left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Bölüm Kuralları

1-Hukukçu olmayanlar bu odada açılan iletilere hukuksal içerikli ve/veya hukuki yol gösteren cevap yazmamalıdır.

2-Gruba üye olmayan Hukukçu arkadaşların cevap verdiği başlıklara grup üyelerinden hiçkimse ayrıca herhangi bir cevap yazmayacaktır.
Hukukçu olup da gruba üye olmayanların cevaplarında hukukçu olduklarını belirtmeleri halinde iletileri silinmeyecektir.

Bu kurallara uymayan iletiler haber verilmeden silinecektir.

Hukukçular Grubu

Savcının Mütalaa Vermesi Hakkında

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Savcının Mütalaa Vermesi Hakkında seperator Ayarlar V right
denizaya
mesaj Jun 1 2012, 10:52:20 PM
İleti #1

Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 165,021

Savcının Mütalaa Vermesi Ne Anlama geliyor acaba? Malum gündemi izledim ve çok merak ettim, bundan sonraki aşamalar neler? Hemen haftaya veya kısa süre içersinde yargıç'ın kesin kararı mı beklenmeli? Savcı'nın mütalasındaki ceza istemi genelde kabul edilir mi?
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Janus
mesaj Jun 2 2012, 07:15:19 AM
İleti #2

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

Mahkeme sürecinin tamamlanmasıyla, iddianamesinde belirttiği hususlara ilişkin düşüncelerini açıklamasına mütalaa deniyor. Savcı tanık ifadeleri, mevcut deliller vs ışığında birisi için 1000 yıl hapis cezası verilmesini isteyebilir, ama hakim o kanaatte değilse beraat bile verir.
+Quote Post
mutlukedi
mesaj Jun 3 2012, 12:41:08 PM
İleti #3

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 90,266

Ben de teorik bilgimle şunları ekleyeyim:

Duruşma aşamasına tüm deliller değerlendirildikten, tanıklar dinlendikten sonra savcı mütalaasını veriyor. Yani mahkemenin ne yönde karar vermesi konusunda beyanını iletiyor. Daha sonra savunma makamı kendini savunuyor. En son olarak da duruşmada hazır bulunan sanığa zorunlu olarak son bir söz hakkı veriliyor. Bunların hepsi, hakimin vicdani bir kanaate ulaşması için yapılıyor. Hakim bir vicdani kanaate ulaştıktan sonra kararını açıklıyor. Hakim mütalaa ile bağlı değil. Hatta savcı beraat talep ettiği durumda, hakim, atıyorum 15 yıl verebilir.

Yargılama yapılırken belli bazı ilkeler var. Bunlardan biri de iddia makamının ve savunma makamını eşit silahlara sahip olması gerekliliği. Ülkemizde bu ne kadar sağlanıyor tartışmaya açık. 2 sene önce zorunlu olmayan stajımda bir baro dergisinde şöyle bir şey okumuştum: "C. savcılarının duruşma salonunda hakimlerin yanında oturması başlı başına savunma makamı ile eşit silahlarla donatılmadıkları anlamına gelir." Yazıda özetle savcının savunma makamına göre uygulamada daha üst konumda olduğu için hakimi daha kolay etkileyebileceğinden bahsediyordu.

Savcının temyize başvurması zorunlu değil. Ancak uygulamada hakim, savcıların talep ettiklerinden aksine bir karar verdiğinde savcılarda "görevimi gereği gibi yerine getiremedim" düşüncesi oluşuyormuş. Bu düşünce de savcının temyize başvurması ile neticeleniyormuş. Halbuki savcının temyize başvurması zorunlu değildi.

+Quote Post
FBI
mesaj Jun 3 2012, 01:04:34 PM
İleti #4

İktisadi Bilimler Fakültesi
**

Nereden: HD
Üye No.: 67,235

Malum gündemde Savcı, mütalaasını savunmalar tamamlanmadan önce hazırladığına göre hukukta bunun yeri var mı?

Bu ileti FBI tarafından Jun 3 2012, 01:04:58 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Janus
mesaj Jun 4 2012, 11:15:03 PM
İleti #5

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

Savunmalar tamamlandı ama? Eğer şike davasını kastediyorsanız?
+Quote Post
cerrah01
mesaj Jan 7 2016, 08:07:30 PM
İleti #6

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 292,749

selam sevgili arkadaşlarım ben 2009 da terör örgütü propagansı yapmaktan tutuklandım takriben 8 ay yattım sonra serbest bırakıldım ozamanlar dosyamıza bakan savcı özcan şişman dı dosyamda 3 kişi buluınuyor savcı dahil olmak üzere mahkeme heyeti bana örgüt paropagansı verdiler örgüte üye olma suçundanda beraat verdiler 1yıl ceza yatarı 10 ay dosyamız yargıtaya gitti yargıtaydosyamızı bozdu hernekadar propaganda yapmışsa bile propagandanın nevi işleme yöntemi ve alacağı ceza durumu 2012de çıkan yasaya göre hükmü açık ertelemeniz lazımdı gibi bir açıklama yapmış benim için ozamanlar özel yetkili mahkemeler kapatıldığından dosyamız 3ağıra intikal etti bize bakan savcıda ftö diye bir terör örgütüne üye olmaktan tutuklandı dosyamıza başka bir heyet ve başka savcı bakmaya başladı yeni den mahkeme olunduk önümüzdeki ay karar duruşması yani savcı mütaalasını verdi ben dahil hepimize propagandadan hükmü açık erteleme istiyor üstünede örgüt üyeliği istiyor anlamadığım önceki savcı ve mahkeme heyetinin ve yargıtayın istediği dışında üst bir ceza verebilirlermi bana propagandadan başka bir ceza verebilirlermi bana yargıtay dosyamda üyelik gerektirecek bir konum olsaydı mahkemeye siz buna propaganda vermişsiniz oysa üyelik vermeniz lazımdı demezmiydi ama üyelikten beraat kısmına itiraz etmedi yargıtay. not... mahkeme cağrı kağıdında bile suç terör örgütü propagansı yapmak yazıyordu beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler birde mahkeme bana oysa ceza verse direk tuytuklarlarmı temyiz yolunu kapatabilirmi ? wallbash.gif
+Quote Post
Boombastic
mesaj Jan 10 2016, 05:00:57 PM
İleti #7

Member
**

Üye No.: 291,460

Şu soruları görünce halkımıza acıyorum. Neden? Gerçekten o halkın bir suçu yok. Türkiye'nin Osmanlı'dan yadigâr ağır bir "gerileme" bagajı var. 1000 yıl halifelik, din hukukuyla yönetilmiş ve toplum fizyolojisi buna göre adapte olmuş. Sonra oldu bittiye gelip o toplum bir metamorfoz gecirip demokrasiye adapte edilmeye çalışılmış. Sözde bizi üstün bir hukuk algısıyla yargılıyorlar. Ama öyle değil. Tarihin bıraktığı bu bagaj ve bu yenilik birleşince sorunlar çözülmemiş bugün görüldüğü üzere daha da artmıştır...

Bu ileti Boombastic tarafından Jan 10 2016, 05:19:04 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
beratad
mesaj Jan 10 2016, 05:18:18 PM
İleti #8

AFRQ
**

Nereden: Sakarya
Üye No.: 115,008

QUOTE(Boombastic @ Jan 10 2016, 05:00:57 PM) *

Şu soruları görünce halkımıza acıyorum. Neden? Gerçekten o halkın bir suçu yok. Türkiye'nin Osmanlı'dan yadigâr ağır bir "gerileme" bagajı var. 1000 yıl halifelik, din hukukuyla yönetilmiş ve toplum fizyolojisi buna göre adapte olmuş. Sonra oldu bittiye gelip o toplum bir metamorfoz gecirip demokrasiye adapte edilmeye çalışılmış. Sözde bizi üstün bir hukuk algısıyla yargılıyorlar. Ama öyle degil. Tarihin bıraktığı bu bagaj ve bu yenilik birleşince sorunlar çözülmemiş bugün görüldüğü üzere daha da artmıştır...

çok güzel saçmalamışsın tebrikler clap2.gif
+Quote Post
Boombastic
mesaj Jan 10 2016, 05:21:39 PM
İleti #9

Member
**

Üye No.: 291,460

@beratad, Kardeşim biz bu ülkede şunla bunla iş birliği ile içeri tıkılıp sonra "Aa yanlışlık olmuş pardon" deyip serbest bırakılan vatandaşları görmedik mi? Yukarıdaki arkadaşın sorusu beni içerlendirdi. Sen öyle düşünmeyebilirsin, ben istediğim gibi düşünmekte özgürüm.

Bu ileti Boombastic tarafından Jan 10 2016, 05:24:06 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
beratad
mesaj Jan 10 2016, 05:47:08 PM
İleti #10

AFRQ
**

Nereden: Sakarya
Üye No.: 115,008

QUOTE(Boombastic @ Jan 10 2016, 05:21:39 PM) *

@beratad, Kardeşim biz bu ülkede şunla bunla iş birliği ile içeri tıkılıp sonra "Aa yanlışlık olmuş pardon" deyip serbest bırakılan vatandaşları görmedik mi? Yukarıdaki arkadaşın sorusu beni içerlendirdi. Sen öyle düşünmeyebilirsin, ben istediğim gibi düşünmekte özgürüm.

istediğin gibi düşünebilirsin ,düşünemezsin diyen yok.
Şimdi örgüt propagandasından ceza yiyen kişi bir kere hangi örgütün propagandasını yaptığını yazmamış.Pkk mı Dhkpc mi El Kaide mi İşid mi vs ? Bu adamın örgüt propagandası yaptığı da kesinleşmiş ve kendisine hapis cezası verilmiş ama Yargıtay demiş ki aldığı hapis cezasının süresinin göz önüne alarak cezanın ertelenmesi gerekirdi.Cezanın ertelenmesi varken boşuna cezaevine gönderip devlete masraf çıkarmayın demişsmile.gif CMK'da hapis cezalarının ertelenmesi diye bir müessese vardır.Bu suçlulalar için çıkarılmış bir kanundur.
Lafı çokta uzatmak istemiyorum bence yukarıdaki terörist sevdalası az bile ceza almış.Sende terörist yandaşı değilsen bu adama hiç ama hiç içerlenme.

''Hapis cezasının ertelenebilmesi için; kişinin işlediği suçtan ötürü iki yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm edilmiş olması ve bunun yanında;
a) Daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı üç aydan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş olması,
cool.gif Suçu işledikten sonra yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede bir kanaatin oluşması, gerekir.''

''Kardeşim biz bu ülkede şunla bunla iş birliği ile içeri tıkılıp sonra "Aa yanlışlık olmuş pardon" deyip serbest bırakılan vatandaşları görmedik mi?''
böyle durumlarda suçsuz yere hapis yatanlar suçsuzluğu anlaşıldıktan sonra zaten devletten maddi-manevi tazminatlarını alıyorlar.Bak ergenekondaki generallere.Adamlar milyonları götürdü valla.
+Quote Post
şeytanın avukatı
mesaj Jan 10 2016, 06:22:16 PM
İleti #11

Master

Üye No.: 14,127

QUOTE(beratad @ Jan 10 2016, 06:47:08 PM) *

''Kardeşim biz bu ülkede şunla bunla iş birliği ile içeri tıkılıp sonra "Aa yanlışlık olmuş pardon" deyip serbest bırakılan vatandaşları görmedik mi?''
böyle durumlarda suçsuz yere hapis yatanlar suçsuzluğu anlaşıldıktan sonra zaten devletten maddi-manevi tazminatlarını alıyorlar.Bak ergenekondaki generallere.Adamlar milyonları götürdü valla.

Teknik açıdan haklısınız da bu son paragraf olmamış. İnsanların ve ailelerin çektikleri milyonlarla ölçülür mü? Kaldı ki o olaylar yanlışlık falan değil, insanları yıldırma amaçlı bilerek yapılmış komploydu. Bunu du bilmeyen kaldı mı artık?

Bu arada @Boombastic, sizin yazdıklarında da maddi hata var: 1000 yıl halifelikle yönetilmedik. Hadi diyelim ki lafın gelişi öyle söylediniz, Osmanlı din hukukuyla değil, karma bir sistemle yönetildi. Padişahlar din hukununun işine gelmeyen kısmını dilediği gibi değiştirdi. Bkz Fatih kanunları'ndaki kardeş katli. Yani mesele hukukta değil, onu uygulayanda. Bugün de öyle değil mi?
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 30th August 2016 - 07:14:03 PM