left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

DDR3 1333(O.C.) ne demek?

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > DDR3 1333(O.C.) ne demek?, + Anakart Önerisi seperator Ayarlar V right
NeCRiS
mesaj Nov 7 2011, 02:16:53 PM
İleti #1

Waiting For You
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 26,385

Arkadaşlar malum yaşadığım anakart sıkıntısıdan ötürü anakart almaya karar verdim. Elimdeki cpu E7500 haliyle LGA 775 bir anakart alacağım. Elimde ki DDR2 ramlarini de kullanmak için Combo alayım diyorum.

http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakar...tx-anakart.html

Hem DDR3 desteği de var. Ancak aklıma takılan 1333'ü OC ile desteklemesi. 1333 ram aldığım zaman kolayca takabilir miyim yoksa ayar falan mı değiştireceğim? Bir de bu düzeyde daha iyi performanslı anakart öneriniz var mı?
Üye ForumdaProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Redghost
mesaj Nov 7 2011, 02:24:14 PM
İleti #2

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 5,908

Bakın bilgisayar yavaş parçanın hızında çalışır.

DDr 2 Ram in yanında DDR 3 ram takarsanız alacağınız en yüksek performans ddr2 nin ki olacaktır.

Şimdi ddr3 ile rahatlıkla 1333 e çıkabilirsiniz ama bunu herhangi bir ramle yapamazsınız genelde anakartın kitapçığında hangi ramlerle 1333 olacağı yazılmıştır.
aha temiz bir çözümdür.
Ha listede olmayan ramlerde ise illa ayar gerekli olmadan olmaz zaten şu va rgünümüz ramlerini tam performans için cl değerlerini manuel girmek zorundasınız.

Bu ileti Redghost tarafından Nov 7 2011, 02:26:18 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
+Quote Post
ledzep
mesaj Nov 7 2011, 02:27:28 PM
İleti #3

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 9,065

Zamanında araştırma yaparken combo anakartlar hakkında pek iyi şeyler duymamıştım; stabilite, uyumluluk hakkında ama şu an durum nedir fikrim yok.

1333 hız aşırtma ile destekliyorsa tahminim anakarta hız aşırtma uygulandığı için anakartın ısınma sorunu olabilir ve gördüğüm kadarıyla soğutma sistemi yeterli değil.

Bilgilerim kesin değil, sizi yanıltmış gibi de olmayayım, daha bilgili bir arkadaş tecrübelerini aktarır umarum.
+Quote Post
NeCRiS
mesaj Nov 7 2011, 02:28:37 PM
İleti #4

Waiting For You
Group Icon

QUOTE(Redghost @ Nov 7 2011, 02:24:14 PM) *

Bakın bilgisayar yavaş parçanın hızında çalışır.

DDr 2 Ram in yanında DDR 3 ram takarsanız alacağınız en yüksek performans ddr2 nin ki olacaktır.

Şimdi ddr3 ile rahatlıkla 1333 e çıkabilirsiniz ama bunu herhangi bir ramle yapamazsınız genelde anakartın kitapçığında hangi ramlerle 1333 olacağı yazılmıştır.
aha temiz bir çözümdür.
Ha listede olmayan ramlerde ise illa ayar gerekli olmadan olmaz zaten şu va rgünümüz ramlerini tam performans için cl değerlerini manuel girmek zorundasınız.

Beraber takmayacağım zaten. Elimdeki DDR2 ramler boşa çıkmasın diye bir süre kullanacağım sonra DDR3 e geçeceğim.
+Quote Post
Redghost
mesaj Nov 7 2011, 02:31:52 PM
İleti #5

Master

Üye No.: 5,908

ı 1 gb ram alın ddr3 yine tamamı ddr3 ram slotu olan anakart alın neden diyecekseniz ileride slot yetmediğinde pişman olmazsınız en azından.
+Quote Post
NeCRiS
mesaj Nov 7 2011, 02:41:43 PM
İleti #6

Waiting For You
Group Icon

QUOTE(Redghost @ Nov 7 2011, 02:31:52 PM) *

ı 1 gb ram alın ddr3 yine tamamı ddr3 ram slotu olan anakart alın neden diyecekseniz ileride slot yetmediğinde pişman olmazsınız en azından.

Var mıdır peki öneriniz?
+Quote Post
achfighter
mesaj Nov 7 2011, 03:02:00 PM
İleti #7

Master

Nereden: İstanbul
Üye No.: 25,763

Eski masaüstü bilgisayarımda halen MSI 915G Combo-FR anakart mevcut. Ona DDR ile DDR2'yi aynı anda takamıyorum. Yeni modellerde belki değişmiştir. Ayrıca bu sistemimin o/c kapasitesi de düşüktü. Combo anakartlar genelde performansa yönelik değil. o/c olmadan uzun süre kullanılabilsin diye yapıyorlar herhalde.
+Quote Post
Eyes_Only
mesaj Nov 7 2011, 03:09:17 PM
İleti #8

Unisntall dyelxsia... Persismion Denigned...
Group Icon

Nereden: Hertfordshire, UK
Üye No.: 938

Aynı anda iki farklı DIMM kullanabileceğinizi sanmıyorum - hiçbir chipset bu ikisini konuşturmuyor bildiğim kadarı ile. Bu geçiş döneminde ucuz çözüm olsun diye AGP ve PCIe aynı anda barındıran kartlar gibi sanırım. Ben bir ara AsRock'ın böyle bir modelini kullanmıştım - hem DDR, hem DDR2 hem AGP hem PCIe desteği vardı kartta. Herhalde en kötü alışverişimdir şimdiye kadar diyebilirim.

DDR3'e geçin, RAMler ucuz şu anda.

Sevgiler...
+Quote Post
NeCRiS
mesaj Nov 7 2011, 04:34:02 PM
İleti #9

Waiting For You
Group Icon

Arkadaşlar DDR2 ve 3'ü bir arada kullanmayacağım. smile.gif DDR3 1333 ram i combo anakarta sorunsuz takabilir miyim onun peşindeyim. Ya da çok fazla performans farkı yoksa elimde ki DDR2 ramları kullanacağım sadece.
+Quote Post
Fallout
mesaj Nov 7 2011, 08:49:52 PM
İleti #10

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Başkent
Üye No.: 29,161

QUOTE(NeCRiS @ Nov 7 2011, 04:34:02 PM) *

Arkadaşlar DDR2 ve 3'ü bir arada kullanmayacağım. smile.gif DDR3 1333 ram i combo anakarta sorunsuz takabilir miyim onun peşindeyim. Ya da çok fazla performans farkı yoksa elimde ki DDR2 ramları kullanacağım sadece.

Kullanırsın abi herhangi bir sorun olmaz combo anakartlar performans açısından çok iyi olmadığı için pek önermiyorum ama yine de dediğin şekilde işini görür.
+Quote Post
Eyes_Only
mesaj Nov 8 2011, 10:21:11 AM
İleti #11

Group Icon

QUOTE(NeCRiS @ Nov 7 2011, 04:34:02 PM) *

Merhaba,

Benim "DDR3'e geçin" derken kastettiğim, doğrudan DDR3'lü bir kart alın, arkanıza bakmayındı. Kombo anakartlar konusunda fikrimi söylemeye çalıştım biraz dolaylı bir şekilde; aldığım ve memnun kalmadığım tek ama tek anakart öyle bir komboydu.

Sevgiler...
+Quote Post
Eyes_Only
mesaj Nov 8 2011, 12:44:20 PM
İleti #12

Group Icon

Bu arada, asıl soruya bir de ben yorum yapayım.

Şimdi OC olayını şöyle düşünün; benim anladığım en basit hali ile Northbridge'e bağlanan frontline bus ve RAM bus var. Bunlar RAM - NB - CPU hattının veri akış düzeneği bir nevi. Siz OC yaptığınızda elinizdeki kaynakların sınırlarını zorlayarak (kararlı asgarinin üzerine çlıkararak) parçaların daha hızlı çalışmasını sağlarsınız. CPU'yu OC yaparken RAM'in daha yüksek BUS hızlarında işlem yapılmasına müsaade edecek şekilde hızlanması bu kaynak artırımlarından biri.

Kısacası eğer bir kart "1600 (OC)" diyorsa ancak OC yaptığınızda bu hızlara ulaşabilirsiniz demek istiyor. Yani, garantisi yok o hızlarda veri aktarabileceğinin ama OC koşullarında yapılabilir diyerek (OC'nin hiçbir garantisi yoktur) kendilerini korumuş oluyorlar - kimse "bana 1600 diye sattınız, 1333 çalışıyor" diyemesin diye.

Sevgiler...

Bu ileti Eyes_Only tarafından Nov 8 2011, 12:45:26 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 29th November 2014 - 09:06:56 AM