bakınız 1076 sayılı kanun 3.madde (h) bendi.

QUOTE
Yedek subaylardan hastalananlar muvazzaf subay emsalleri gibi izin süresine tabi tutulurlar. Sıhhi izin süresini tamamlayanlar terhis edilirler. Ancak sıhhi izin süresini tamamlamadan “Faal Hizmet Yapabilir” raporu alanlar emsalleri terhis edilse dahi altı ay hizmet müddetini doldurmadıkça terhis edilmezler.


b. Sıhhı İzinler
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20176.html
» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «Tecrübelerime ve bilgime dayanarak sonuç;
1. Hava değişim süreleri askerlik yaptığınız süreye göre kısıtlanmaz.
2. 3 aylık hava değişiminiz askerlikten sayılır. Yedek subayların terhis olabilmesi için en az 6 aylık askerlik yapması gerekir.
3. SMK (çok net bilmiyorum) ile tekrar gittiğinizde hastalığın durumuna göre değişik kararlar verilebiliyor. Daha fazla SMK'da alabilirsiniz yada almazsınız. *
Ek, 4. Askere gidecek iken benzer bir durumda olanlar için bu süreç 5 yıl bile sürebiliyor. SMK sürecinin değişik olabileceğini buna dayanarak söyledim. Bakınız http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/sa...yleerteleme.htm

* Görevde olduğum sıra bir terhis hesabı sırasında 15 ay boyunca hava değişimi alan birini (er) görmüştüm. AED verilmemesinin sebebi GATA'da tedavi edilmekte oluşuydu. Maalesef ölüm terhisi gerçekleşmiş birisiydi.

Not : Nerdeyse hepsini çok iyi bildiğim halde yanlış bir yazı yazmamak için 1,5 saat kadar sürede cevabı hazırladım...

Bu ileti x-files tarafından Jan 28 2009, 10:30:11 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Logos
mesaj Jan 29 2009, 04:23:22 AM
İleti #6


Advanced Member
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 935
Katılım: 19-October 04
Üye No.: 11,496Bende bildiğimi ifade edeyim. Askeri hastanede yatarken beyninde pıhtı şüphesi ile izmirden gönderilen uzun dönem müfettiş bir arkadaş vardı. O MR sonucu beklerken sonuç geciktiği için çok panik olmuştu. Çünkü kendisinin ifade ettiğine göre, kişi; acemi eğitiminin (uzun dönemlerde ne kadar oluyor bilmiyorum 3 aydı sanırım ben kısa dönem askerlik yaptım) 3'te 1'ini aşan bir süre zarfında bu eğitimlere katıl(a)maz ise (hastanede/revirde yatmak, istisnai malen tertip, hapis vb...) yemin törenine çıkartılmıyor ve bir sonraki celp dönemini bekliyormuş.

Yine 90 günün üzerinde verilen hava değişimi de askerliğinizin üzerine eklenir. (Bu durumda sadece hastaneye yatış ve yatak istirahatleri askerliğinizden sayılır.)

Yukarıda belirtilen çürüğe çıkma işlemi için de boy ile kilonuz arasında 35-40 birim fark olması gerekli. Bu durumda henüz askere alınmamış iseniz size süre verip yeniden muayeneye çağırırlar. Yok askerde iseniz hava değişimi vererek mevcut durumunuzun değişimini gözlemlerler ancak bir değişim olmadığı takdirde bunu aleyhte de kullanabilirler yeniden hava değişimi vererek askerliğinizin üzerine 3 ay daha da ekleyebilirler. İkinci 3 ayın ardından çıkacağınız sağlık kurulunda sonucunuz belli olur ki bu da kafadan 6 ay ve 6 ay sonra verilecek karara göre askerliği bitirmek ya da sıfırdan başlamak demek.

Bir hatırlatma hava değişiminiz bitmeden bir hafta önce bulunduğunuz şehirdeki yabancı askerlik şubesi ile görüşmenizde fayda var. Onlar durumunuz ile ilgili olarak size doğrudan bulunduğunuz şehirdeki askeri hastaneye sevk edecekler ya da ilk muayene olduğunuz hastanede kontrol için gerekli işlemleri yapacaklar.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
cabriolet1981
mesaj Feb 26 2009, 09:51:32 AM
İleti #7


Member
Group Icon

Grup: Banned
İleti: 252
Katılım: 16-February 09
Üye No.: 74,525seninkiyle aynı durumla karşılaşan arkadaşım ikinci 3 aylık hava değişimden sonra da kilo veremediği görüldüğünden elverişsiz raporuyla döndü. sanırım senin durumunda 2.yi alman yetiyor.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
umudovski
mesaj Feb 26 2009, 10:17:55 AM
İleti #8


Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 20,928
Katılım: 13-January 05
Üye No.: 21,548@mamut, zaten her şekilde yedek subay olmaman gerekiyordu. Kilo - boy oranında sorun var seni muayene eden doktor kör müydü acaba merak ediyorum. Senin kısa dönem askerlikle işi bitirmen gerekirdi ama niyeyse bu yapılmamış, askeriye işte mantık aramayacaksın. 6 aya 3 gün kala almışsın hava değişimini. Kanun 6 ay diyor; "3 aylık hava değişiminiz askerlikten sayılır. Yedek subayların terhis olabilmesi için en az 6 aylık askerlik yapması gerekir." Burada kanunun yorumuna gidecek olursak 3 ay için 6 ay askerlik diyor. Yani gün hesabıyla 180 gün olmalı. Sen ise 177 gün yapmışsın. Bu konuda sıkıntı çıkarabilirler...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
ramses_xa
mesaj Apr 3 2009, 10:46:18 AM
İleti #9


ReMember
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 447
Katılım: 7-August 07
Nereden: Bodrum / Ankara
Üye No.: 63,202Ben de 88/1 gittiğimde 22 gün askerlik yapıp 3 ay smk hava değişimi aldım kilo yüzünden daha sonra 3 ay daha sonra da 6 ay aldım, 6 ay hava değişimi bittiğinde normalde 1 hafta önce şubeye gitmek gerekiyordu ama ben 2 gün kala gittiğim için onlar da beni en yakın asker hastanesi yerine direk birliğime gönderdiler, normalde 2 gün Marmaris Aksaz Asker hastanesinde yatıp işlemleri halledip çıkıyordum ama onun yerine Hatay Serinyola gitmek zorunda kaldım, orada işlemlerimin hallolması 18 gün sürdü. Şu an toplam 12 ay hava değişimi aldıktan sonra 4. işlemimde "Barışta ve savaşta askerliğe elverişli değildir" raporu aldım.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Hikizume
mesaj Jun 7 2009, 02:15:24 AM
İleti #10


Groover
**

Grup: Üyeler
İleti: 364
Katılım: 16-October 05
Üye No.: 34,695Şimdi doğru anladıysam, 3 aya kadar olan hava değişimi askerlik süresinden düşüyor mu? Duyduğum kadarıyla geçen seneden beri hava değişimi askerlik süresinden düşmüyormuş da... yazılanları okuyunca aklım iyice karıştı.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Nakama
mesaj Sep 9 2011, 10:20:14 PM
İleti #11


Member
Group Icon

Grup: Banned
İleti: 63
Katılım: 19-January 11
Üye No.: 107,929Merhaba benzeri bir durum şu anda benim içinde geçerli Gata'ya sevk aldım boyum 1.76 kilom 116 civarı şimdi beni nasıl bir süreç bekleyecek ve sizin olayınızın nasıl neticelendiğini yazarsanız çok sevinirim cevabınızı bekliyorum...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
scarxes
mesaj Sep 9 2011, 10:29:34 PM
İleti #12


Master
****

Grup: Üyeler
İleti: 1,050
Katılım: 5-February 10
Üye No.: 90,830Normalde hava değişimi derdim de asteğmenlerde prosedür nasıl bilmiyorum.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Um7ut
mesaj Sep 9 2011, 10:32:26 PM
İleti #13


:P
Group Icon

Grup: Uzman
İleti: 849
Katılım: 20-November 06
Üye No.: 62,659QUOTE(Nakama @ Sep 9 2011, 11:20:14 PM) *

Merhaba benzeri bir durum şu anda benim içinde geçerli Gata'ya sevk aldım boyum 1.76 kilom 116 civarı şimdi beni nasıl bir süreç bekleyecek ve sizin olayınızın nasıl neticelendiğini yazarsanız çok sevinirim cevabınızı bekliyorum...


Abi, tam senin boy ve kilona sahip bir kısa dönem askerle görüştüm bugün. "Ben askerlik yapmak istiyorum" diyince, askere almışlar.

offtp.gif

Bundan 1 sene önce sorsaydınız, "Ne işiniz var askerde" derdim ama şu an askerlik yapmayanların eksik kaldığını düşünüyorum. Askerlik de kısa dönemse, hiç uğraşmayın, derim. Yapın, gelin. O geyikleri yaşayın mutlaka.

Bir de hayatının sonuna kadar millete "Neden çürük aldığını" açıklama boyutu var. Bir de milletin içten içe "acaba?" demesi.

Ayrıca "çürük" işlemlerinin Psikoloji kısmına bakan biri olarak şunu söyleyeyim : Bu çürük işlemlerinde bezdiriyoruz.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Onüçüncüjedi
mesaj Sep 9 2011, 10:47:07 PM
İleti #14


つづく
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 2,514
Katılım: 15-February 09
Nereden: Afşar Boyundan
Üye No.: 74,344QUOTE(Nakama @ Sep 9 2011, 11:20:14 PM) *

Merhaba benzeri bir durum şu anda benim içinde geçerli Gata'ya sevk aldım boyum 1.76 kilom 116 civarı şimdi beni nasıl bir süreç bekleyecek ve sizin olayınızın nasıl neticelendiğini yazarsanız çok sevinirim cevabınızı bekliyorum...

Afedersiniz acaba aynen arkadaş gibi askerdeyken mi sevk edildiniz yoksa askere gitme aşamasında mı? (Bu arada kilonuz sadece sınır sayıdan 1 birim fazla.)

offtp.gif Bu arada bende birşey paylaşayım, yaklaşık 5-6 sene öncesine kadar böyleydi tabi şu anki yasalar ne durumdadır bilemem; askere gitme aşamasında son yoklama muayenesinde sağlık muayenesinden geçerken kurul(yedek subay adayları için) size kısa dönem yada başka bir deyişle er-erbaş askerlik yapamaz sadece yedek subaylığa uygundur diye rapor verir ve sizde iki kez(ikinci aşama tekrar eğitimi ve sınavı anlamında) eğitimden sonra verilen subaylık sınavlarını geçemezseniz(normal şartlarda tam dönem olmak kaydıyla kısa dönem değil askerliğinizi en baştan başlayarak er statüsünde yaparsınız, eğitim ve sınav aşamalarındaki geçen zaman hükümsüz sayılır) otomatikman erlik yapamaz raporunuz olduğu için terhis ediliyorsunuz, bu da sanırsam yaklaşık 3 veya 4 aylık bir dönemi kapsıyor. offtp.gif

Ekleme: Aşşağıdaki cevabınıza hitaben yazıyorum, muhtemelen geri hizmet olarak askerliğinizi devam ettirmenize izin verebilirler, spor ve nöbetten(gerçi askerlik zaten bu ikisinden ibarettir olmazsa olmazıdır) muaf kalırsınız(koğuş nöbeti, refakat, yazıcı vs...)bu şekilde askerlik sürenizi tamamlayabilirsiniz ama herkesin dediği gibi askerlik bu mantık aramayın.good.gif

Bu ileti Onüçüncüjedi tarafından Sep 9 2011, 10:59:34 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Nakama
mesaj Sep 9 2011, 10:52:58 PM
İleti #15


Member
Group Icon

Grup: Banned
İleti: 63
Katılım: 19-January 11
Üye No.: 107,929Acemi birliğinde eğitim sırasında kalbimde çarpıntı oldu 4 gün idare et dediler eğitime falan bırakmadılar içeride evrak işleri yaptım. Gata'ya sevk verdiler kardiyoloji bölümüne gittim muayene oldum 12 Eylül'de ekg yapalım sonra karar verelim dediler onu bekliyorum kilom fazla olduğu için kardiyolojimi karar verecek yoksa başka bölümemi gideceğim orada belli olacak...

Bende askerliğimi yapmak istiyorum dedim hatta kilomu az bile yazdırdım fakat eğitim sırasında kalp çarpıntısı ile bayıldım bedenim dayanmadı o yüzden sevk aldım yani çürük almak istemiyorum elimden gelenide yaptım ama bilmiyorum artık sonuç ne olacak...

Bu ileti Nakama tarafından Sep 9 2011, 10:56:27 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 10:03:31 PM