left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

3D Altyazı Sorunu

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > 3D Altyazı Sorunu seperator Ayarlar V right
G-G
mesaj Jun 8 2012, 11:34:32 PM
İleti #1

CiCi
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Ankara
Üye No.: 63,409

Arkadaşlar biliyorsunuz bu 3D işi iyice ucuzlamaya, dolayısıyla yaygınlaşmaya başladı. Ancak o kadar araştırmama rağmen, sorunumla ilgili internette detaylı anlatımı olan ciddi bir kaynağa denk gelmedim.

Geçen gün LG marka bir 3D televizyon satın aldım. (42LM660S)
USB belleğe yüklediğim Half-SBS filmleri tamamen sorunsuz, LG'nin beni oldukça şaşırtan harika 3D teknolojisi ile izliyorum.
Ancak ''3D altyazı'' sorunumu bir türlü çözemedim.

Sorularım şunlar;

1) USB belleğime MKV film ile Divxplanet'tan indirdiğim SRT altyazıyı kaydedince, TV otomatik olarak altyazıyı gösteriyor. Ancak altyazılar; sinemada izlediğimiz gibi 3 boyutlu altyazılar değil. Yani 3 boyutlu filmin içerisinde, 3 boyutlu olmayan bir altyazı! Cidden çok sinir bozucu. Bunun bir çözümü mevcut mu Allah aşkına? confused1.gif

2) Bu sorun, altyazının SRT uzantılı olmasından mı kaynaklanıyor? Altyazının da 3D olması için başka bir formatta mı olması gerekiyor?

3) '' http://3daltyazi.com '' diye bir siteye rast geldim. Buradan indirdiğim altyazı dosyasından 4 tane farklı uzantılı dosya çıkıyor. (.sub, .idx, .srt, .xml) Bunlar neyin nesidir?
(Bu 4 dosyanın hepsini MKV'nin yanına attım, sonuç alamadım. Sub dosyasını MkvMerge programı ile MKV filmin içine gömmeyi denedim, yine sonuç alamadım. )

Yoksa sinemadaki 3 boyutlu altyazı sistemi henüz 3D TV'lerde yok ve ben boşuna mı yırtınıyorum? biggrin.gif

Lütfen yardım. help.gif friends.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
cocovacirvacir
mesaj Jun 8 2012, 11:52:27 PM
İleti #2

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 64,554

Öncelikle yeni tv hayırlı olsun ; dedikden sonra darısı bizlerin başına diyerek

Diyebileceğim şey ''ileride lazım olur'' dosyamın içerisinde Stereoscopic 3d altyazı ayarları tarzında sadece not düşmüşüm...İsterseniz o şekilde bir arayın ; pek yardımcı olamadım ama...

Saygılar...

Bu ileti cocovacirvacir tarafından Jun 8 2012, 11:53:36 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
G-G
mesaj Jun 10 2012, 03:05:57 PM
İleti #3

CiCi
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Ankara
Üye No.: 63,409

Yardımcı olabilecek yok mu?

Bu ileti G-G tarafından Jun 10 2012, 03:06:10 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
nofear_016
mesaj Jun 21 2012, 12:30:41 PM
İleti #4

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 201,056

merhaba arkadaşlar bende 3 boyutlu filmde alt yazıyı göremiyorum.Pcde filmi indirdim lg 3d tvme flash bellekle taktım ancak konuşma sesleri yok diğer efek sesleri mevcut.Filme alt yazı nasıl ekleyebilirim 3D Subtitte sadece .sub uzantılı altyazı dosyası üretiyor ve benim işime yaramıyor bu konuyla alakalı bilgim yok yardım ederseniz sevinirim.
+Quote Post
guilty57
mesaj Jun 22 2012, 01:04:03 PM
İleti #5

Good morning, sunshine!
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Sinop
Üye No.: 62,794

Bu iş çok karışık, çook. smile.gif Ama anlaşılır şekilde özetlemeye çalışayım.
Half SBS filmleri 3D altyazı efekti ile izlemenin birkaç yolu mevcut.

1. 3D Subtitler programı ile elinizdeki srt dosyasını 3D-SBS şeklinde sub-idx formatına dönüştürmek. İlgili konu. (LG TV'ler malesef sub-idx formatını oynatamıyor.)

2. Yine 3D Subtitler programı ile elinizdeki srt dosyasını 3D-SBS şeklinde .sup formatına dönüştürmek (BluRay PGS formatı). İlgili konu. (LG TV'ler malesef bu formatı da oynatamıyor.)

3. Yine 3D Subtitler programı ile elinizdeki srt dosyasını 3D-SBS şeklinde sub-idx formatına dönüştürmek ve ardından elde edilen altyazının çözünürlüğünü BDSup2Sub programı ile 480p'ye dönüştürmek. (Bu yöntemi LG TV'de test etmedim, bu nedenle ne tür bir sonuç çıkar, bilemiyorum. Ancak gösterse de altyazının 3D olsa bile SD olacağını yani kalite kaybı olacağını unutmayın.)

Üçüncü seçenek de sizi tatmin etmezse hiçbir işlem yapmadan LG TV'nin USB girişinden altyazıyı 3D efekti olmadan .srt formatında izlemek olacaktır.

-----------------------------------------------------------------------------------

Piyasada "Himedia" gibi 3D altyazı derdini ortadan kaldıran oynatıcılar mevcut. 3D PGS ve 3D sub-idx formatlarını oynatabiliyorlar. Hatta srt formatını bile işleme sokmadan 3D efekti ile verebilen cihazların mevcut olduğunu söylüyorlar.

İleride bu sorunları ortadan kaldırmak adına "Popcorn Hour C-300" almayı düşünüyorum. O olmazsa tek tercihim "Himedia HD900B" olacak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu ileti guilty57 tarafından Jun 22 2012, 01:10:18 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
cinemaniac
mesaj Jun 22 2012, 01:44:41 PM
İleti #6

D i v X v i D
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: B o l u c i t Y
Üye No.: 33,037

Bende LG 47LW570S model 3D televizyon sahibiyim, bu konuda oldukça araştırma yaptım fakat sonuç nafile, bende indirdiğim Half-SBS filmleri elimde bekletip, Türkçe ses dosyası çıktığında Türkçe dublajlı olarak izliyorum... Dublajlı filmleri hiç sevmem ama bundan başka yapabileceğim bişey yok malesef.
+Quote Post
ledzep
mesaj Jun 22 2012, 04:08:13 PM
İleti #7

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 9,065

Arkadaşlar bilgisayar bağlama şansınız yok mu TV'lerinize, atıyorum 10 metrelik HDMI kablolar da mı yetmiyor? Eğer yetiyorsa 3D ve altyazı işi Samsung 3DTV sahibi değilseniz en rahat PC ile halledilir ya da yetmiyorsa ikinci alternatif Media Player'lar. LG LW serilerinin dahili oynatıcısı ses dosyaları ve altyazı dosyaları konusunda çok kısıtlı ve beceriksiz.
+Quote Post
kkimber
mesaj Jun 22 2012, 04:37:51 PM
İleti #8

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 67,785

http://forum.divxplanet.com/index.php?show...=181827&hl=
buradaki konu belki sorununuza çözüm olur.
+Quote Post
nofear_016
mesaj Jun 22 2012, 04:40:47 PM
İleti #9

Üye No.: 201,056

Arkadaşlar benim anlamadığım bu .sub uzantılı dosyayı nasıl videonun içine gömücez. 3d Subtitter sadece .sub dosyası oluşturuyor.
+Quote Post
muratckr
mesaj Jul 17 2012, 05:01:54 PM
İleti #10

Üye No.: 204,617

Arkadaşlar windows 3.1 kullandığım zamanlardan beri belki en çok uğraştığım 3D altyazı konusunda sizden yardım istiyorum. Donanım ; LG 42lw4500 3dtv ve LG HB1100re 3D Blu Ray Player. Torrent ile indirdiğim Half SBS mkv filmleri altyazıyla bluray playerda izlemenin imkansız olduğuna kanaat getirmek üzereyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Denediğim yöntemler.
1-3D Subtitler ile idx ve sub yaptım film ismiyle aynı isimde, aynı klasöre kaydettim blu ray player alt yazısı gördü lakin yine ekranın sağında ve solunda dağınık olarak çıktı ve altyazıların yarısını hiç göstermedi.
2-srt23dass programı ile ass formatına çevirdim, ekranın iki tarafında stereoskopik olarak yerleştirdi, blu ray player 2D modunda bu altyazıyı ortada birleştirdi, 3D modunu açınca aynı srt de olduğu gibi ekranın iki tarafında darmadağın oldu.
3.Her türlü altyazı çeşidini(srt ass idx sub. blu ray sup vs) mkvtoolnix ile filmin içine gömdüm sonuç yukarıdakilerle aynı.
işin en ilginç tarafı bluray player üzerinde altyazı ile ilgili hiçbir ayar yok, çöpe atasım geldi komple sistemi. nefret doldu içim smile.gif

ass ile başarılı olacağımı umuyordum, çünkü altyazıyı ekranın iki tarafında gösterdi, aptal bluray player bunu sanki bir yanlışlık gibi algılayıp düzeltti, 3d modunu açınca srt gibi dağıldı sağ ve sol alt köşelere.
Çok uğraştım çözüm bulamadım bilgisayarı tv ye bağlasam sorun olmayacak ama aralarında büyük mesafe var, 3D mkv filmleri bu LG Blu Ray playerdan izlemenin bir yolu olabilir mi?

+Quote Post
wito
mesaj Jan 24 2013, 01:32:05 AM
İleti #11

Üye No.: 194,952

3D-SBS Filmlere Sarı Renkli 3D-SBS Altyazı Hazırlamak LG-3D 9500 Led TV de Denenmiştir

1- Filmi Avi Formatına çevir
2- Filmin Altyazısını UTF8 Yap (Yazıları Türkçe Görmek için)
3- Altyazıyı 3D Subtitler Programı ile 3D-SBS ye çevir.
4- Çıkan 3 adet altyazıyı Filmin bulunduğu Klasöre taşı
5- Bu altyazılari Avi Recomp Programı ile Filme göm

Not: Altyazıları Avi recompa gömerken sadece idx seçilecek

DENENMİŞTİR Bu konuyu çok araştırdım hiçbiryerde çözüm yok ben başardım sizde
faydalanın Yalnız bu işlem bilgisayarınızın işlemcisine bağlı olarak filimlere göre uzun sürebilir
Bu konuyu yapmak isteyenler başka aramalara zaman kaybetmesin yapanlara kolay gelsin

Önce kısa 3d-sbs filimlerde deneme yapmanızı öneririm neticeyi çabuk görmek için.

Bu ileti zisxiri tarafından Jan 24 2013, 09:12:43 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
ahmetagabey
mesaj May 25 2013, 04:02:03 PM
İleti #12

Üye No.: 80,682

QUOTE(cinemaniac @ Jun 22 2012, 02:44:41 PM) *

Bende LG 47LW570S model 3D televizyon sahibiyim, bu konuda oldukça araştırma yaptım fakat sonuç nafile, bende indirdiğim Half-SBS filmleri elimde bekletip, Türkçe ses dosyası çıktığında Türkçe dublajlı olarak izliyorum... Dublajlı filmleri hiç sevmem ama bundan başka yapabileceğim bişey yok malesef.

Biraz karışık;K-Lite_Codec_Pack_710_Mega.exe yi tercihan Nvidia ekran kartlı laptopa kuruyorsun. 3D filmi laptopta çalıştırıyorsun ffdshow video filter ve audio filter ve matroska ikonları görev çubuğunda beliriyor.ffdshow video filter üzerine sol fare çift tıklıyorsun.Bu arada filmi pause yapıyorsun.menu açılıyor subtitles e giriyorsun altmenusunde placement var orada streoscopic kutusunu tıklıyorsun horizontal ve verikal pozisyon ayarı pek gerrekmez ama onları da ayarlayabilirsin.Film ekranına sağ tıklıyorsun açılan menude subltitles enabled kutusunu boşaltıyorsun.Filmi kapatıp tekrar başlatıyorsun laptopu hdmi ile 3d tv ye bağlıyorsun yanyana konumlanmış 3d filmini altyazısıyla seyrediyorsun.Üst ve alt konumlanmış 3d filmleri sadece 2d olarak ve aynı yerden streoscopic kutusunu boşaltıp yazıyı ortalayarak seyredebilirsin.Bu numarayı benim ana bilgisayarım yemiyor ama laptop um yiyor.Umarım sende işe yarar
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 20th December 2014 - 04:15:58 AM