left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir?

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir? seperator Ayarlar V right
Bay.İzmiR
mesaj Jan 11 2011, 08:40:42 PM
İleti #1

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 63,002

Herkesin her yaşta kişisel gelişime ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Ama tabi piyasada bulunan pazarlama amaçlı kitaplar aracılığı ile değil tabii ki iyileri de yok değil. Kurslar olabilir veya kişisel ilgiler doğrultusuyla olabilir. Sizlerin bu konuda deneyimleri nedir? Kişisel gelişim için denediğiniz yöntemler var mı?
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Obluda
mesaj Jan 11 2011, 08:57:30 PM
İleti #2

Obluda, Která Nemá Své Jméno
Group Icon

Grup: Otaku
Üye No.: 67,727

Üstün Dökmen'i ve tüm kitaplarını tavsiye ederim, kitaplarında çok samimi ve sıcak bir hava vardır. Bunun dışında şartlarınız uygunsa, izmir ve istanbul gibi büyük şehirlerde çeşitli seminerler ve eğitimler vardır. Hızlı okuma eğitimi gibi programlara katılabilir ve böylece okumaya değecek binlerce kitap için hem vaktiniz hem gücünüz kalır smile.gif
+Quote Post
Kenz-i Mahfî
mesaj Jan 11 2011, 09:16:18 PM
İleti #3

Son Osmanlı
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Maveraünnehir
Üye No.: 107,287

Üstün Dökmen'in yanı sıra Nevzat Tarhan'ı da tavsiye derim. psikoyorum.tv'den videolarına da ulaşabilirsiniz.
+Quote Post
Bay.İzmiR
mesaj Jan 11 2011, 10:34:27 PM
İleti #4

Member
**

Üye No.: 63,002

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim dikkate alıcam. smile.gif
+Quote Post
margon
mesaj Jan 11 2011, 10:37:56 PM
İleti #5

Pioneer Squad
**

Üye No.: 9,358

Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarına da bir gözat derim.

Ayrıca ingilizcen varsa şu siteye de bir göz atabilirsin; http://www.stevepavlina.com/

Bu ileti margon tarafından Jan 11 2011, 10:39:09 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
RooKie
mesaj Jan 12 2011, 11:14:04 AM
İleti #6

Marjinal Faydasız
Group Icon

Üye No.: 63,007

Kişisel gelişim kitapları bana biraz boş geliyor. Çeşitli kitaplardan alınmış süslü püslü sözlerle insanları gaza getiriyor.

Kişisel gelişim denince akla nedense sadece kitaplar geliyor oysaki siz kendinizi geliştirmeye açık oldukdan sonra. Kaliteli sohbet ortamlarında, izlediğiniz filmlerden dizilerden bile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Benim tavsiyem arkadaş çeşitliliğinizi artırın, hiçbir insanı ayırmayın mümkün olduğunca birebir sohbetler yapın inanın herkezden öğrenecek birşeyiniz olur.
+Quote Post
dracarys
mesaj Jan 12 2011, 11:34:45 AM
İleti #7

Master

Nereden: nikomedya
Üye No.: 94,740

Bir başka kişiden edinilen bilgi eksik ve yanlıştır.O konuda ehil ve usta olan birinden alınan bilgiler tabi ki güvenilirdir.
Arkadaş ortamının bilgili olması kendinizi de geliştirir yanlız kendini geliştirmek bilgili elit arkadaş ortamına sahip olmak da o kadar kolay değildir.zaten sizin çevreniz sizin düzeyinizle paraleldir.İnsanın kendi içinde olması gerekir araştırma geliştirme duygusu.Aklına takılan yada konuşulan herhangi bir konu hakkında açıp internetden okumak yada bir belgesel izlemek........Çok da zor olmasa gerek bunları yapmak.Yanlız sadece başkalarının sözlerini alıp kendi düşüncesi gibi savunmak , işin doğrusu anlatılınca inanmamak cahillikten başka birşey değildir.Tartışılan bir konuda ne kadar emin olsanız bile karşıt görüşü ciddiye alıp bir düşünmek gerekir.Çünkü bu düşünce kendi doğrunuzu daha da kuvvetlendirecektir.
+Quote Post
CarMichael
mesaj Jan 15 2011, 03:42:32 AM
İleti #8

Member
**

Üye No.: 74,424

vaktin ve ilgin var ise NLP ye bulaşabilirsin
+Quote Post
zxcv
mesaj Jan 15 2011, 10:28:59 PM
İleti #9

Member
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 749

Kişisel gelişim kitaplarına ağır eleştiriler yapan Bülent Akyürek'in "İçinizdeki Öküze Oha Deyin!" isimli kitabına da bir göz atın.
+Quote Post
limni
mesaj Jan 16 2011, 12:26:16 AM
İleti #10

Advanced Member

Üye No.: 65,660

Tavuk suyuna çorba kitapları var, çok gülmüştüm ismini duyduğumda.
+Quote Post
Ramyth
mesaj Jan 16 2011, 01:46:10 AM
İleti #11

Master

Üye No.: 61,656

Self improvement is masturbation, self destruction might be the answer

Fight Club
+Quote Post
Janus
mesaj Jan 16 2011, 02:03:50 AM
İleti #12

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

QUOTE(zxcv @ Jan 15 2011, 10:28:59 PM) *

Kişisel gelişim kitaplarına ağır eleştiriler yapan Bülent Akyürek'in "İçinizdeki Öküze Oha Deyin!" isimli kitabına da bir göz atın.

Eleştireyim derken dozunu ayarlayamamış Akyürek. Hırsa karşı önerdiği şey, teslimiyet. Halbuki her iki duygu da, Allah tarafından verilmiş. Sadece doğru yer ve zamanını ayarlama sorunu var. Ama Akyürek, neredeyse miskinlik öneriyor ki bu kabul edilebilir değil. İfrat ve tefrit arasında vasat gibi bir seçeneğimiz de var... smile.gif
+Quote Post
Vanya Dayı
mesaj Jan 16 2011, 02:32:12 AM
İleti #13

bi garip adem, bi garip serkeş
Group Icon

Üye No.: 63,457

Kişisel gelişim adı altındaki tüm kitaplardan kaçın. Hakeza; Ü. Dökmen, D. Cüceloğlu gibi psikologlardan da..

Kişisel gelişim biraz dervişane yaşayarak olur.. Yani boş bir odada saatlerce oturup okuyacak, düşüneceksiniz. Benim anladığım budur. Diğer yöntemler hikaye..

Bu ileti Vanya Dayı tarafından Jan 16 2011, 02:35:42 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
mci
mesaj Jan 16 2011, 09:10:40 PM
İleti #14

Member
**

Üye No.: 84,406

İşte benim düşüncelerim: Gözlemle, araştır, düşün, öğren.

Etrafında olan biteni, çevrende gördüklerini, ilginç bulduğun şeyleri, bir tanıdığının veya kendi başına gelen olayları, okuduğun hikayeyi, seyrettiğin filmi vs. gözlemle.

Bilmediğin konularda araştırma yap (Bu amaçla interneti, kitapları veya insaları kullanabilirsin).

Sonrada bütün bunları düşün. Bir daha düşün, bir daha düşün ve bir sonuç çıkarmaya, öğrenmeye çalış.

Mesela yolda gidiyorsun. Trafik var (ben İstanbul'da oturuyorum'da). O sırada trafiğe sinirlenmek, insanlara sinirlenmek çok kolay. Ama sana ne kazandıracak. Gideceğin yere 1 saniye önce gitmeni sağlar mı? Sadece sinirlerini bozar(1). Çevrene bir bak. Gördüğün insanların çoğu delirmek üzere. Sürekli trafiğe bağırıyor, küfrediyor. Ama trafiğin kitlenmesinin sebebide onlar(2).

Akşam evine gittiğinde gün içinde yaşadıklarını bir düşün. Neleri daha farklı yapabilirdin ve bunu nasıl yapabilirdin.

1-Sinirlenince düzgün düşünemezsin. Üstelik hiç nedesiz çevrendekileri de (arkadaşların, ailen) üzersin. O zaman trafiğe kızmanın bir anlamı yok. Peki ne yapmak lazım. İşte bunu araştır. Farklı güzergahlar bul, erken veya geç çık... (düşün daha var). Bir daha da trafiğe yakalandığında sinirlenme.

2-Trafiğin kitlenmesine senin ne kadar katkın oluyor onu düşün. Kuralları ne kadar iyi biliyorsun. Örneğin emniyet şeridinden gidersen çabuk gidebilirsin. Ama o sırada solunda sırada bekleyenlerin daha fazla beklemesine neden olacaksın, bunu unutma. Çünkü bir gün sen o sırada beklerken başkası emniyet şeridinden geçecek ve senin daha fazla beklemene sebep olacak.

Konuları kısa kesiyorum. Aslında düşünürsen daha çok şey çıkartırsın. Al sana bir örnek daha. "margon" adlı dostumuz şöyle yazmış (5. mesaj)

"Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarına da bir gözat derim.

Ayrıca ingilizcen varsa şu siteye de bir göz atabilirsin; http://www.stevepavlina.com/"

İngilizce bilmen gereken bu gibi durumlarla sık sık karşılaşıyorsan İngilizce öğren (ingilizce bilmediğini kabul ederek bir örnek veriyorum sadece). Bu iş için illa bir kitaba veya bir kursa ihtiyacın yok. İnternet ücretsiz kaynakla dolu. Dil bilgisini (gramer) internetten öğrenebilirsin. Üstelik bu foruma üye olduğuna göre yabancı film, dizi vs. seyrediyorsundur. Kelimeleri okuma (speaking) ve dinleme (listening) kısımlarını böyle geliştirebilirsin (parantez için yazdıklarım bir İngilizce sınavına girersen karşına çıkacak bölümlerin adları). Zaten sonrası kullanmaya kalıyor.

Aslında bunu kendi başına yapabilmen bile başlı başına kendini geliştirmendir. Bu ne demek mi? İnsanoğlu garip bir yaratık. Bir zorunluluğu yoksa, zevkle yapmadığı şeyleri uzun süre sürdüremez. İki gün çalışırsın üçüncü gün yarın bakarım der bırakırsın. İşte üçüncü gün de İngilizce çalışmaya devam edebiliyorsan kendini İngilizcede olmasa bile bir konuda geliştirebilmişsin demektir.

Tek başına İngilizce öğrenemeyeceğini düşünüyorsan bir kursa git tabiki. Söylemek istediğim illa bir kitaba, bir kursa falan ihtiyacının olmadığı. Sadece biraz düşünmek.

Bir şey öğrenirken basma kalıp öğrenme, düşün, sorgula, araştır. Bu ne kitaplar okumakla, ne kurslara gitmekle olur. Hiç bir kitapta veya hiç bir kursta o konuyla ilgili herşeyi öğrenemezsin. İlk okulmuydu, orta okulmuydu hatırlamıyorum ama suyun kaynama sıcaklığını ben de herkes gibi 100 C derece diye ezberlemiştim. Sonradan lisede karşıma çıktıki bu bazı şartlara bağlı olarak doğruymuş. Yok efendim saf su olacakmış, 1 atm basıçta olacakmış vs. Sonradan karşına çıkıyor. Ya ben liseye gitmeseydim ne olacaktı.

Bu örnek pek açıklayıcı olmadıysa al başka bir tanesi. Hırsızlık kötü bir şeydir ama aç birisinin bir fırından bir ekmek yürütmesi yanlış mı? Ya o kişi çocuksa? Ya o çocuğun annesi babası yoksa ve küçük kardeşleri için bunu yapıyorsa? Ya kardeşleri hastaysa? Ya... ? Ya...? Hangi noktada hırsızlıktan çıkar sence bu? Peki banka hortumlamak suç mu? Hangi durumlarda banka hortumlamayı haklı görebilirsin? Evine hiç hırsız girdi mi? Girmediyse anlamak zordur ama şunu bir düşün: Gecenin bir saati sen uyurken biri evine hırsızlığa giriyor. Aslında hırsızın amacı açlıktan ölmek üzere olan hasta kardeşi için yiyecek ve ilaç parası bulmak sadece. Ama küçük kızın sese uyanıyor ve hırsızla yüz yüze geliyor... Kızının haftalarca, aylarca belki de hiç unutamayacağı bu durumun onun psikolojisini nasıl bozduğunu gördüğünde hala o hırsıza hak verebilecek misin? Ya da hırsızın onu hiç çekindenmeden öldürebilecek olmasını düşünmemeyi başarabilecek misin? İşte evine giren o hırsız, 5-10 yıl önce fırından ekmek çalan çocuktu belkide. Bankayı hortumlayan ise kalemini, silgini çalan sıra arkadaşındı. Onlara da hırsızlığın kötü bir şey olduğu söylenmişti.

Sanırım çok uzadı. Burada bırakıyorum artık. Umarım düşüncelerimi anlatabilmişimdir. Bak benim de geliştirmem gereken yanlarımdan biri de bu; Türkçe.

Son bir not: Bir şey öğrenirken bilmediğin bildiğin şeylerin sayısını bir azaltırsın ama o şeyi öğrenirken bilmediğin birden fazla şey olduğunu da öğrenirsin. O yüzden bilmediğini bildiği şey sayısı sürekli artar. Yani kendini ne kadar eksiksiz hissediyorsan o kadar eksiksindir aslında.
+Quote Post
Ramyth
mesaj Jan 16 2011, 11:06:10 PM
İleti #15

Master

Üye No.: 61,656

Ben çoğu olayın ruhaniyetle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ruhaniyetten kastım şu, eğer ruhunuz el vermiyorsa, yapamıyorsanız, boşvereceksiniz.

Kimisi garson, kimisi hırsız, kimisi Bill Gates, bir diğeri de katil oluyor. Bunların hepsi ruhaniyetle alakalı. Kendinizi olduğu gibi kabul edin. Ben ne yazık ki kişisel gelişimle çok haşır neşir oldum ve kendi ruhaniyetimi kaybettim. Şimdi hiç olmadığım kadar kötü durumdayım. Başarılı, nerde ne söyleyeceğini bilen, her konuda bilgi sahibi, temiz, sosyal biri olmak için çabaladım, sonuç, hiç olmadığım kadar dibe battım.

En güzeli kendin olmakmış...
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 20th December 2014 - 04:13:11 AM