left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Uzakdoğu Müzikleri

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Uzakdoğu Müzikleri, müzik arıyordum ama konuyu konuşabiliriz seperator Ayarlar V right
battuta
mesaj Dec 21 2004, 03:09:16 PM
İleti #1

sırıtıp durma kız
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Ankara
Üye No.: 6,936

Forumda uzakdoğu müzikleri hakkında konuşuldu mu bilmiyorum ama ben bir müzik türü arıyordum size sorayım dedim, bu arada bu konu hakkında da tartışabiliriz diye düşündüm.

İlk önce emule vasıtası ile rastlantı sonucu bulduğum şarkının ismini vereyim:

RELAX - JAPANESE TRADITIONAL MUSIC KOTO & SHAKUHACHI.MP3

Emule arama'da "relax japanese" yazınca da direk bu çıkıyor. siz downlad'a başlayın, bu yazıyı okuyana kadar iner zaten.

Adından anlaşılacağı üzere japon (çin de olabilir) geleneksel müziklerinden bir örnek bu müzik. Koto: Ying Xiong (Hero)'yu izleyenler filmin başındaki dövüşte görmüşlerdir, kanunun çok daha ilkel görünümlüsüve aslında çin enstrumanı. Shakuhachi ise japon flütlerine verilen isim. Hani samuray filmlerinde bolca kullanılır smile.gif

Benim bu parçaya takılmamın sebebi ise adından da anlaşılacağı üzere insanı anlaşılmaz şekilde rahatlatması. İnanılmaz bir mistizm ve gizem var parçada. Bu sadece benim için mi geçerli diye merak ettim, o yüzden sizlerin de denemesini istiyorum beş dakikalığına. Özellikle bir yere uzanıp sese konsantre olduğunuzda müthiş bir enerji kaplıyor benim içimi. Lütfen 5 dakikanızı ayırıp deneyin.

Uzakdoğu müziklerine ilgim vardı zaten ama bu parçayı dinledikten sonra tabii ki hemen aramaya koyuldum, emule'dan bir çok koto müziği indirdim. Bu parçanın en önemli enstrümanı koto zaten, shakuhachi arka planda kalıyor. Ama indirdiğim hiç bir parçada aynı duyguları yaşayamadım, hatta çoğu koto albümünün içinde koto arka plana atılmış bir ses olmuş. Düşük bir ihtimal ama bahsettiğim bu parçayı icra eden sanatçının ya da albümün adını bilen var mı? Çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen ısrarla soruyorum, mecnun oldum ıssız internetlerde.

Bu arada konu uzakdoğu müzikleri olunca devam edeyim, araştırmalarım sırasında bir kaç türe daha rastladım. Japon geyşalarının çaldığı shamisen (saza benzer) de kotoya yakın bir ses veriyor ama shamisen parçalarının farklı bir havası var. Bunun yanında Tai-chi, Feng-Shui gibi meditasyon müzikleri de baya paylaşılıyor. Ama meditasyon müziklerinde telli çalgılardan ziyade üflemeli çalgılar kullanılıyor.

Uzakdoğu müzikleri hakkında paylaşmak istediğiniz şeyler varsa buyrun can kulağı ile sizi dinliyorum. Özellikle şu aradığım gizemli parçaya bir açıklık getirenin kırk yıl kölesi olacağım smile.gif

Ha bir de J-POP denen apayrı bir mevzu var, isterseniz oraya da el atarız smile.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Nightstalker
mesaj Jul 7 2007, 07:45:37 PM
İleti #2

Master
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: Altunizade
Üye No.: 25,230

Bende uzakdoğu müzikleri ile yakından ilgiliyim. Fakat torret kullananma imkanım olmadığı için http link verebilecek varmı acaba diye bir sorayım dedim yüksek müsadelerinizle smile.gif ...
+Quote Post
Byminik
mesaj Jul 8 2007, 12:39:28 AM
İleti #3

Member
**

Grup: Üyeler
Nereden: Çekik Gözlülerin Diyarı
Üye No.: 6,172

Benle dinlerim bazı müzikleri hoş oluyor şu sıralar

Princess China Music Orchestra ( Klasik müzik tarzı )
VA - Samurai Collection
Shanadoo-Welcome To Tokyo 2006 ( Pop tarzı japon müziği )
Bu grubun özellikle My Samurai vede Guilty of Love adlı parçalrı baya güzel .
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 20th December 2014 - 02:07:25 AM