left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Türk Gruplarının Yeni Çıkan Albümleri.

 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Türk Gruplarının Yeni Çıkan Albümleri. seperator Ayarlar V right
Lethe
mesaj Jan 16 2006, 07:32:57 PM
İleti #1


Master of Puppets
****

Grup: Validating
İleti: 5,667
Katılım: 1-September 04
Nereden: Bakırköy/İstanbul
Üye No.: 8,215Knight Errant - Divan

user posted image

Kuruluşundan itibaren çeşitli eleman değişiklikleri yaşayan grup, bu arada ilk parçalarını üretmeye başlar ve ilk konserini Kasım 1994'te İstanbul'da (Cazibe Bar) verir. 1996'da yapılan gitar, vokal ve keman takviyeleriyle çekirdek kadrosunu oluşturan, kemanın etkisiyle sert metal rifflerine başarılı bir melodik yapılandırma getiren Knight Errant müziği, aslen heavy metal dinleyici olmayan müzikseverler tarafından da beğeni ve coşkuyla karşılanır.

1997 yılının ikinci yarısından itibaren verilen konserlerin rock camiasında ve basınında uyandırdığı geniş yankılar, Knight Errant'a Kod Müzik etiketiyle çıkaracağı ilk albümünün yolunu açmıştır: Takvimler Temmuz 1999'u gösterdiğinde grubun kendi ismini taşıyan debut albümü müzik mağazalarındaki yerini alır.

Albüm sonrası, zaten varolan hayran kitlesini artıran ve konserlerine devam eden grubun yurt dışına yönelik faaliyetleri de bundan itibaren belirginleşmeye, meyvelerini vermeye başlar. Alanında dünyanın en prestijli yayını sayılan, 50 bin tirajlı Alman Rockhard dergisine verilen bir röportaj, Knight Errant'la birlikte, fazla tanınmayan Türkiye heavy metaline de yurt dışında ilgi uyanmasını sağlar.

Knight Errant'ın ilk yurt dışı konseri, çoğu rock / metal topluluğunun rüyalarını süsleyen bir etkinlik olmuştur: Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarında her yıl düzenlenen Wacken Open Air festivali. Knight Errant'ın, Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 40 bin kişinin izlemek için geldiği festivalde çalan ilk Türk grubu olması, ülkemiz rock müzik tarihi açısından kilometre taşı olacak bir ilktir. Toplam 60 grubun sahne aldığı festivalde açılış grubu olarak yer alması ise Knight Errant'la birlikte Türkiye heavy metalindeki gelişime verilen önemin simgesel bir işaretidir.

Prodüktörlüğünü yine grubun üstlendiği çalışmanın kayıt, mix ve mastering işlemleri Nekropsi grubundan da tanıdığımız Cem ÖMEROĞLU tarafından Nisan 2004-Kasım 2005 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Doğal bir sound ile işlenen 11 yeni şarkıda Doğu ve Batı kültürlerine ilişkin gerek müzikal, gerekse tematik pek çok unsurun bir araya geldiğini fark eden grup, ikinci albümü için Alman düşünür GOETHE'nin Doğu felsefesinden etkilenerek yazdığı "Doğu - Batı Divanı" adlı eserine göndermede bulunan "DİVAN" adını uygun gördü. Doğu-batı sentezlemesinden kaçınılan, ancak her iki tarzdan da yararlanılan albüme doğulu bir sanatçının, Mehmed SİYAH KALEM'in eserleri ile görsellik katılması bunun bir dışavurumu olarak algılanmalıdır.

Grubun 2005 yılı itibariyle kadrosu; Barbaros Bensoy (vokal), Ilgın Ayık (keman), Ali Ulupınar (gitar), Hamid Nejatemin (gitar), İlker Ölmez (bas), Murat Aslanoğlu (davul)'dan oluşmaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Almora - 1945

user posted image

Senfonik Rock grubu Almôra dördüncü stüdyo albümü “1945” ile yeniden dinleyicileri ile buluşuyor.

Almôra’nın yeni albümünde müzikseverleri birçok sürpriz bekliyor. Bu sürprizlerin ilki, dünyaca ünlü Türk Tenor Hakan AYSEV. Hakan AYSEV, albümde 2 parçayı seslendiriyor. Rock- Opera tarzındaki bu çalışmalar, Türk Rock Müziğinde bir ilk niteliğinde...

Almôra dinleyicilerini bekleyen bir diğer sürpriz ise, albümün Mastering çalışmasının dünyaca ünlü New York - Masterdisk Stüdyoları'nda, U2, Rush, Overkill, Slayer, Limp Bizkit, Mariah Carey, Pantera, Madonna, Christina Aguilera, Rammstein, Smashing Pumpkins, Staind, Papa Roach, Monster Magnet ve P.J. Harvey gibi birçok farklı tarzda dünyaca ünlü grup ve müzisyen ile çalışmış olan Roger LIAN tarafından yapılmış olması. Ayrıca albümde yer alan yaylıların tamamının, ülkemizin ünlü yaylı çalgılar topluluğu Şenyaylar tarafından çalınmış olması da dikkat çeken bir diğer önemli nokta.

Altı aylık bir stüdyo çalışmasının ardından yayınlanan albümde on parça bulunuyor. Şarkıların tümü, grubun gitaristi ve bestecisi olan Soner CANÖZER’e ait. Soner CANÖZER bu albümde aynı zamanda müzik direktörlüğü görevini de üstleniyor.


Türkiye’nin en üretken müzik grubu unvanını dört yılda dört albüm çıkararak perçinleyen Almôra’nın sürprizleri yeni albümle de bitmiyor. Bunun yanında, Japonya’da yayınlanmış olan bir önceki albüm “Shehrâzad” da bulunan iki şarkı, Japonya’nın en prestijli tiyatro-gösteri topluluğu olan Takarazuka tarafından talep edildi. Bu parçalar, Takarazuka’nın “Revue of Dreams” adlı yeni müzikalinde sahnelenecek ve bu gösteri DVD formatında yayınlanacak.

Türk gruplarını destekliyelim;albümlerini alalım,konserlerine gidelim,tanınmalarına yardımcı olalım.

Alıntılar:MetalTR.net
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 10:03:58 PM