left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Oda Kuralları

Sağlık odasının amacı üyelerimizin sağlık konusunda merak ettikleri noktaları aydınlatmaktır. Başlık herhangi bir tanı/teşhis/tedavi amacı gütmemektedir. Sorularınıza Cevap verecek olanlar da sizler gibi üye'ler oldukları için sorunuza cevap verilmesi gibi bir şart yoktur, aksi davranışlarda bulunan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır.

Temassız Ateş Ölçerler

 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Temassız Ateş Ölçerler seperator Ayarlar V right
zaccar
mesaj May 7 2012, 09:27:05 AM
İleti #1


KARŞIYAKA
***

Grup: Üyeler
İleti: 574
Katılım: 2-October 05
Nereden: Bursa
Üye No.: 32,162Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır aklımda olan ateş ölçer alma düşüncemi devreye almak istiyorum.Hastanede gördüğüm temassız ateş ölçer tarzında almak istiyorum fakat daha önce kullanmadığım ve kullanan bir yakınım olmadığı için sizlere danışmak istedim.Yeğen için alma niyetindeydim ama bir tanede kendim için alacağım.Araştırmam sonucu çok değişik fiyat aralığı çıkınca fiyat ve performans değerlendirmesi ile (site tavsiyesi de olabilir) özellikle küçük çocuğu olup kullanan arkadaşlardan tavsiyesi rica edecektim.İstediğim tarzda ürünün temsili resmi ektedir.Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenmiş Resim
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
webdr
mesaj May 7 2012, 12:31:23 PM
İleti #2


buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 2,435
Katılım: 15-September 05
Üye No.: 28,583Gerçi tıp buna ayak uyduracaktır ancak ateş ile ilgili ilginç bilgiler vereyim, tıbben ateşin en net ölçüldüğü yer anal girimdir, civalı dereceyi oraya sokar net ateşi alırsın, özellikle çocukta ve ayrıca koltuk altı ve anal derece farkından bazı hastalıkların tanısında yararlanırsın.. Şimdi bu dereceler çıktı nereye sokalım da bunlardan yararlanalım? Ama dedim ya tıp ve teknoloji buna ayak uyduracaktır. Civalı derecelerin kullanımı gerçekten azalmış, bulmak bile sorun haline gelmiştir, gidin sorun eczanelere civalı derece satılan yer sayısı çok azdır..

Bundan 4 yıl öncesinde ateş ve verilecek tedavi için bu derecelerden kullanıyordum ama en az 3 defa yüzün farklı yerlerinden farklı mesafelerden bakardım ki bir yanılma olmasın, çok darda kaldığımda ise civalıya döndüğüm olmuştur ama nadir.. Genel itibari ile ev kullanıcısı için onu doktora ya da hastaneye götürecek ya da ateşim yok dedirtecek değerleri verir kanısındayım..
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Günebakan
mesaj May 7 2012, 01:06:52 PM
İleti #3


Advanced Member
Group Icon

Grup: Çevirmen
İleti: 870
Katılım: 12-April 04
Üye No.: 773QUOTE(webdr @ May 7 2012, 01:31:23 PM) *

Gerçi tıp buna ayak uyduracaktır ancak ateş ile ilgili ilginç bilgiler vereyim, tıbben ateşin en net ölçüldüğü yer anal girimdir, civalı dereceyi oraya sokar net ateşi alırsın, özellikle çocukta ve ayrıca koltuk altı ve anal derece farkından bazı hastalıkların tanısında yararlanırsın..

Ateş ölçümü özellikle ciltte ter, kulakta kulak zarını tam görememe gibi dış etkenlerden fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle anal ölçüm gerçek vücut ateşini ölçmede doğruya en yakın sonucu verir. Fakat şu da bilinmelidir ki anal ölçüm koltuk altında göre 1 derece, ağıza göre 0.5 derece fazladır.
Bir de pratik bilgi vereyim: Dereceniz yoksa ateşteki 1 derece artış, nabzı dakikada 15 artırır. Yani nabzı sayarak kabaca bir ateş tahmininde bulunabilirsiniz.
Bir de tıbbi bilgi: Ateş enfeksiyonla mücadelede faydalı bir şeydir, yeter ki aşırı olmasın. Bu nedenle koltuk altına göre 38 dereceyi aşmadığı sürece ateş düşürücü verilmesi önerilmez.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
webdr
mesaj May 7 2012, 01:33:53 PM
İleti #4


buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 2,435
Katılım: 15-September 05
Üye No.: 28,583QUOTE
Ateş ölçümü özellikle ciltte ter, kulakta kulak zarını tam görememe gibi dış etkenlerden fazlasıyla etkilenir.


O zaman arkadaşları biraz daha bilgi bombardımanına tutalım smile.gif

Ciltten ateş ölçtürecekken mesela koltuk altı, eğer terliyseniz silin-sildirin, eğer kulaktan ateş ölçtürecekseniz aletin kulak zarını net görebilmesi adına kulak kepçesini yukarı arkaya hafifçe çekin.

QUOTE
Dereceniz yoksa ateşteki 1 derece artış, nabzı dakikada 15 artırır. Yani nabzı sayarak kabaca bir ateş tahmininde bulunabilirsiniz.


Ateş artışı taşikardi (kalp atım sayısında artma) yapar ama bunu sayıya dökmek daha önce görmediğim bir şeydi çünkü standart yakalamak zordur, nabız ölçmek için çocuğun boynuna elinizi koyduğunuzda zaten ateşi anlayabilirsiniz, yani çok güvenilir ve net veri vermez ve bence buna göre hareket etmemek gerekir ama taşikardi ile gelen hastaya ateş bakmak mantıklıdır çünkü taşikardi etyolojisinde enfeksiyon ve ateş vardır.

QUOTE
Bu nedenle koltuk altına göre 38 dereceyi aşmadığı sürece ateş düşürücü verilmesi önerilmez.


İlk olarak ateş düşürme amaçlı ilaç verilmesi de doğru değildir, soğuk kompresyon özellikle eklem bölgelerine ve ılık duş tavsiye edilir. Çocukta ateş febril konvülziyon açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir durumdur, çocukta ateş yüksekliği zezerseniz bu ilk adımları uyguladıktan sonra enfeksiyon kaynağı tespiti ve tedavi için sağlık kurumuna başvurun.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zaccar
mesaj May 8 2012, 07:31:23 AM
İleti #5


KARŞIYAKA
***

Grup: Üyeler
İleti: 574
Katılım: 2-October 05
Nereden: Bursa
Üye No.: 32,162Açıkçası ne kadar hassas ölçüm yaptıklarını bilmiyorum ama çocuk hastanesinde bile kullanılıyorsa ve internette de 50 tl gibi fiyatlara var ise almak lazım diye düşündüm.Özellikle küçük çocuk sahibi olan arkadaşlar için birebir.Profesyonel kullanım için olmayacağı için işimi görür düşüncesindeyim.Şimdiye kadar pek evlere giren bir alet değil anladığım kadarıyla. Piyasadakilerin hepsi Çin malı galiba.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
MdTsN
mesaj May 9 2012, 12:55:29 AM
İleti #6


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 473
Katılım: 24-September 08
Nereden: sumatra
Üye No.: 63,553Bizim çapa acilde bu cihazdan var bir iki tane doğru falan ölçmüyo illa dış etkenlere bağlı eksiği ya da fazlası oluyo ölçümlerin. en doğrusu arkadaşın da dediği gibi makattan civalı ile ölçülür. ondan sonra ise kulak zarından ölçülür. Timpanik ateş ölçer bulabilirseniz hem yeterince doğru hem yeterince pratiktir. Bi araştırın derim...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj May 9 2012, 12:41:41 PM
İleti #7


Diş Hekimi
Group Icon

Grup: Etkin Üye
İleti: 1,597
Katılım: 19-April 04
Nereden: İstanbul
Üye No.: 1,349Maalesef civaya yapılan acımasız saldırılar sonucu civalı termometrelerden fazla bulamayabilirsiniz piyasada, aslında en doğru ölçümü onlarla yaparsınız. Bu elektronikleri kullandım ama hiç memnun kalmadım.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
residentour
mesaj May 9 2012, 12:50:24 PM
İleti #8


Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 2,860
Katılım: 14-February 09
Nereden: Geldim Nerelere Gideceğim.
Üye No.: 72,444Bende bu tür infrared ölçerin biraz daha gelişmişi var. -50 den 380 dereceye kadar ölçüyor. Yalnız bu tür ölçümün aletten kaynaklı olmayan hata payları var. Zaten aletin üzerinde +-2 derece ya da %2 oynama yapar diyor ve ölçüm uzaklığa göre de ortalama alacağı alan büyüyor.

Vücut ölçümü için çok mantıksız bir alet çünkü vücut yüzeyinin en üst sıcaklığı ile asıl vücudun sıcaklığı arasında çok fark var. Yani bir civalı termometre ile vücut yüzeyine tutmak ile bu infrared ile ölçmek farklı.
İnfrared anlık yüzeyin sıfır noktasına çarpan ışınların verdiği bilgiden yararlanıyor. Civalı olan orada oluşan ortamın belli süre bazlı sonucunu alıyor.

Bir de infrared güneş ışığı alan yerlerde biraz sapıtabiliyor (güneş ışığında da aynı ışınlar yer aldığı için) Mesela sokağın sıcaklığı ölçerken gölgede yapılan ile güneş alan yere yapılan dereceler çok oynuyor. parlak yüzeylerde de ( çaydanlık gibi yerler bile) net sonuç vermiyor.

Alacaksanız vücut için değil başka şeylerde kullanmaya çalışın. Dealextreme'de bolca 12-25 dolar arası satılıyor.User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
achfighter
mesaj May 9 2012, 01:07:24 PM
İleti #9


Master
****

Grup: Üyeler
İleti: 2,533
Katılım: 4-September 05
Nereden: İstanbul
Üye No.: 25,763Bizde elektronik var civalı eski termometre ile karşılaştırdık aynıydı. Yaklaşık 8-10 yıldır aynı pille çalışıyor. Philips'in ilk ürünlerinden.

Bunun dışında bu kızılötesi termometreler zirai alanda bitki yüzeyinin sıcaklığını ölçmekte kullanılıyor. Bu ölçümlerin sonuçlarını yine havanın ve bitkinin durumuna göre değişen birçok parametre ile işlemden geçirip doğru değerlere ulaşılıyor. Yaklaşımım doğru mudur bilmiyorum ama insanlarda da pek doğru sonuçlar çıkarabileceğini tahmin etmiyorum.

Ayrıca kol saatimin de termometresi var. Yine eski civalı olanla kalibre etmiştim. Sol bileğimin sıcaklığı 28 ile 32 derece arasında değişiyor. Sık sık kan şekerim düştüğü için bu saati almıştım, çok da iyi ettim. 28'e falan düşünce anlıyorum ki ters giden bir şeyler var. Hemen takviye yapıyorum. biggrin.gifBu ileti achfighter tarafından May 9 2012, 01:11:09 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
ooz_
mesaj May 9 2012, 08:43:53 PM
İleti #10


Member
**

Grup: Üyeler
İleti: 148
Katılım: 11-February 09
Üye No.: 66,908Timpanik ateş ölçere katılıyorum. Çocuklar için bile çok basit. Eğer daha uygun fiyatlısını bulabilirseniz ya da bu fiyat sorun değil derseniz burdaki ürün bizim bizzat hastanemizde kullandığımız ürün. Rektal gibi değil ama çok pratik ve neredeyse rektal kadar güvenli.

Bu ileti ooz_ tarafından May 9 2012, 08:46:29 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zaccar
mesaj May 10 2012, 01:16:51 PM
İleti #11


KARŞIYAKA
***

Grup: Üyeler
İleti: 574
Katılım: 2-October 05
Nereden: Bursa
Üye No.: 32,162@ooz

Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Ev ortamında kırk yılda bir acaba ateşim mi var diye ölçmek için ve yaşını doldurmayan yeğenim için biraz yüksek fiyatlı bir tavsiye oldu flaugh.gif

Eşim "ateşim mi var?" diye sorduğunda robocop misali ölçü aletini çıkarıp 37 derece bence yok(!) demek için alacağım oleyo3.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
stranger71
mesaj May 11 2012, 08:15:33 AM
İleti #12


Hoşgörülü Üye :)
****

Grup: Üyeler
İleti: 2,105
Katılım: 10-November 07
Üye No.: 63,260BRAUN marka kulaktan ateş ölçer alın.İnanılmaz güvenilir.Weewheel diye bir marka var.Yanına yaklaşmayın.Braun 90 lira civarında kesinlikle tavsiye ediyorum.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 07:43:54 AM