left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

cFosSpeed Ayrıntılı İncelemesi

45 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > cFosSpeed Ayrıntılı İncelemesi, 1Mbit ve üzeri hızlarda cFosSpeed Kullanmayınız Lütfen seperator Ayarlar V right
Seize the Day
mesaj Feb 8 2006, 02:02:37 AM
İleti #1

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 25,382

Cfosspeed İncelemesi
Bilgi:

Merhabalar.
Sıkça adından bahsettiğimiz, dsl kullanıcıları için biçilmiş kaftan bu yazılımla ilgili olarak gelen yoğun sorular ve yaşanan sorunlar ayrıca yazılımın merak edilen bir takım özellikleri, bu başlığı açmam gerektiği yönünde karara varmama sebep oldu.
Her ne kadar bu başlığın ''Yazılım Genel'' bölümünde açılması gerekiyor ise de özellikle eMule kullanıcıları tarafından tercih edildiğinden gözden kaçıp yeni başlıklar açılmasını önlemek için bu bölüme açmak forum için daha doğru olacaktır.

Öncelikle cfosspeed nedir bunu açıklamaya çalışayım.
Cfosspeed kurulu olduğu sistemde, hatta gelen giden veriyi kontrol eden, programlar arasında öncelik atamaları yapan, gelen ve giden paketleri bant genişliği ve ping sürelerini esas alarak kalibre eden ve gelen/giden verilerin birbirlerini etkilemelerini engelleyen bir yazılımdır. Yani kısaca göndermelerin indirmeleri etkilemesini önlemek ve hattımızı tam verim ile kullanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz bir yazılımdır.

Özellikle biz adsl kullanıcıları için biçilmiş kaftan, official emule ve modlarından maksimum düzeyde verim almamızı sağlıyor ki leecher hiç bir moda ihtiyaç bırakmıyor... Gelen ve giden paketleri kalibre ettiğinden; upload downloadu engellemiyor ve hattın kapasitesine göre up/down kısıtlamaları yapmaksızın ne up ne de down'dan ödün vermeksizin maksimum performansla hattı kullanmaya olanak sağlıyor; bir yanda da browser'lar, ftp yöneticileri, download acceleratorler vs.'nin önceliklerini ayarlayarak hattın boğulmasını engelliyor ve nette de rahatlıkla gezebilmemize olanak sağlıyor.

>>>Cfosspeed'i dilerseniz aşağıda bağlantısını görebileceğiniz official sitesinden ''Download'' bağlantısını kullanarak indirebilir, kurabilirsiniz.
>>>Kurulum herhangi bir yazılımı kurar gibi gerçekleştirilebilir. Kurulumda progragramın sizden istediği tüm görevleri yerine getiriniz.
>>>Cfosspeed'in kurulumu sonrası yapmanız gereken hiç bir ayar yoktur, programı yalnızca kurmanız ve sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir fakat yine de merak edilenler için yazılımın arayüzündeki özelliklerini açıklamaya çalışacağım.

Homepage
Info:
>>>Kurulum sonrası çalışır haldeki cfosspeed'imizin görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır.

>>>Cfosspeed'e sağ tık, aşağıdaki adımları izleyerek bağlantınızın kalibrasyon için seçili ve aktif durumda olduğunu görebilirsiniz. Usb modemlerde bu bölüm aktiftir, ethernet modemlerde ise örnekteki bölüm boştur çünkü dialup bağlantısı olmayacaktır.

>>>Program öncelikleri atamakla ilgili bölümümüz aşağıdaki örneğimizde görüldüğü gibi. eMule ve benzeri paylaşım programları ayarlarda ön tanımlı olarak en düşük öncelikte gelmektedir. Paylaşım programlarının önceliğini kesinlikle değiştirmemelisiniz, aksi halde nette gezminmede ve diğer programların (örneğin messenger gibi) çalışmasında problemlere sebebiyet verirsiniz.

>>>Öncelik atamalarda listede olmayan yazılımlar için ve de özellikle firefox ve messenger için aşağıdaki örnekte verdiğim gibi önliklerini en yüksek olarak ayarlamak üzere listeye eklemeniz önerilebilir. Program http verilerine ön tanımlı olarak yüksek öncelik vermektedir fakat yine de nadiren de olsa paylaşım programlarında upload ve download paketlerinin yükü messenger'ın bağlanamaması gibi durumlara sebebiyet verebilir.

>>>Skin (dış görünüm) seçmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Liquid Crystal skin yalnızca yazılımın 2.1 ve sonrası sürümlerinde mevcuttur.

>>>Ön tanımlı ve numerik skinde mevcut olan ifadelerin ne anlama geldiklerini aşağıdaki örnekte olduğu üzre açıklayabiliriz. SilverShadow'a teşekkürler.

Programın genel özellikleri bu şekilde, cfosspeed ile ilgili olarak yaşanan bir takım problemler ikinci bölümde incelenecektir.

Programın official sitesinden indirip, kurabilirsiniz fakat yazılım shareware olduğundan bir süre sonra kayıt etmeniz gerekecektir. ed2k ağından içinde ''key'' içeren (kayıt etmek için) indirebileceğiniz 2.02 sürüm için link'i aşağıda bulmanız mümkündür.

ED2K:
Cfosspeed 2.02 + Key

Cfosspeed ile ilgili Sıkça Karşılaşılan Problemler
Bilgi:
Ping Problemleri, Çeviri ve Hosting by doctor_jivago

>>>Cfosspeed'in kalibre olmasının ne demek olduğunu açıklayalım: program ping sürelerini ve bant genişliğini esas alarak hattınızın download(indirme) ve upload(gönderme) kapasitesini, kalibrasyon ile tam kapasite kullanabilmeniz için gerekli düzenlemeyi yapmaktadır. Kalibrasyon ideal ping zamanlamasına ulaşıldığında olmaktadır.
>>>Genellikle eMule'nin kendi içinden up/down kısıtlamaları yapmamak için kullandığımız cfosspeed eMule çalışma mantığı ile ideal şekilde bağdaşmakta ve hem göndermelerden hem de indirmelerden hattımıza ideal şekilde faydalanabilmemize olanak sağlayabilmektedir.
>>>Programın numerik skin'inde ping süresinin zaman zaman 999 olarak görülmeye başladığı zaman, programın kalibre olduğu zamandır. Kalibrasyon bir kez sağlandıktan sonra sonraki zaman içersinde tekrar kalibrasyon yapılmaı gerekmez.
>>>Ping süresinin sürekli olarak 999 olarak görmeniz gerekmez, zaman zaman özellikle eMule ile birlikte nette gezerkenki süreçte görebilirsiniz.
>>>Kalibrasyon sağlanıncaya kadar da paylaşım programlarından verim almanız mümkündür, kalibrasyon süreci ortalama 5-10 saat arası sürmektedir.
>>>Cfosspeed zaman zaman ping paketlerinin gönderilemediğine dair bir iletişim kutusu görüntüleyebilir, bu programın bir parçası olan ''spd.exe'' herhangi bir şekilde firewall engeline takıldığı durumlarda görülmektedir. Zaman zaman kullandığınız sürümü yükselterek bu sorunu aşmanız mümkün olabilmekle beraber spd.exe'nin internet erişiminin tam olduğundan emin olunuz.
>>>Programın pek çok sürümü olmakla beraber özellikle yukarıda ed2k bağlantısını da bulabileceğiniz 2.02 sürümünü kullanmanız önerilir. Dilerseniz şu an için official sitesinden de download edebileceğiniz en son sürüm olan 2.12'yi çekerek bu mesaja ek olarak vereceğim ''key'' dosyasını kullanarak programı kayıt edebilirsiniz.
Programın 2.13 sürümü bulunmakla birlikte henüz beta olan bu sürüm bazı sistemlerde problem yaratmaktadır.
>>>Cfosspeed sürüm değişikliklerinde ya da sisteminizden kaldırmak istediğinizde programı kendi uninstall'unu kullanarak kaldırdıktan sonra

Başlat->Çalıştır->regedit

komutları ile registry'nizi açarak {ctrl+f} tuş takımını kullanarak ''cfosspeed'' yazarak aratıp, bulunan ana ve alt anahtarları temizlemeniz ve işlemi arama sonucu cfosspeed verisi bulunamayıncaya dek tekrarlamanız önerilir, sonrasında ise link'ini aşağıda da vereceğim Registry Mechanic isimli yazımla sisteminizde bir gözden geçirme yapmanız ve bulunan hataları düzeltmeniz uygun olacaktır.
>>>Netlimiter ile cfosspeed kimi zamanlar birlikte kullnılmak istenebilir. Netlimiter limitlediğiniz gönderim veya indirme verilerinizi yine limitlemiş olduğunuz değere göre ms. bazında ayarlamak ve upload veya downloadu tamamen serbest bırakıp/ tamamen kesmek suretiyle çalışan bir yazılımdır. Cfosspeed'in çalışma mantığıyla çok bağdaşmayacağından ikisinin bir arada kullanılmasındansa birinin tercih edilmesi daha doğrudur.
>>>Cfosspeed'in eMule ile mükemmel uyumu: Up/down kısıtlamaları yapılmamış bir eMule ve Cfosspeed... 4k/s upload ile nette de rahatlıkla gezebilmenin keyfini yaşayabilirsiniz...

>>>Cfosspeed ile ilgili ayrıntılı sorularınız için lütfen bu başlığı kullanınız.

ED2K:
Registry Mechanic

Bu ileti carpe.diem tarafından Jul 3 2006, 08:21:04 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
gangster
mesaj Feb 8 2006, 02:41:16 AM
İleti #2

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 17,821

güzel bi inceleme olmuş.teşekür ederim. şuan en verimli cfosspeed versiyonu hangisi¿?
+Quote Post
ElektroNick
mesaj Feb 8 2006, 02:52:49 AM
İleti #3

Lisaju
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: istanbul
Üye No.: 50,613

Çok güzel bir rehber olmuş, böylece her başlıkta ismi telaffuz edilen Cfosspeed hakkında sorulan onlarca sorunun cevabı bir başlık altında ayrıntılı bir şekilde verilmiş oldu. Ellerine sağlık carpe.diem mükemmel olmuş good.gif
+Quote Post
deniz03
mesaj Feb 8 2006, 03:11:19 PM
İleti #4

Yanlışlıklar ve eksiklikler herzaman olacak,,,düzeltmesini ve tamamlayabilmesini bilebilmek gerek
**

Üye No.: 26,153

Kafamdaki soruların cevaplarını almış oldum sağolasın carpe.diem clap2.gif .
Yöneticilerin işine karışmak gibi bir niyetim yok ama bu başlıkta sabitlense çok iyi olmazmı.... whistling.gif
+Quote Post
erdierdi
mesaj Feb 8 2006, 03:24:14 PM
İleti #5

symbolic

Nereden: istanbul-west side
Üye No.: 16,997

İncelem harika olmuş...

Cfosspeed 2.02 versiyonunda priority ayarlarında browse butonu yok. Orayı manuel dolduruyoruz. Bu bana biraz saçma gibi geldi. Yani exe dosyalarını program otomatik buluyo anlamına geliyor bu...

Ama işin ilginci oraya manuel girdiğimiz programlarla rahatça sörf yapabiliyoruz.

MorphXT ile cfosspeed verimli olmuyor sanıyordum. confused1.gif Screenshota göre gayet güzel oluyormuş...

Bu ileti erdierdi tarafından Feb 8 2006, 03:27:27 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
clint
mesaj Feb 8 2006, 03:29:37 PM
İleti #6

Galatasaraylıyız...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 17,525

benim merak ettiğim cfosspeed in farklı versiyonlarının farklı modemlerde çalışma konunda bi farkı varmı. bende zoom 4x modem var bi kaç farklı kırılmış ve deneme versiyonunu denedim ama bi faydasını göremedim. özellikle kullanmam gereken bi versiyonu varmı yoksa sorunumun kaynağı başka bir şeymidr acaba. şimdiden teşekkür ederim...
+Quote Post
Seize the Day
mesaj Feb 8 2006, 03:31:17 PM
İleti #7

Master
Group Icon

@erdierdi
Hayır official sürüm MorphXT ile cfosspeed'i beraber kullanarak verim elde etmek mümkün değildir.
@mehmetokur
Yazılımın 2.02 sürümü şu ana kadar kullandığım en kısa sürede kalibre olan ve stabil sürümlerinden biri fakat web sitesinden son sürümünü indirerek verdiğim key ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Bu ileti carpe.diem tarafından Feb 8 2006, 03:34:33 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
SilverShadow
mesaj Feb 8 2006, 04:32:02 PM
İleti #8

Злая Игра
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Made in DP
Üye No.: 592

carpe.diem eline sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş.

cFosSpeed konusunun dağılmadığı yer kalmamıştı bu şekilde topluca durabileceği bir yer kazandı.

doctor_jivago'ya da teşekkür etmeden olmaz. Gene güzel bir çeviri ile merhaba demiş.
+Quote Post
fingolfin
mesaj Feb 8 2006, 06:02:22 PM
İleti #9

Advanced Member

Üye No.: 26,456

cok bilgilendirici bir calisma.program hakkinda merak ettigim bir suru sey ogrendim.
+Quote Post
Nihility
mesaj Feb 8 2006, 06:21:23 PM
İleti #10

Member
**

Üye No.: 54,546

çok yararlı bir döküman daha teşekkürler..
+Quote Post
zgrcck
mesaj Feb 8 2006, 06:45:53 PM
İleti #11

Master
Group Icon

Üye No.: 286

@carpe.diem bilir benim netlimiter gibi birşeyleri kullanmadığımı ve bu Cfossped'i çok sevdiğimi flaugh.gif tongue.gif whistling.gif wink.gif
Cfosspeed'teki bazı teknik bilgilerin daha iyi öğrenilmesi açısından çok yararlı bir rehber daha
sunmuş bizim çok sevdiğimiz değerli dostumuz.
Ellerine sağlık dostum. friends.gif flowers.gif thumbup.gif clap2.gif
Tabii birde bazı yerlerin çevriminde emeği geçen @doctor_jivago'ya sevgiler,saygılar teşekkürler. flowers.gif
+Quote Post
Seize the Day
mesaj Feb 8 2006, 06:59:29 PM
İleti #12

Master
Group Icon

Yoruldum yahu blink.gif benden paso; yeter kardeşim! nedir bu ya! rehber hazırlamaktan adım resimli döküman man'e çıktı biggrin.gif gerçi bu adı da ben çıkardım ya neyse whistling.gif
zgrcck dostum hafta sonuna bizim geleneksel buluşmalardan düzenleyelim yahu biggrin.gif
Teşekkürlerin tümüne, benden de teşekkür, gerçi teşekkür için değil, faydalanasınız diye yapıyoruz yahu bleh.gif
+Quote Post
dincturk
mesaj Feb 9 2006, 05:05:12 AM
İleti #13

Member
**

Nereden: bursa
Üye No.: 27,534

Sevgili carpe.diem yine senden beklendiği gibi iş çıkarmışsın tebrikler ve teşekkürler... clap2.gif

Yalnız birşey dikkatimi çekti.Ben şu an cFosSpeed v2.13 kullanıyorum ve resimde de görüleceği gibi DL ve UL yüzdelerini göremiyorum,bunun bir zararı varmıdır yada çözüm yolu nedir? Tekrar teşekkürler... good.gif

Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenmiş Resim
+Quote Post
Seize the Day
mesaj Feb 9 2006, 06:02:22 AM
İleti #14

Master
Group Icon

Ben de göremiyorum bu değerleri, aslında sanırım hiç bir sürümde de bunlar görünmüyor, sadece görsel olarak hareketine tanık oluyoruz rakamsal bir ifade yada bildirim yok...
+Quote Post
kirkedir
mesaj Feb 9 2006, 11:29:25 AM
İleti #15

Master

Nereden: İstanbul
Üye No.: 25,530

@ carpe.diem
Emule rehberlerini genelde pek beğenmesemde whistling.gif bu çalışman gerçekten çok açıklayıcı olmuş.Yapımda ve yayımda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler. good.gif

Değişik mod kullanan arkadaşların her ihtimale karşı cnt+alt+del yaparak kullandıkları emulenin tam exe sini yazmalarını tavsiye ederim. Çoğu mod emule.exe olarak gözükse de bazı modların farklı olabiliyor. smile.gif

Bu arada mod arkadaşlardan ricam bence de üst konu olmayı en çok hakeden topik bu olsa gerek. cheers.gif
+Quote Post
45 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 30th July 2016 - 10:36:39 PM