left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Araç kullanırken yapılan yanlışlıklar!

7 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Araç kullanırken yapılan yanlışlıklar!, Doğruyu bulalım en iyisi... seperator Ayarlar V right
umudovski
mesaj Jul 2 2010, 08:53:22 PM
İleti #1

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

Yokuş aşağı inerken arabayı boşa alıyorum ancak bir tanıdığım 3 veya 4 ile inmemi söyledi. Böylece benzin sarfiyatı daha az olur dedi. Ben boşa alınca gaza basmadığım için aracın benzini fazla harcamadığını düşünüyordum ama öyle değilmiş.

İkinci olarak kırmızı ışığı uzaktan gördüğümde arabayı boşa alıyorum ve debriyajı kullanmadan frenle yavaşlıyorum ve öyle de duruyorum. Ama bu yaptığım şey doğru mu?

Araç sürerken yapmamız gerekenler nelerdir? Eminim herkesin yaptığı hatalar vardır araç sürerken. Mesela bir bayan arkadaşım aracı durdururken daha araba yavaşlamadan ayağını debriyaja basıyor ve öyle en az 20 metre gidiyor. Bu da debriyaj balatasını eriten bir durum diye biliyorum.. Sizin bildikleriniz neler? En iyi şekilde araç sürüşü nasıl olabilir?
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Nautilus
mesaj Jul 2 2010, 09:01:20 PM
İleti #2

Değmesin mâ'bedimin göğsüne nâmahrem eli!
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: Republic of Mooz
Üye No.: 63,785

Freni yalnızca durmak için kullanıyorum. Kırmızı ışığa yanaşırken hiç üşenmeden, vitesi 4-3-2-1 şeklinde düşürüyorum. 1'e indiğimde zaten araba neredeyse durmuş oluyor. Son hamle debriyaj ve fren.

Bu başlığı aslında "Araç Kullanma ve Trafikte Doğru Bildiğimiz Yanlışlar" gibi genel bir niyetle kullanabiliriz, sanırım. Güzel oldu Umut. oleyo.gif
+Quote Post
L Lawliet
mesaj Jul 2 2010, 09:07:12 PM
İleti #3

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Grup: Validating
Üye No.: 87,985

Yavaşlamadan evvel ben de debriyaja basarım frenden evvel, ayağım zaten eksik olmaz ordan, çok zararlıymış kesinlikle, özel kurs hocam söylemişti, herkes söylüyor, alışkanlık işte.

Ayrıca yokuşta boşta gitmenin aslında yakıt tasarrufu yaptığını ama tehlikeli olduğunu da söylemişti, birşeyler patlayabilirmiş, ne olduğunu hatırlamıyorum. biggrin.gif

Yine karlı bir havada yokuş aşağı boşta giderken bir türlü duramayıp küçük bir çocuğu hafifçikten ezdiğimi bilirim bu kış. sad.gif Frenler tutmamıştı. Verilmiş sadakam varmış.

Babam silecek suyu için musluk suyu koyuyor, o da zararlıymış, özel suları varmış onların, gerçi bu araç bakmıyla ilgili. smile.gif

Bu ileti L Lawliet tarafından Jul 2 2010, 09:08:28 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Jul 2 2010, 09:07:39 PM
İleti #4

Selam sana Bosna, minnet sana Alija
Group Icon

Üye No.: 10,369

QUOTE(umudovski @ Jul 2 2010, 09:53:22 PM) *

Yokuş aşağı inerken arabayı boşa alıyorum ancak bir tanıdığım 3 veya 4 ile inmemi söyledi. Böylece benzin sarfiyatı daha az olur dedi. Ben boşa alınca gaza basmadığım için aracın benzini fazla harcamadığını düşünüyordum ama öyle değilmiş.

İkinci olarak kırmızı ışığı uzaktan gördüğümde arabayı boşa alıyorum ve debriyajı kullanmadan frenle yavaşlıyorum ve öyle de duruyorum. Ama bu yaptığım şey doğru mu?

Araç sürerken yapmamız gerekenler nelerdir? Eminim herkesin yaptığı hatalar vardır araç sürerken. Mesela bir bayan arkadaşım aracı durdururken daha araba yavaşlamadan ayağını debriyaja basıyor ve öyle en az 20 metre gidiyor. Bu da debriyaj balatasını eriten bir durum diye biliyorum.. Sizin bildikleriniz neler? En iyi şekilde araç sürüşü nasıl olabilir?

Abartmayalım lütfen. Frene boşta basarsan motor kompresyonu olmadığı için aracın kızaklaması ya da daha geç durması söz konusu ama süratin çok yüksek değilse yapılabilir. Ben yapıyorum şahsen oleyo.gif Bir de balatalar daha çabuk biter. Yokuş aşağı giderken boşa almak daha riskli çünkü aracın ağırlığıyla hareket ediyorsun ve saatte 80-90 km hızla giden 1000 kiloluk bir ağırlığı motor kompresyonu olmadan durdurmaya çalışmak delilik. Yine o bir şey değil, yokuş aşağı giderken motoru kapatanlar tanıyorum ben.
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Jul 2 2010, 09:12:33 PM
İleti #5

Group Icon

QUOTE(L Lawliet @ Jul 2 2010, 10:07:12 PM) *

Yavaşlamadan evvel ben de debriyaja basarım frenden evvel, ayağım zaten eksik olmaz ordan, çok zararlıymış kesinlikle, özel kurs hocam söylemişti, herkes söylüyor, alışkanlık işte.

Abi yüksek hızla gidiyorsan debrijaya basmadan freni koyacaksın.
İyice yavaşlayınca motor stop etmesin diye debriyaj->fren yapacaksın.

Ayrıca yokuşta boşta gitmenin aslında yakıt tasarrufu yaptığını ama tehlikeli olduğunu da söylemişti, birşeyler patlayabilirmiş, ne olduğunu hatırlamıyorum. biggrin.gif

Doğru, boşta gitmek yakıttan tasarruf sağlar zira rölantide (~1000 devirde) çalışır motor. Hiçbir şey patlamaz. Senin dediğin motoru kapatma sonucu westinghouse'un devre dışı kalması ve frenin çalışmaması durumu (çalışmama değil de, çok sertleşme diyelim).

Yine karlı bir havada yokuş aşağı boşta giderken bir türlü duramayıp küçük bir çocuğu hafifçikten ezdiğimi bilirim bu kış. sad.gif Frenler tutmamıştı. Verilmiş sadakam varmış.

Kalı havada, yokuş aşağı boşta gitmek oleyo.gif Akıl fikir... smile.gif

Babam silecek suyu için musluk suyu koyuyor, o da zararlıymış, özel suları varmış onların, gerçi bu araç bakmıyla ilgili. smile.gif

Hayır hiçbir zararı yok musluk suyunun.
+Quote Post
tyler78
mesaj Jul 2 2010, 09:20:59 PM
İleti #6

barabapbapbap...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Aydın
Üye No.: 26,023

Dün bir yerde yokuş aşağı inerken boşa alıp inmiştim. Ara ara hafif fren koyarak. Aşağı indiğimde acayip bir yanık kokusu geldi burnuma. Araba şu an sağlam ama birşeyleri yaktım sanırım. smile.gif Ne olabilir?

Bu ileti tyler78 tarafından Jul 2 2010, 09:23:18 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Jul 2 2010, 09:23:03 PM
İleti #7

Group Icon

QUOTE(tyler78 @ Jul 2 2010, 10:20:59 PM) *

Dün bir yerde yokuş aşağı inerken boşa alıp inmiştim. Aşağı indiğimde acayip bir yanık kokusu geldi burnuma. Araba şu an sağlam ama birşeyleri yaktım sanırım. smile.gif Ne olabilir?

İnerken frene sık aralıklar bastıysan balatalardan geliyordur. Korkacak bir şey yok smile.gif
+Quote Post
Nautilus
mesaj Jul 2 2010, 09:27:34 PM
İleti #8

Değmesin mâ'bedimin göğsüne nâmahrem eli!
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: Republic of Mooz
Üye No.: 63,785

Düşük devir - az yakıt bir çok yerde doğru olabilir. Ancak düşük devirde kullanmanın dizel motora zarar verdiğini duydum.

Yeni nesil dizel motorlarda, 1500-3000 arası artan yakıt sarfiyatı, 3000 devire yaklaşıldığında tekrar düşüşe geçmektedir. Kafanızı şişirse de dizelde 3000 sanırım en sağlıklısı.

Bir de sıklıkla yapılan hatalardan biri... "Kırmızı yanıyo ama sağa dönüş serbest!" Sağı gösteren yeşil ok yoksa (edit: ya da yanmıyorsa), sağa dönüş serbest değildir.

Bu ileti 80s tarafından Jul 2 2010, 09:29:02 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Jul 2 2010, 09:30:34 PM
İleti #9

Group Icon

QUOTE(80s @ Jul 2 2010, 10:27:34 PM) *

Bir de sıklıkla yapılan hatalardan biri... "Kırmızı yanıyo ama sağa dönüş serbest!" Sağı gösteren yeşil ok yoksa (edit: ya da yanmıyorsa), sağa dönüş serbest değildir.

Kesinlikle değildir. Arkadan hayvan gibi korna çalana bol bol küfür edilir. Koltuğun yanındaki çelik çubuk camdan çıkarılarak sallanır, arkadakinin kornası susar... Yapmışlığım vardır oleyo.gif
+Quote Post
Hitokiri
mesaj Jul 2 2010, 09:33:52 PM
İleti #10

日本 Rising Sun

Grup: Üyeler
Nereden: Antalya
Üye No.: 31,672

Yokuş aşağı giderken asla vitesi boşa almayın, ani bir hareket yapmanız gerektiğinde arabanız yoldan çıkar ve takla atabilirsiniz. Yokuş aşağı inerken her zaman vites ile ininiz. (Tercihen 3)

Benzin tasarrufu için boşta araba kullanmayız. Çünkü ani bir hareket yapmanız gerektiğinde vites boşta olduğu için kaza riskiniz daha yüksektir. Onun yerine gaza basmadan debriyaja basarak kullanınız.
+Quote Post
heavyy
mesaj Jul 2 2010, 09:37:26 PM
İleti #11

Member
**

Üye No.: 15,423

Arkadaşlar, duracağınız zaman istediğiniz viteste durabilirsiniz.
Mesela 3. vitesle gidiyorsunuz, durmanız gerekti, debriyaj+fren e basıp durabilirsiniz.
Yani 3. vites den sonra 2, sonra da 1. vites e geçmeye gerek yok.
+Quote Post
DynaFormer
mesaj Jul 2 2010, 09:37:31 PM
İleti #12

Always A Classic
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: İslâmbol
Üye No.: 63,214

Kullandığım yeni nesil dizel motora sahip aracımda, denememle sabit olarak gördüğüm şey, yüksek viteste ortalama olarak 2500 devir civarında gezindiğimde full depoda yaklaşık 100-150 km farkediyor . Ama nedense pek o civarda duramıyorum, farkında olmadan 3000-4000 civarına geldiğimi sonradan farkediyorum biggrin.gif
+Quote Post
heavyy
mesaj Jul 2 2010, 09:38:28 PM
İleti #13

Member
**

Üye No.: 15,423

Yokuş aşağı inerken; o yokuşu hangi vitesle çıkıyorsanız, o vitesle inmelisiniz.
+Quote Post
dj_tallboy
mesaj Jul 2 2010, 09:42:02 PM
İleti #14

Master

Üye No.: 12,576

Bizim de arabanın, duyduğum kadarıyla, sağ ön tekerleğin ordan ses geliyor. Guluk guluk diye. Genelde tümsek veya çukura girince oluyor. Arabayı kendim salladım, yine oldu.

Sizce neyden kaynaklanır ? Ametisör mü gitti ki confused1.gif sad.gif
+Quote Post
permeabilite
mesaj Jul 2 2010, 09:43:05 PM
İleti #15

System Failure...
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 65,954

QUOTE(doctor_jivago @ Jul 2 2010, 10:12:33 PM) *

Abi yüksek hızla gidiyorsan debrijaya basmadan freni koyacaksın.
İyice yavaşlayınca motor stop etmesin diye debriyaj->fren yapacaksın.

İstanbul trafiğini düşünürsek şehir içi 50-60 civarı gittiğimiz bir yolda önce debriyaj sonra fren yapmak zararlı mı benimde öyle bir alışkanlığım var da oleyo.gif...

Bir de debriyaja bastığınızda hafif bir bayır varsa araç kendini motor frenden kurtardığı için hafiften hızlanmaya başlıyor,benim ders aldığım hoca o yüzden debriyaja basmadan frene basmamı söylemişti ama ''bu şekilde seri kullanıyorsun bildiğin gibi yap''ta demişti smile.gif...
+Quote Post
7 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 19th December 2014 - 02:52:34 PM