left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Askerlik ile ilgili bir kaç soru

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Askerlik ile ilgili bir kaç soru seperator Ayarlar V right
Shoother
mesaj Mar 20 2005, 12:33:27 AM
İleti #1

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 20,722

Merhaba arkadaşlar öncelikle okuyup değer verdiğiniz için teşekkürler. Benim askerliğe daha çok var gerçi ama sorumun nedeni sadece merak, şimdi yedek subay olarak askerlik yapıldığında, sanki bir memuriyet işi gibi mi oluyor durum yani sabah belli bir saate kışlada olup akşam da evine gidebiliyor musun ? Eğer böyle olursa evli olanlar sonuçta evlilik hayatlarını devam ettirebiliyorlar mı ? Peki lojman olayı nasıl oluyor ? Lojmanda eş varsa çocuk falan kalabiliyor mu ?
Sorularım saçmaysa kusura bakmayın, ama bir süredir kafamı tırmalıyorlar, askerlik ile de pek alakam olmadı bugüne kadar. Ama malum çocukluk bitti artık geleceğe dair planların yapılma faslı başladı

Saygılar
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
azizof
mesaj Mar 20 2005, 12:55:45 AM
İleti #2

Kayıtsız

Askerliğimi yedek subay olarak yapmamama rağmen orada karşılaştığım yedek subayların durumu ile ilgili bir kaç şey söylemek isterim. Umarım yardımcı olur.
Bağlı bulunduğun birliğin (tugay olduğunu var sayarsak) kışla dışında subay ordu evi yakınlarında yedek subaylar için ayrılmış (genelde tek kişilik) odalar veya daireler bulunuyor. Ancak, medeni durumu evli ve eşinide askerlik yaptığı bölgeye getirmek istiyorsa bunun cevabını bilemeyeceğim.
Sabah tüm subaylar gibi yedek subayda lojmanından alınır ve kışlaya getirilir. Akşamda yine servis ile lojmanına kadar bırakılır. Ancak önemli olan şey o akşam nöbetin olup olmadığıdır smile.gif eğer nöbetin varsa (ki, bunun ne sıklıkta olacağı hiç belli olmaz) o gece kışladasındır.
Dediğim gibi evli bir yedek subay ile karşılaşmadığım için sadece o konuda tam cevap veremedim.
saygılar

Bu ileti azizof tarafından Mar 20 2005, 12:56:41 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
emperor
mesaj Mar 20 2005, 01:57:47 AM
İleti #3

Master
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 9,582

Aslında azizof'un söylediklerine ekleyeceğim fazla bir şey yok. Evli olanların durumlarını ben de bilmiyorum. Bizim birliğimizdeki asteğmen önce lojman da kalıyordu daha sonra lojmandan çıkıp evde kalmaya başladı. Nöbet olayına gelince haftasonu nöbetlerini bazen diğer subaylar ve astsubaylar astteğmen e rica ederek onunla değiştirmeye çalışıyorlardı. Şu sıralar TRT de söylemişti galiba, yedek subayların acemilik eğitimi de 1 aya düşecekmiş (Ağustos ayından itibaren). Ben gitmeden önce hiç yedek subay olarak yapmayı düşünmemiştim ama bu durum yedek subaylığı oldukça cazip hale getiriyor. Ama zaten istenmesi durumunda bile çıkıp çıkmayacağı belli olmuyor.
+Quote Post
orkunbjk
mesaj Mar 20 2005, 02:10:13 AM
İleti #4

Member
**

Üye No.: 12,178

Asteğmen olarak yaptım. Evli Asteğmenlerin lojman hakkı var. çocuk da kalabilir. Ama nerede yapacağın önemli. mesela Jandarma Komando Asteğmen olursan dağ başında karakolda da yapabilirsin. TSK'da mesai 7 gün 24 saat esasına göredir. düştüğün yere göre değişir mesai saatleri. ben Diyarbakır'da haftanın 7 günü çalışıyordum. Sana tavsiyem meslek kurası çekmen. sınıf okulundayken bilgisayar ve ingilizce sınavları yapılır. başarılı olanlar OBİ(Ordu Bilgi İşlem) subayı, tercuman yada ingilizce öğretmeni olarak görevlendirir. yada mezun olduğun alana göre sana meslek kurası da gelebilir. Master yaptıysan meslek kurası olasılığı yükselir. Meslek kurasının avantajı genelde merkezi şehirlere düşmen ve kendi mesleğini yapman olur. öbür türlü dağ başında da askerlik yapabilirsin ve ailenden uzak kalırsın. Gerçi Ay Yıldız'ın dalgalandığı heryerde askerlik yapılır. Şimdiden hayırlı teskereler.

Bu ileti orkunbjk tarafından Mar 20 2005, 02:12:28 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Shoother
mesaj Mar 20 2005, 02:57:06 AM
İleti #5

Master

Üye No.: 20,722

teşekkürler arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için smile.gif
okul inşallah böyle devam eder o zaman da doktor olarak yaparım, vatana hizmet kesinlikle yapılmalı, zaten mesleğimi yaparsam eğer çok zorlu olmayan bir askerlik geçireceğim tahminen, tabi neredeyse 10 yıl var, neyin ne olacağı belli olmaz, ama ne görev olursa yapacağız tabi ki, bu bir borç sonuç olarak, kaçmak olmaz, hele bir de sevdiklerin gözünün önünde olduktan sonra ...
+Quote Post
muzikopat
mesaj Mar 20 2005, 03:12:40 AM
İleti #6

Cressendo :)
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 17,999

Bende askerliğimi öğretmen-yedek subay olarak yaptım. Benimkisi daha rahttı. Bir aylık bir temel eğitimden sonra zorunlu hizmet bölgelerine öğretmen olarak gönderildik. Normal öğretmenliğimizi yaptık senin anlayacağın. Ama 1 aylık temel eğitim süresi benim için sanki 1 yıl gibiydi. Önce kısa dönem çıksın er olarak yaparım falan diye çok dua etmiştim. Ama işin içine girince iyiki çıkmamış dedim. Umarım seninde dilediğin gibi olur smile.gif
+Quote Post
coolspot
mesaj Mar 20 2005, 11:37:37 PM
İleti #7

Üye No.: 8,913

Merhaba,

Bence yedeksubay olarak yapmak çok rahat. Herkese tavsiye ederim yani. Tabi ki zorluğu var, mutlaka oluyor, sonuçta askerlik. Benim askerliğim şu an devam ediyor. Askere gitmeden önce bir sınava giriyorsun, tercihlerde falan bulunuyorsun. Bu tercihler önemli. Mesela ben uzun dönem tercih ettim ve ilk tercihe muhabere yazdım. Bilgisayar mühendisiyim. Ankara Mamak'ta yaptım acemiliğimi. Tabi ki zor günler yaşadım orada, ama orada yapmanın bir şans olduğu gibi bir söylenti vardı. Diğer yerlere göre kolaymış. 1 Mart'ta asteğmen oldum. Ayda 930 milyon maaş alıyorum. Yeni görev yerim Ankara. Genelkurmay Başkanlığında görev yapıyorum. Bilgisayar mühendisi olduğum için acemilik zamanı TSK'nın bilgisayar sınavına girdim. O yüzden beni Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiler, atama geldi, kura çekiliyor yoksa normalde. O yüzden tavsiye ederim yani, yedeksubaylık güzel. Zaten bir de şöyle birşey var, 2009 yılında yedeksubaylık kalkıyor en geç. Kısa dönem yapılacak artık ve böyle maaş olayı da olmayacak. O yüzden bence yedeksubay yapmak en iyisi şu aralar. Tavsiye ederim. Tabi bu arada acemilik için sınıf okullarının yerlerini de yazayım, ona göre tercih yaparsınız.

Muhabere Okulu --> Ankara - Mamak
Personel Okulu --> Konya
İstihkam Okulu --> İzmir
Ulaştırma Okulu --> İzmir

Şu an için bunlar aklıma geldi. Neyse, kendinize iyi bakın.
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj Mar 21 2005, 12:12:45 AM
İleti #8

Diş Hekimi
Group Icon

Nereden: İstanbul
Üye No.: 1,349

Benim bir tanıdıktan duyduğum kadarıyla ev tutabiliyorsun. Evli ise kişi tabiki evi de ona göre tutar biggrin.gif Sanırım tanıdığın sınıf arkadaşlarından biri evlenip öyle gitmiş ve gittiği yerde de ev tutmuş, sanırım Adana'daydı smile.gif
+Quote Post
menerio
mesaj Mar 21 2005, 04:36:43 PM
İleti #9

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: İzmir - Narlıdere
Üye No.: 7,961

QUOTE(orkunbjk @ Mar 20 2005, 02:10 AM)
Sana tavsiyem meslek kurası çekmen. sınıf okulundayken bilgisayar ve ingilizce sınavları yapılır. başarılı olanlar OBİ(Ordu Bilgi İşlem) subayı, tercuman yada ingilizce öğretmeni olarak görevlendirir. yada mezun olduğun alana göre sana meslek kurası da gelebilir. Master yaptıysan meslek kurası olasılığı yükselir.
*

Ben Nisan döneminde askerim
1 Nisan'da İzmir Narlidere İstihkam okulunda sinav var.
Askerlik subesinde sinif secimlerini falan yaptim
İngilizce işletme mezunuyum, ayrıca Fransızca biliyorum kolejden dolayi. CitiBank'ta çalışıyordum kredi pazarlama bolumunde askerlik dolayisiyla biraktim. Ayni zamanda Dokuz Eylul'de pazarlama yuksek lisansinda ogrenciyim ilk donem bitti. İkinci doneme devam etmiyorum askerlik dolayisiyla.
Bunlari askerlik subesinde sordular yazdim hepsini.
Ben kisa donem istiyorum diye isaretledim. Sinif olarak OrduDonatim, Personel, Ulastirma ve en son Deniz isaretledim.
Benim sormak istedigim meslek kurasi yada sinif okulundayken olan sinavlara nasil katilabilirim? Teslim olmadan once boyle bir imkan var mi ? Arkadaslarimdan bu OBİ sinavini duymustum rahat bir sekilde askerlik yapanlar olmus bu sekilde. Tercumanlik falan cok isime gelir cunku ingilizce ve fransizcada ceviri konusunda hic sikintim yok. whistling.gif
Tavsiyeleriniz nelerdir ? thinking.gif

+Quote Post
dilemma
mesaj Mar 21 2005, 04:50:31 PM
İleti #10

mast
**

Nereden: ortakent
Üye No.: 538

böyle bi konu açılmışken sorim dedm. şu anda üniversite öğrencisiyim ve okulu yaklaşık 29 yaşımda bitirebilecek gibiyim, lisans öğrencileri icin askerliğin tecil edilmesi en son kaç yaşına kadar yapıla biliyor....
+Quote Post
pacaman
mesaj Mar 21 2005, 05:10:04 PM
İleti #11

Member
**

Üye No.: 6,098

Bende AÖF'nde okuyorum ve 28 yaş itibariyle bitecek. Yani dilemma arkadaş gibi kaç yaşına kadar tecil alabiliyoruz?
+Quote Post
chalyps
mesaj Mar 21 2005, 06:02:00 PM
İleti #12

Art of imaginary illusion...
Group Icon

Üye No.: 24,294

Bildiğim kadarıyla 29 yaş tecil için son yaş.. Tabii yüksek lisans vs durum yoksa.

Lojman, orduevi vesair kalma yerleri ile ilgili, Ankara'da asteğmenlere merkezi yerlerde orduevinde, misafirhanede kalmaya sınırlı süre dışında müsaade edilmiyormuş.. Arkadaşım meslek kurasıyla Ankara Jandarma Okullar Komuntanlığına yeni geldi ve kışla içersinde bulunan misafirhanede 3 kişilik odalarda (buzdolabı, tv, banyo, wc...) günlüğü 1.30YTL'ye kalıyor..
Meslek kurası çekenlerin rahatlık durumu mesleğe ve kuranın çıktığı yere göre değişiyor.. Misal benim arkadaş peyzaj mimarlığı mezunu ve bulunduğu yerde çok fazla iş olduğundan haftasonu 1 gün mesai almış durumda.. Aynı yerde diğer bazı meslek gruplarının mesaisi ise haftaiçi 4te bile bitebiliyormuş.. Ayrıca nöbet zamanları 15 günde bir, genelde devriye olarak ve gece 12den sonra yanlış anlamadıysam uyumak serbestmiş..

Asker yolcusu arkadaşlara hayırlı teskereler..!

Edit: Bu arada üniversiteniz teknik ise uzun dönem ve meslek çıkma olasılığı daha yüksek oluyor.. Bizden (KTÜ) şimdiye kadar gidenlerin hepsi uzun dönem çıktı..

Bu ileti chalyps tarafından Mar 21 2005, 06:06:56 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
orkunbjk
mesaj Mar 21 2005, 06:42:19 PM
İleti #13

Member
**

Üye No.: 12,178

QUOTE(menerio @ Mar 21 2005, 04:36 PM)
Benim sormak istedigim meslek kurasi yada sinif okulundayken olan sinavlara nasil katilabilirim? Teslim olmadan once boyle bir imkan var mi ? Arkadaslarimdan bu OBİ sinavini duymustum rahat bir sekilde askerlik yapanlar olmus bu sekilde. Tercumanlik falan cok isime gelir cunku ingilizce ve fransizcada ceviri konusunda hic sikintim yok.  whistling.gif
Tavsiyeleriniz nelerdir ?  thinking.gif

sınavlar sınıf okulunda yanlış hatırlamıyorsam 3. haftadan sonra yapılıyor. ingilizce iyi ise kesin sınava gir. fransızca bilmen artı çünkü fransızca için de sınav yapılıyor. önce yazılı sınav yapılır başarılı olanlar mülakata alınır. mülakat yapan subay sana seni tercüman yada öğretmen olarak önericem falan der. ama sonuc kura çekimi günü belli olur. herkes kura için beklerken önce meslek kuraları açıklanır. meslek gelirse keyfin muhteşem olur...
Not: genelde işletme ve endüstri mühendisleri eğer uzun dönemlerse piyade oluyorlar. piyadelere de meslek kurası gelmiyor...

Bu ileti orkunbjk tarafından Mar 21 2005, 06:44:02 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
NAUGHTY
mesaj Mar 21 2005, 07:21:33 PM
İleti #14

Bilgisayar Kurdu
Group Icon

Nereden: Batı Ankara
Üye No.: 18

valla yedek subay yapmaya pek heveslenmeyin derim benden bi öğüt 1-2 ay güzel olur acemilikten sonra ama sonra şafak maffeder adami en iyisi kısa dönem 5 ay yap git evine buarada yedek subay olup olmaman sana ait bişey değil sinavda fasa fiso onu soyleyim ozamanki acığa göre yedek subay alımı yapıyorlar... öyle memur gibi olmuyorsun askerde yedek subay olursan bi emir verir amirin 1 ay dışarı cıkaman nedemek istediği anlamışssınızdır umarım

saygılarımla

şafak 220 ooofff
+Quote Post
chalyps
mesaj Mar 21 2005, 07:45:05 PM
İleti #15

Art of imaginary illusion...
Group Icon

Üye No.: 24,294

Uzun dönem/kısa dönem kişiye, görev yerine, görev yerinde bulunan üstlerine, görevine göre değişir her ikisinin de avantaj ve dezavantajları vardır.. Belki kısa dönem 5 ayda eve dönersin ama en olmaz işleri de sen yaparsın (hakaret yeme, ağaca-ota bo*a selam verme komutanım çekme, üstün/asteğmen arazide senin başında oturup gazete okur çay içerken arazideki işleri yapma vs. vs.) ya da uzun dönem gidersin ve 12 ay görevini yaparsın 11 ay maaşını alırsın (nisan döneminden sonra) sabah gider akşam çıkarsın, araban varsa acemilikte bile haftasonu kışlada kalmazsın, tüm bunların yanısıra dolabında bir eşyan yan değil de dikine duruyor diye haftasonu cezanı da alırsın...
Kimse de paşa olmadıktan sonra "rahat" edemez, her iki durumda da görevin ne ise paşa paşa (!) yaparsın.

Vatan ve hizmet için oraya gidiyorsan çalışmaktan kaçıp da rahatı düşünmek de yanlıştır bence..

Saygılar

Bu ileti chalyps tarafından Mar 21 2005, 07:47:13 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
3 Sayfa V  1 2 3 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 22nd December 2014 - 08:25:43 PM