left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Bölüm Kuralları

1-Hukukçu olmayanlar bu odada açılan iletilere hukuksal içerikli ve/veya hukuki yol gösteren cevap yazmamalıdır.

2-Gruba üye olmayan Hukukçu arkadaşların cevap verdiği başlıklara grup üyelerinden hiçkimse ayrıca herhangi bir cevap yazmayacaktır.
Hukukçu olup da gruba üye olmayanların cevaplarında hukukçu olduklarını belirtmeleri halinde iletileri silinmeyecektir.

Bu kurallara uymayan iletiler haber verilmeden silinecektir.

Hukukçular Grubu

Trafik kazalarında asli kusur sayılan haller

 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Trafik kazalarında asli kusur sayılan haller, Madde 84 seperator Ayarlar V right
ocho
mesaj Jul 5 2005, 02:59:09 AM
İleti #1


Master
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 1,787
Katılım: 11-April 04
Nereden: İstanbul
Üye No.: 722Kanunlarla mecbur kalmadığımız sürece ilgilenmesek bile hemen hergün trafik içinde bulunduğumuzdan bazı trafik kural ve kanunlarını bilmemizde fayda vardır. Özellikle araç kullananların karayolları trafik kanunlarını bilmesi gerekmektedir. Bir kaza durumunda hangi araç sürücüsünün asli kusurlu olacağı karayolları trafik kanununun 84. maddesinde belirtilmiştir. Ancak istisnai durumları bilmeniz ve bir kaza durumunda bunu savunmanız sizi suçlu durumundan kurtaracaktır.

Aşağıda karayolları trafik kanununun 84. maddesi bulunmaktadır. Bir kaza durumunda trafik kazası tesbit tutanağı yazan trafik polis bilirkişileri bu maddeleri gözönüne alarak asli ve tali kusur durumlarını belirlerler. Çok yanlış olmakla birlikte tutanaklarında kusur oranlarını da belirtirler. Aslında kusur oranları mahkemece tayin edilen teknik bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Anadoludaki birçok yerde ne yazıkki hakimlerin bu tesbit tutanaklarındaki kusur oranlarına göre karar verdikleri çok görülmüştür. Çok önceleri defalarca yasaklanmasına rağmen birçok trafik kazası tesbit tutanağında halen kusur oranları yazılmaktadır.


QUOTE
a- Kırmızı ışıklı trafik işaretinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçme,

b- Taşıt giremez trafik işareti bulunan karayoluna veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girme,

c- İkiden fazla şeritli taşıt yollarında, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girme,

d- Arkadan çarpma,

e- Geçme yasağı olan yerlerde geçme,

f- Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma,

g- Şeride tecavüz etme,

h- Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,

i- Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymama,

j- Manevraları düzenleyen genel şartlara uymama,

k- Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme veya duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,

1- Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında ku¬rallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpma,Bu maddeleri kısaca açıklamak istiyorum:

a- Kırmızı ışıkta geçip bir kazaya karışırsanız asli kusurlusunuzdur. Bir kazaya karışmazsanız ve trafik polisi de size ceza yazmaya kalkarsa şunu bir deneyin, belki inandırabilirsiniz. “Işık kırmızıya döndüğünde duramayacak kadar hızlıydım, o yüzden kırmızı ışıkta geçtim” smile.gif Ancak bu sefer hız sınırlarını aşmaktan ceza yersiniz.

b- Ters yöne girdiğiniz için tamamen asli kusurlusunuzdur.

c- Karşı şeride tecaüz etme. Bu durumda da kesinlikle asli kusurlu siz olusunuz

d- Arkadan çarpma. Bu çok muallak bir durumdur ve öndeki arabanın nedensiz olarak ani yavaşladığını veya durduğunu ispat edemezseniz asli kusurlu duruma düşersiniz. Genellikle akan bir trafikte bir sürücünün sebepsiz yere frene basmayacağı veya durmayacağı düşünülür.

e- Geçme yasağı olan bir yerde sollama yaparsanız zaten trafik cezası yersiniz. Hele bir de kaza yaparsanız kesinlikle asli kusurlusunuzdur.

f- Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma. Sağa dönerken hızını azaltıp dar bir kavisle dönme, sola dönerken gidişine ayrılmış kısmın soluna yaklaşıp, hızını azaltıp sağdan gelen taşıtlara ilk geçiş hakkını verme ve karşıdan gelen ve kavşağa yaklaşmış olan araçların geçmesini bekleme ve arkadan gelip sola dönecek diğer araçları engellememek için geniş bir kavisle dönme gibi kurallar ihlal edildiğinde asli kusurlusunuzdur. (Özellikle sola dönüşlerde karşıdan hızlı bir şekilde gelmekte olan araçlara dikkat ediniz. Onlar hız sınırlarını aşsalar bile siz onu göremediğinizden suçlu durumuna düşersiniz).

g- Şeride tecavüz ettiğiniz ispatlandığı anda asli kusurlu olursunuz. İster karşı yönden gelmekte olan araç şeridine, isterse solunuzdaki daha hızlı şeride.

h- Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, Bir tali yoldan anayola çıkıyorsanız veya bir mülkten karayoluna çıkıyorsanız diğer sürücülere öncelik vermeniz gerekir. Dönel kavşak dışındaki sürücüler de kavşak içindeki sürücülere ilk geçiş hakkını vermek zorundadır. Size yeşil ışık yansa bile trafik akımı sizi kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacaksa kavşağa girmemelisiniz. Bu kurallara uymadığınızda asli kusurlu kabul edilirsiniz.

i- Dar yollarda geçiş önceliği. Örneğin, dar bir yolda yokuş yukarı seyreden aracın önceliği vardır.

j- Manevraları düzenleyen genel şartlara uymama. Park yapmış taşıtların arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken, sağa, sola dönerken veya geri manevra yaparken karayolunu kullanan diğer araçlar için bir tehlike doğurur veya hareketlerini zorlaştırırsanız bir kaza durumunda asli kusurlu olursunuz.

k- Şehir dışındaki karayollarında zorunlu duraklama durumunda gerkli tedbirleri almama durumunda asli kusurlu sayılırsınız.

l- Park halinde bulunan araçlara çarpmanız durumunda asli kusurlu sayılırsınız. Aracın kurallara uygun olarak park etmediğini ispatlamanız zordur.

Bu ileti ocho tarafından Jul 6 2005, 01:40:51 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
foxfo
mesaj Jul 8 2005, 01:39:18 AM
İleti #2


Hukuk-Üye
Group Icon

Grup: Uzman
İleti: 1,893
Katılım: 8-April 04
Nereden: Ankara
Üye No.: 646Ocho'nun yukarıda verdiği değerli bilgilere ek olarak; araç kullanan arkadaşlar siz siz olun, size yeşil ışık yansa bile, siz ana yolda olsanız ve geçiş üstünlüğü sizde olsa bile sağınızdan gelen araca muhakkak yol verin.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 07:40:45 AM