left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

54'üncü Mknz. P. Tuğ. K.lığı Kıyık Edirne Rehberi

 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > 54'üncü Mknz. P. Tuğ. K.lığı Kıyık Edirne Rehberi, Kısa dönemler için bilgi rehberi seperator Ayarlar V right
wustimusti
mesaj Apr 3 2010, 09:00:31 AM
İleti #1


Şova Yönelik
**

Grup: Üyeler
İleti: 283
Katılım: 17-October 04
Üye No.: 11,313Askerliğinizi nerede yapacağınızı öğrenmek için gece geç saatlere kadar bekleyip, sonunda aday numaranızla giriş yapıp, “54'ÜNCÜ MKNZ. P. TUG. K.LIĞI KIYIK EDİRNE” ibaresini gördüyseniz az sonra okuyacağınız yazı tam size göre. Bu yazıda başınıza geleceklerle ilgili kapsamlı bilgi bulacaksınız. (Herkes aynı yerde aynı şeyi yapmadığından tam olarak başınıza gelecekler bunlar olmayabilir ancak pek çoğunuz burada anlatılanları yaşayacak.) (yazı içersinde verilen koordinatları google maps’e yapıştırırsanız belirtilen yerin tam yerini öğrenebilirsiniz.)

İlk olarak teslim olmadan önce işinize yarayacak eşyaları temin edin. Aralık döneminde askerliğimi yaptığımdan bolca kışlık askeri malzeme yanıma aldım. Kazak, boyunluk, eldiven, bere, içlik, iç çamaşırı, çorap, boyun cüzdanı vsvs. Bu malzemeler askeriyenin içinden de ucuza temin edilebilir ancak işi garantiye almak isteyenler mutlaka teslim olmadan önce bu malzemeleri hazırlasın.

Teslim olma yeri olarak iki alternatifiniz var. Biri Kıyık’taki Şükrü Paşa Kışlası; namı değer Merkez Komutanlığı. (41.679909, 26.579966) İkincisi ise 5. Kolordu komutanlığı binası (41.677621,26.555027). Kolordu Komutanlığına teslim olursanız sizi araçlarla şükrü paşa kışlasına getirecekler. Zaman kaybı olmasın isteyenler direk Şükrü Paşa kışlasına teslim olabilir.

Teslim olunca ilk iş sizden sarı zarflarınızı alıp, size nerede acemiliği yapacağınızı söyleyecekler. Edirne’de acemi eğitimi iki yerde yapılmaktadır. Biri Süloğlu (Süleoğlu’da diyenler var)( 41.762767,26.905833), diğeri ise Karaağaç’taki Korgeneral Celalettin Alkoç Kışlası (41.649367,26.531056).

Ben acemiliğimi Süloğlu’nda yaptım. Edirne’de askerlik yapacakların %75’i acemiliğini burada yapacak. Bu yüzden sizin de acemiliğinizi Süloğlu’nda yapmanız büyük olasılık. Acemiliği Karaağaç’ta yapanlar için detaylı bilgi veremeyecem ancak ustalık günlerimi okuyanlar burası hakkında fikir sahibi olabilirler.

Süloğlu Günleri

Süloğlu’ndaki askeriye esasen Nato’ya tahsis edilmek üzere inşa edilmiş ancak Nato burayı beğenmeyince Türk askerlerine kalmış. Bunun olumlu yönleri var çünkü askeriye içindeki imkanlar bir hayli geniş. Örneğin İnternet cafe, sinema, halı saha, gazinolarda masa tenisi- bilardo, hatta mini golf bile mevcut.

Süloğlu’na gelir gelmez yapılacak rutin işlemler bir hayli uzun sürüyor ve yorucu. Önce sıranızı bekleyip bir masadan diğerine geçip sırayla formlar dolduruyorsunuz, parmak izleriniz, yazı örnekleriniz alınıyor vsvs. Bu esnada size sınıfınız da söyleniyor. Piyade, topçu, tankçı, istihkam ve benzeri sınıflardan birine dahil oluyorsunuz. Bu işlemlerin sonunda çantanız aranıp teslim etmeniz gereken eşyalar (Kitap, ilaç vsvs) (Çok ihtiyacınız yoksa kitaplarınızı ustalığa saklayın, acemiliğe kitap götürmeyin) sizden makbuz karşılığı alınıyor. Daha sonra askeriye size askeri malzemelerinizi teslim ediyor. Bunlar: kamuflajlar (pantolon, gömlek, park, kep), bot, eşofman,1 adet fanila, 1 adet don, spor ayakkabı, diş macunu, revir pijaması gibi malzemeler. Botunuzu muhakkak 2 numara büyük alın. İlk bi kaç günden sonra ayağınız şişecek ve sıkıntı vermeye başlayacaktır. Üzerinize olmayan kamuflajları önce arkadaşlarınız arasında değiştirerek halletmeniz gerekiyor. Problem çözülemezse komutanlar üzerinize uyan eşyaları sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Daha sonra bir koğuşa yerleştirilirsiniz. Koğuşlar yerine göre 8-10-12 kişiliktir. 24 saat sıcak su imkanı mevcuttur ve her koğuş bölgesinin kendi banyosu vardır. Boş vakitlerinizde istediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz. Acemilikte uzun dönem askerle yan yana kalmazsınız. İlk geceden itibaren koğuş nöbetiniz başlayabilir, hazırlıklı olun. Zaten acemilik boyunca tutacağınız nöbet sadece 1 saatlik koğuş nöbetidir. İlk askerlik gününüz de bölük ve takımlar belirlenir. Sınıfınıza ve boyunuza göre bölük ve takımlara gönderilirsiniz. Takımlar belirlendikten sonra bölük ve takımların bir arada olması için koğuşunuz değiştirilir ve takımınızdaki veya manganızdaki diğer kişilerle birlikte kalmaya başlarsınızı. İlk hafta sizi çok yormadan tek tük eğitim ve eksik eşyaların tamamlanmasıyla geçer. Not defteri, siyah kalem, düdük, el feneri gibi ekipmanlara sahip olmanız gerektiğinden bunları temin etmelisiniz.

Hafta sonları rahat edersiniz, keza içtimalar haricinde yatıp dinlenebilirsiniz yada sinemaya ya da internete gitmeyi tercih edebilirsiniz. İçtima demişken acemiliğin içtimaları boldur. Bir bölüğün içtimasının yani yoklamasının alınması kolay olmadığından komutanlar sizi en az yarım saat önce toplar. Bölük komutanı vs. beklenecekse ayakta kalma süreniz 2 saati bulabilir hazırlıklı olun.

Acemilik sırasında size önce askerliğin temelleri ve yanaşık düzen öğretilecek. Bunlar; rahat, hazır ol (esas duruş), sağa dön, geriye dön, nerde nasıl selam verilir vsvs. Acemiliğin son haftaları tören provalarıyla geçer, bol bol uygun adım ve tören adımı yürürsünüz. Süloğlundaki askerlere acemilikte tüfek zimmetlenmedi ancak Karaağaçta acemiliğini yapanlara tüfek verilmiş ve tüfekli eğitim de yapmışlar.

Acemiliğin 4’üncü haftasının Cuma günü yemin töreniniz olur. Karaağaçtaki askerler de buraya gelip topluca yemin edersiniz. Daha sonra yemin törenine yakınınız gelmişse 2 gün evci izni alırsınız. Yakınınız gelememişse de 2 gün çarşı izniniz vardır. Bu iki günü takiben Pazar akşamı tekrar Süloğlu’na teslim olursunuz.

Pazartesi günü de ustalığınızı yapacağınız birliğe gönderilirsiniz. Ustalığınızı yapacağınız birlik yemin törenin birkaç gün veya bir hafta önceden belli olur. Ustalığınızı yapacağınız yer belli olunca hemen bir panik başlar. Acaba neresi, nasıl bir yer, nelerle karşılaşacağım vsvs. Bildilerimi anlatayım.

1. Mkz. Piyade Taburu- Karaağaç: karargah, muharebe destek, 1. ve 3. Bölükten oluşur. 8 kişilk koğuşlarda kalırsınız. Karargah bölüğü ile ilgili detayları yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

2. Mkz Piyade Taburu – Karaağaç: Bölükleri hakkında bilgim yok. Koğuşların 30-50 kişi arası değiştiğini biliyorum

3. Mkz Piyade Taburu-Süloğlu: yazının başında detaylı bilgi verildi smile.gif

Topçu birliklerinin ve tankçı birliklerin çoğu Süloğlunda'dır

Bunların haricinde gönderileceğiniz yerler de var. Bunlar: Şükrü Paşa Kışlası, 1. 2. ve 3. Hudut taburları, Yıldız Tabya daki Elektronik haberleşme blah blah, Kestanelik (cezaevi)(41.705859,26.600795), Uzunköprü. Bunlar hakkında detaylı bilgi veremem. Her yerin iyi ve kötü yanları vardır. Bilmeniz gereken iyi yada kötü yer yoktur; iyi yada kötü komutan vardır.

Tek söyleyebileceğim eğer sorulduğunda öğretmen olduğunuzu söylerseniz büyük ihtimalle Şükrü Paşa kışlasına gönderilirsiniz. Burada haftada iki gün Edirne Lisesi’nde derslere girersiniz. Bir bakıma rahat etmiş olursunuz ama kalan günlerde günde 6 saate kadar çapraz nöbet tutmaya da hazır olun. Kestaneliği pek met eden olmadı. Düşenleri sıkıntılı günler bekleyebilir. Hudut taburu ve karakollara dağılanlar da genellikle nöbetle askerliğini geçirir.

Karaağaç Günleri:


Acemilik bittikten sonra evci iznine çıkıp tekrar süloğluna teslim oluyorsunuz. P.tesi sabahı herkes birliklerine göre otobüslere bindirilip usta birliklerine gönderiliyor. Karaağaca geldiğimde ilk olarak kaydım yapıldı ve bölüğüme teslim oldum.

Karaağaç, Süloğluna göre daha eski bir kışla. Avantajlı yönleri de var dezavantajlarıda. Örneğin tüm kışlanın kullanımında tek bir banyonun olması çok büyük bir dezavantaj. Her bölüğün hafta içi bir gün bir saat banyo süresi var. Bunun haricinde sabah saat 06:00-07:00 arasında ihtiyaç banyosu kullanabiliyorsunuz. Banyoya gitmek için koğuşlardan çıkıp 100-200 metre yürümeniz gerekiyor. Bu, kış aylarında çok büyük bir problem teşkil ediyor. Öte yandan Karaağaç ın merkeze yakın olması çok büyük bir avantaj. Çarşı günleri Karaağaç minibüsleri kışlanın önünden kalkıyor. Çarşı iznine çıktığınızda 5 dakika içinde merkezdesiniz. Kışla içine dışarıdan yemek söyleyebilmek de büyük bir avantaj. İstediğiniz zaman dışarıdan istediğiniz siparişi verip getirtebilirsiniz. Süloğlun da böyle bir şey görmemiştim. 1'inci Mknz P. Tb'nda koğuşlar 8-14 kişi arası değişir. Kendi bölüğümde personel sayısı az olduğundan 8 kişilik koğuşta 3 kişi kalıyorduk. Diğer bölüklerde durum tabiki farklıydı. 2'nci Mknz. P. Tb'unda koğuşlar 30-50 kişilik olduğunu biliyorum.

Ustalığımı 1'inci Mknz. Piyade taburu karargah ve karargah bölüğünde yaptım.(Kısaca 1 Tb Kh.) bölükler arasında bile yaşayacaklarınız çok farklılık gösterebilir. 1. Bölükte veya muharebe destek bölüğünde kısa dönem askerlik yapmakla karargah bölüğünde yapacaklarınız çok farklıdır. Örneğin hiçbir bölükte kısa dönem şöför alınmazken karargah bölüğünde şöför eksiği yüzünden 2 hafta içinde hemen ehliyetiniz çıkartılır ve şöför olursunuz. Kh. Bölüğünde 4 kısa dönemdik ve 3ümüz ehliyet aldık. Herbirimize de bir araç zimmetlendi. Kh. Bl araçları Mercedes U1300 ve TTMan denen kamyonlardır. Sivilde E tipi ehliyetiniz varsa Ttman ehliyeti almanız büyük olasılık. B tipi ehliyetlilere genellikle Mercedes ehliyeti verilir. Farkedeceğiniz gibi askeriyede her aracın kendi ehliyeti vardır Mercedes ehliyeti olan ttman kullanamaz vsvs.

Ehliyet ve araç zimmeti almanın iyi yanları da var kötü yanları da. Kötü yanı aracın zimmetini aldığınızda aracın herşeyinden sizin sorumlu olmanız. Bakımından tutun da avadanlıktaki malzemelere karar siz sorumlusunuz. Herhangi bir hasar da Ya da kayıp durumunda askeriyenin parasını sizden tahsil etme hakkı vardır. Ancak sevilen bir askerseniz bu yönteme pek başvurulmaz. Şöförlüğün iyi yanı da göreve çıkmaktır. Gün içinde bir, bazen iki göreve çıkabilirsiniz. Görev yerleri Şükrüpaşa kışlası, kestanelik, süloğlu, 2.bölük vs olabilir. Göreve çıktığınızda günün nasıl geçtiğini anlamazsınız ve Kışladan uzak olmanız sizin için her zaman iyidir. ( bu cümlenin anlamını asker olduğunuzda daha iyi anlayacaksınız:) )


Kh. Bl.'nde 5 takım mevcuttur. Bular: Tabur karargah, bölük karargah, sıhhıye, ikmal ve muhaberedir.Kısa dönemler büyük olasılıkla muhabere,ikmal ve sıhhıye takımlarında toplanır. Tabur ve bölük karargah takımları genelde yazıcılardan oluşur. İkmal takımı Ttman şöförlerinden oluşur, uzun dönem askerler uzun yol şöförlüğü yapar. Muhabere takımı da haber merkezi ağırlıklı çalışır. Telsiz ve Telli kısımları da mevcuttur. Sıhhıye takımına girerseniz revirci olmanız büyük olasılık. Kışlanın çoğu revircisi kısa dönemdir. Karargah bölüğünde kısa dönemler yazıcı, haberci, telsiz operatörü vs olamazlar. Her hafta çarşı iznine çıkabilirsiniz ancak evci iznine çıkamazsnız. Bölük içinde en büyük tehdit çarşı kitlemedir. Her şeyde çarşınız kitlenebilir. Dikkatli olun smile.gif. Kurallara sadık olduğunuz sürece çarşı kitlenmesinden korkmanıza gerek yok. Kendinizi sevdirirseniz sıkıntı yaşamazsınız.


Kh. Bl'nde eğitim pek yoktur. Bölükteki çoğu personelin sürekli bir görevi olduğu için onlar içtimalardan sonra ayrılır. Kalan az sayıdaki personel bütün gereksiz işleri yapmak zorunda kalır. İlk zamanlar kısa dönemlerin herhangi bir görevi olmadığı için bu tip gereksiz işlerde çalıştırılabilirsiniz. Zaman ilerledikçe işler rayına oturur. Bir-iki ay içinde çavuş olursunuz ve çavuşluk nöbeti tutmaya başlarsınız. Bu sizin asli göreviniz haline gelir. Kısa dönemler kh.bl'ünde çapraz nöbet tutmazlar. (Diğer bölüklerde tutan arkadaşlarım oldu) kısa dönemler koğuş nöbeti, tabur binası nöbeti, nöbetçi onbaşılık ve çavuşluk tutarlar. Özetle askerliğiniz diğer askerlerle uğraşarak geçecektir hazırlıklı olun. smile.gif

Anlatacaklarım bunlar. Sormak istediğiniz birşey olursa bu başlık altından yardımcı olabilir. Şimdiden hayırlı teskereler.

Bu ileti pirpir tarafından Apr 3 2010, 09:17:29 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mavi
mesaj Apr 3 2010, 03:48:03 PM
İleti #2


Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 3,168
Katılım: 26-September 05
Üye No.: 31,137Merhaba,

Ben askerliğimi burada yapıyorum.

Tugay'da askerliğimi yapıyorum. Süloğlunda 5 gün kaldım sonra Tugay'a alındım. Yazıcılık yapıyorum. Tugay'da herkezin bir görevi vardır. Hafta içinde çok yoğun çalışırsınız vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Burası hakkında sizlere ayrıntılı bilgiyi daha sonra vericem şu an pek vaktim yok.

Askerliğim devam ediyor 15 ay yapıyorum. Şafağım 230 civarı saymadığım için net bilmiyorum ama bu civarlarda.

Askerlik yaptığım yer :

forum resmi
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Altintren
mesaj Apr 3 2010, 04:02:08 PM
İleti #3


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 110
Katılım: 14-February 09
Nereden: Antalya
Üye No.: 73,399Edirneliyim smile.gif

Edirne'ye gelmişken yapılacak bazı şeyleri unutmayın;
1- Ciğerci Aydın'da meşhur Edirne ciğeri'ni tadın.
2- Sera Park'ın (Selimiye Cami'nin önündeki park) yanındaki Köfteci Osman'da köfteyi tadın.
3- Alipaşa çarşısı orta kapıdan girince hemen solda Badem ezmesin'den alın hatta evdekilere gönderin.
4- Pazar günleri (şimdi tam zamanı) Meriç nehri kıyısındaki Protokol Evi ve Emirgan'da çay için. Söğütlük'ten gezin. Karaağaç'ta turlayın.

Umarım rahat ve güzel bir askerlik geçirirsiniz. Ben askerdeyken Edirne hakkında ne subaylar nede uzmanlar iyi konuşmuyordu. Sınır olduğu için zormuş.

Bu ileti Altintren tarafından Apr 3 2010, 04:04:37 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mavi
mesaj Apr 17 2010, 06:38:36 PM
İleti #4


Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 3,168
Katılım: 26-September 05
Üye No.: 31,137Askerliğim bitsin Edirne'ye bir daha uğramam smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
pkxp1150
mesaj Apr 17 2010, 07:24:09 PM
İleti #5


Öğreten Adam
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 786
Katılım: 9-November 06
Nereden: İstanbul
Üye No.: 62,635QUOTE(Mavi @ Apr 17 2010, 07:38:36 PM) *

Askerliğim bitsin Edirne'ye bir daha uğramam smile.gif


Ben de "bitsin bir daha uğramam." diyordum. smile.gif

Ama bittikten sonra 3 kez uğradım. 2 kez Bölük komutanımı ve 1 kez de Edirne deki bir arkadaşımı ziyarete gittim.
Hatta Asker olarak dakikaları bile saydığım yerleri sivil kıyafetle bile gezdim. smile.gif

Sayılı günler tez geçer diyorlar ya. Aynen öyle geçti bitti ve üzerinden de 15-16 yıl geçti.
Tarihinin en soğuk döneminde, nöbetlerin 15 dakikaya düştüğü zamanlarda kısa dönem çavuş olarak askerliğimi yapmak zorunda kaldım.
Oğlum 2.5 aylık iken, ben burada, usta birliğinde, kestanelik kışlasında yazıcı olarak görev yapıyordum.
Hatta öyle komiğime giden bir anım var ki; Bölükteki tek modern alet bildiğimiz daktiloydu. Benim bilgisayarımı getirmeyi, askerliğim süresince bölüğün işlerini bilgisayarda yapmayı teklif etmiştim. Önce evet dediler, sonra bölük komutanı döndüğünde bilgisayarı bize bırakırsa kabul demişti. smile.gif
Güler misin ağlar mısın dedim kendime. Gerekçeleri ise; Bilgisayarda yapacağı tüm işlerin askeri bilgiler olacağını bu yüzden askerden sonra bu bilgilerin başkalarının eline geçebileceğini, bu yüzden de bilgisayarın bir daha dışarı çıkarılmaması gerektiğini üstüne basa basa anlatmışlardı. (Bilgi dedikleri ise 1960 model arabaların parçalarının tamir listeleri yapıyorduk ve sipareş ediyorduk sürekli. Bu arada ben 1968 doğumluyum. benden bile yaşlı arabalar...

Neyse sonuç olarak Edirne küçük ama güzel bir yer. Sınıra yakın olduğu için sık sık denetlemeler ve araziye çıkmalar olduğu için biz de epey gezinmiştik.
Aceleyle aklıma gelenleri yazdım.
Ama askerlik bitince çok güzel bir deneyim olarak insanın aklında kalıyor. Mutlaka sizde deneyin. Kesin zevk alacaksınız. smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
tachibana
mesaj Aug 10 2010, 10:59:46 AM
İleti #6


무하ᄙᅦᆷ
***

Grup: Üyeler
İleti: 536
Katılım: 17-April 04
Üye No.: 1,200Bilgilendirme güzel olmuş, teşekkürler. Askerliğim buraya çıktı kısa dönem, bakalım neler olacak smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
skove22
mesaj Aug 10 2010, 11:19:06 AM
İleti #7


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 290
Katılım: 1-March 09
Nereden: EDİRNE
Üye No.: 84,155Ben askerliğimi yapmadım. Kendim Edirneli olduğumdan etraftan duyuyorum burası için sürgün yeri diyorlar. Bilhassa Süloğlu için. Bu yüzden çok zorluk çekiyormuş askerler.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zet3
mesaj Jan 8 2011, 12:29:21 PM
İleti #8


Advanced Member
***

Grup: Üyeler
İleti: 643
Katılım: 14-August 04
Üye No.: 6,967Edirne 3. Hd. Tb. K. Kestanelik
Usta birliğim burası çıktı, bilgi verebilecek olan var mı?
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
DJTuncakey
mesaj Jan 8 2011, 01:28:03 PM
İleti #9


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 255
Katılım: 28-January 10
Nereden: Antalya
Üye No.: 85,312QUOTE(zet3 @ Jan 8 2011, 12:29:21 PM) *

Edirne 3. Hd. Tb. K. Kestanelik
Usta birliğim burası çıktı, bilgi verebilecek olan var mı?


Ben Kırklareli 5. Hd. Tb. K. da tabur komutanı haberci ve şoförü olarak 2009 görev yaptım.
3 ay sonra 2. Hd Bl. iğneada ya gittim orada da Bölük Komutanı habercisi ve soförü olarak devam ettim. Dolayısıyla Edirne hariç Kırklareli hd hattını soför ve haberci olmamdan dolayı her deliğini çok iyi bilirim. Oranın bi kere havası meşhurdur kışın gerçektende Türkiyenin en soğuk yeri bence orası hava şartları kışın çok soğuk olacak bilgine. Onun dışında doğası mükemmeldir. Benim bulunduğum bölgede longoz ormanları vardı ve bu orman dünya da iki yerde var birisi Kırklareli'nde smile.gif Edirne için benim Komutanlarım ve orda askerlik yapan devrelerimde kötü bahsettiler. Hatta bi arkadaşım Edirne merkezde askerden kaçacağını bile söylerdi. Ama sonra o da yazıcı olup kurtarmış. Anlıcan arkadaşım askerde mekan ne kadar güzel olursa olsun orayı cennet de cehennemde yapan komutandır. Bl komutanı ve Bl astsubayı ile iyi geçin, soför, haberci (posta), santralci, yazıcı vb işlere girmeye çalış. Gerçi her yerin iş zorluğu ve rahatı kendine göredir ama genelde bu görevdekiler rahat ederler. Sen yine de gider gitmez etrafı gözlemle sor soruştur en rahat yeri tespit etmeye çalış. Ne hemen zıpla ne de geç kal smile.gif Ne en önde ol ne en arkada smile.gif
İlk 3 ay zordur sonra rahatlayacaksın, şunu unutma ki askerde akıllı olan rahat eder, salak olan çok çeker!

Sonuç olarak askerde ilk 3 ay hariç hayatımın en güzel günlerini geçirdim smile.gif şimdi aynı yere çağırsalar bidaha giderim oleyo.gif

Not : Hudut birlikleri, en çok denetlenen birliklerdir. Ben 3 Orgeneral 2 Korgeneral 4 Tümgeneral 8 de Tuğgeneral gördüm, arabamda gezdirdim bile biggrin.gif

Bu ileti DJTuncakey tarafından Jan 8 2011, 01:53:01 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zet3
mesaj Jan 8 2011, 01:56:13 PM
İleti #10


Advanced Member
***

Grup: Üyeler
İleti: 643
Katılım: 14-August 04
Üye No.: 6,9673 ay sonra şafak 30 zaten oleyo.gif
Hayırlısı artık.

Bilgiler için teşekkürler.

Bu ileti zet3 tarafından Jan 8 2011, 01:56:28 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
DJTuncakey
mesaj Jan 8 2011, 02:13:42 PM
İleti #11


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 255
Katılım: 28-January 10
Nereden: Antalya
Üye No.: 85,312QUOTE(zet3 @ Jan 8 2011, 01:56:13 PM) *

3 ay sonra şafak 30 zaten oleyo.gif
Hayırlısı artık.

Bilgiler için teşekkürler.


Sen kısa dönemsin o zaman askerliğin nimetlerinden faydalanamayan tek tertip smile.gif zaten poşetler (bu lafa alış çok duyacaksın biggrin.gif) alışana kadar askerlikleri bitiyor o yüzden hep rezil geçer askerlikleri bir de uzun dönemlerin onları çekememesi işinizi zorlaştırıyor. Zaten kısa dönemlere önemli görevler vermezler bol bol ot yolar temizlik yaparsınız işte oleyo.gif

Not: Kısa dönemler herhangi bir askeri mahkemelik durumunda subay katagorisinde yargılanıyorlar, bu da sizin avantajınız kullanabilene smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
yenilmes
mesaj Dec 10 2012, 05:40:12 AM
İleti #12


CHIMPY NUTS
**

Grup: Üyeler
İleti: 227
Katılım: 4-December 06
Nereden: Studio Chimpy Nuts
Üye No.: 62,685Usta birliğim "54'üncü Mknz. P. Tug. 3'üncü Snf. As. Ceza ve Tutukevi K.lığı / EDİRNE" 'ye çıktı. İnternetten pek fazla bilgiye ulaşamadım. Edirne hakkında herkes sürgün yeri demiş. Umarım korktuğum gibi bir yer değildir. Burası hakkında bilgi sahibi olanlarınız varsa paylaşırsa çok sevinirim.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
laroz
mesaj Sep 29 2015, 02:08:21 PM
İleti #13

Grup: Yeni Üye
İleti: 1
Katılım: 10-September 15
Üye No.: 289,176Askerliğimi Karaağaç Celalettin Alkoç Kışlasında Kısa Dönem olarak Hizmet Takımında Yapmış bulunmaktayım. Sülüsümde Edirne/Merkez yazıyordu fakat buna aldanmayın.Karaağaç merkeze çok yakın gelki.
Birkere şunu belirtmeliyim trakya bölgesi sürgün yeridir bilmem ne laflarını bilmiyirum ama Bizim takım Kesin Sürgün takımıydı.Takım kışlanın en disiplinsiz takımıydı.Komutanların dahi duyunca surat ekşittiği bir takımdı.
Hizmet Takımının Avantajları;
Banyo: Kışlada birtane büyük banyo var oda hizmet takımının elinde "Yokuş Yapmak" diye tabir ettikleri durum sayesinde Hizmet Takımı askerleri Kışla içinde çok avantajlı duruma gelebiliyor.Özellikle Nizamiyede girişte aranırken smile.gifsmile.gif Ne demek istediğimi gidince anlarsınız.Kantini gece 12 de açtırıp erzak aldığımızı biliyorum smile.gif
Ayrıca saat 6-7 ihtiyaç banyosu saatleridir ama ben dahalık hiç görmedim banyodan sorumlu askerlerin o satte gidip banyo açtığını smile.gif
Ben istediğim gün veya saatte banyoya gidebiliyodum tabı başka takımların duş saatine denk getirmesseniz koca banyoda rahat rahat banyonuzu edersiniz
Çamaşırhane: Aynı şekilde hizmet takımının elinde olduğu için çamaşırlarınızı yıkatmakta hiç sıkıntı çekmessiniz Bu söylediğim askeriyede niğmet niğmet.
Açıkcasi iyimi kötümü bilmiyorum ama Sıracılık Ayağına Devrecilik vardı.Ama Kısa Dönemlere çok fazla karışmıyorlar.Şunuda diyim ben kısa dönemim onlardan buyuğum okumuşum havası basmaya çalışırsanız o 5 12 aydan farksız gelir emin olun.Şunuda sakın aklınızdan çıkarmayın.Takımın aleyhinde Boluk Komutanına yapacağınız şikayetler sizin zararınıza olacaktır.Hem beklediğinizi bulamayacaksınız hemde adam evinde mışıl mışıl yatarken sen o şikayet ettiğin adamlarla koyun koyuna yatmak zorunda kalacaksın.Yapacağın şey şu kendini ezdirmeden çokda dik başlı olmadan sorunsuz askerliğini bitirip gidecen.Ben oyle yaptım askerliğimin 2. Ayından sonra bana Hoca demeyi bırakıp abi demeye başladılar. "Hoca" kısa dönemlere söyledikleri söz nedenini bende pek bilmiyorum açıkcası smile.gif
Takımın çoğu disiplinsiz olduğu için diğer bölükler en geç 6 da uyanırken 8:30 ları zorladığımı biliyorum çunku kimse kalkmıyodu yataktan komutan gelncede herkese sağlam bi kayıyodu çarşıyı kitliyodu tek başına yapsan tutanak yiyeceğin suçta takım halinde olduğu için çarşı kilitle kurtarıyoduk.Çarşı demişken Çarşının rahatlatan güzel birşey olduğunu düşünmeyin askerliğinizin ilk 3 ayında çarşıya gidiş fena değil ama tekrar kışlaya dönüş anlatmayla tarif edilemez bir duygu keşke çıkmasaydım dersin oyuzden kilit çarşı çokda umrumda olmuyodu açıkcası.
Koğuşlarda sigara içiliyor yatarken sıkıntı yaşayabilirsiniz bu yuzden.Hatta sigara içilen şeyler arasında en mahsumuydu diyebilirm.Ben silahlıktım Sabahtan akşama sılahlıkta nöbet bide üstüne gece nöbeti ohhhh miss smile.gif Gece nöbeti tutanlara Allah kolaylık versin heleki kış aylarında edirnenin kuru sovuğu ....... Atıyor adamı Çevre 6 nöbeti çöpluğun yanında kedi büyüklüğündeki fareleri sayarak nöbet bitiriyoduk.Bi ara oyle sovk olduki artık şuurumu kaybettim 3-5 nöbetinde çopten topladığımkartonları yaktım.Nöbette sigara içmek bile yasakken ateşi siz hesap edin.Madem ceza yemeye yakınız resmide bulunsun bari diye resmimide çektirmişim ne yalan smile.gif Allahtan yakalanmadık.Hizmet takımın en rütbelisi As Subaydı bu yuzden takımda ciddi disiplin sorunu var.Yanı takım komutanları asker kafasında değil daha çok memur kafasında.Kısacası Askerlik ordayken çok boktan birşey hissi uyandırıyor sende ama askerliğini bitirip gelince ve aylar ve yıllar geçtikce emin ol özleniyor.
Not: Abi ben orda deli gibi KPSS kasarım cümlesini duymuş veya söylüyorsunuzdur smile.gif bence fazla zorlamayın bende oyle gittim ama oyle bi piskolojiye giriyosunuzki Değil Kpss cinalinin maceralarını okusanız bile anlam veremez hale geliyorsunuz bir yerden sonra benden bukadar merak ettiğiniz birşey olursa yardımcı olabilirm smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
LuftWaffe
mesaj Oct 13 2015, 03:43:07 PM
İleti #14


Floydian
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 665
Katılım: 26-November 07
Nereden: In a galaxy far, far away...
Üye No.: 63,279Poşet'ten hocaya geçilmiş demek. O da güzel. flaugh.gif

Bu ileti LuftWaffe tarafından Oct 13 2015, 03:43:24 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 18th January 2017 - 06:03:49 PM