left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Yüksek lisans yaparken askerlik tecil edilemiyor mu?

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Yüksek lisans yaparken askerlik tecil edilemiyor mu? seperator Ayarlar V right
savatagethorn
mesaj Feb 25 2007, 10:46:17 PM
İleti #1

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 2,408

merhaba arkadaşlar. mayıs ayındaki les sınavına gireceğim fakat çevremdeki herkes les yaparken askerliği tecil ettiremiyeceğimi söylüyorlar. bu durumda les yapamam zira tecil hakkım yok ve aralık 2007 de askere gitmem gerekiyor. les yaparken bunu askerlik şubesine tecil için sunabilirmiyim.
herkese şimdiden teşekkürler saygılar.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
eozulu
mesaj Feb 25 2007, 10:54:37 PM
İleti #2

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 59,810

QUOTE(savatagethorn @ Feb 25 2007, 08:46:17 PM) *

merhaba arkadaşlar. mayıs ayındaki les sınavına gireceğim fakat çevremdeki herkes les yaparken askerliği tecil ettiremiyeceğimi söylüyorlar. bu durumda les yapamam zira tecil hakkım yok ve aralık 2007 de askere gitmem gerekiyor. les yaparken bunu askerlik şubesine tecil için sunabilirmiyim.

Yüksek lisans ile askerliği tecil edebiliyorsun.
+Quote Post
redbul_votka
mesaj Feb 25 2007, 10:55:11 PM
İleti #3

ReDBuL@VoTKa
**

Üye No.: 4,080

yüksek lisansa başladığında üniversite yazını yazar ve 3 senelik tecilin yapılır...ancak daha önce bakaya kalmışsan ve buna benzer bi durumun varsa problem olur...anladığım kadarıyla senin için boyle bir sorun yok...
+Quote Post
baritonverdi
mesaj Feb 25 2007, 10:57:23 PM
İleti #4

Advanced Member
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: İstanbul
Üye No.: 28,008

Evet, sanırım arkadaş için böyle bir sorun yok, ama 31 yaşını da geçmemiş olması gerekir diye biliyorum.
+Quote Post
HainDomdom
mesaj Feb 25 2007, 10:57:26 PM
İleti #5

Follow The White Rabbit
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Rabbit Hole
Üye No.: 17,873

Tecil hakkınız var. Ancak bu tecili siz yaptırmıyorsunuz. Yüksek Lisans'a başladığınız Üniversite'nin Enstitüsü sizin adınıza bu işlemi gerçekleştirecek.
+Quote Post
aaaaa
mesaj Feb 25 2007, 10:57:32 PM
İleti #6

Advanced Member
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 25,407

Soru biraz karisik. Yani mayis 2007 de les'e gireceksin ve aralik 2007'de tecilin mi doluyor? Eger boyleyse lesten gerekli puani alirsan guz doneminde yuksege baslayabilmen gerekir ve ertesinde de askerligini ertelebiliyor olman lazim. Tabi arada baska problemler yoksa. Yas siniri vs. gibi.

Not: Biraz gec kalmisim. Arkadaslar gerekli cevabi vermis.

Bu ileti aaaaa tarafından Feb 25 2007, 10:59:13 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
savatagethorn
mesaj Feb 25 2007, 11:44:13 PM
İleti #7

Advanced Member

Üye No.: 2,408

cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar sorumun cevabını aldım. kısmetse güz döneminde yüksek lisans yapabilirim o zaman ( tabii öncelikle les sınavından iyi bir puan almam gerekiyor smile.gif )
+Quote Post
exagnos
mesaj Feb 26 2007, 12:40:06 AM
İleti #8

Akademik
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Çanakkale
Üye No.: 9,260

QUOTE(savatagethorn @ Feb 25 2007, 10:46:17 PM) *

Les yapmak diye bişi yok ama neyse smile.gif

Yüksek Lisans kayıtlarında sizden askerlikle ilişiğiniz olmadigina dair belge istenir. Aralık 2007'ye kadar bir yüksek lisans programına kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kayıt yaptırdıktan sonra öğrencilik süresince erteleme işlemlerinizi öğrenci işleri halleder. Bazı enstitülerde sizin başvurmanız gerekebilir. Kaydınızı yaptırdıktan sonra bu konuda bilgi alırsınız. 33 Yaşından sonra erteleme için tek mazaret sağlık durumudur. Öğrenci olmak erteleme mazreti olarak kabul edilmemektedir.
Saygılarımla flaugh.gif

Bu ileti exagnos tarafından Feb 26 2007, 12:42:18 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
tigger
mesaj Feb 26 2007, 11:34:45 AM
İleti #9

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 1,836

Gerçi yeterince cevap verilmiş ama ben de bişeyler yazayım dedim. Kayıt yaptırırken aralık 2006 'ya kadar tecil hakkın olduğuna dair belgeyi enstitüye götürmen gerekir. Kayıt yaptırdıktan sonra yüksek lisansdan olayı oluşan tecil durumun askeriyeye enstitü tarafından bildirilir. Fakat sen gene de işi şansa bırakma. Tecilinin her sene veya dönem askeriyeye gönderildiğini bizzat askerlik şubesine giderk kontrol et. Bizim enstitüdeki öğrneci işlerindeki memur bana böyle söylemişti. Şu anda ikinci dönemimdeim bir aksilikle karşılaşmadım. Ama dediğim gibi sen tedbiri elden bırakma. Yoksa dersin ortasında gelir götürürler vallaha kaçak diye oleyo.gif
+Quote Post
ustuney
mesaj Mar 23 2007, 01:48:32 PM
İleti #10

Member
**

Üye No.: 59,022

Bende doktora aşamasındaki arkasaşlar için deneyimlerimi yazayım smile.gif

Yüksek Lisans bittikten sonra doğrudan enstitüye giderek tecil durumunuzu öğrenin,

Eğer celp döneminden önce kayıt şansınız var ise sorun çıkmayacaktır. Kaydınızı yaptırdıktan sonra Ens. gerekli işlemleri yaıyor. Ama tedbiri elden bırakmamak ve askerlik şubesinden takip etmek gerekiyor.

Şayet kaydınız sevk döneminden sonraya sarkıyorsa;
Öncelikle sevk tarihlerinizi öğrenin ve o tarihide kapsayacak şekilde 10 günlük sağlık raporu almaya çalışın (Doktorların çoğu buna yanaşmaz oleyo2.gif)

Eğer raporuysanız celp döneminde bakaya kalsanız dahi bir problem yaşamaz ve bir dahaki celp dönemine kadar sevk tarihiniz ifadeniz doğrultusunda ertelenir. (Raporum vardı gelemedim)

Şayet raporunuzda yok, yüksek lisans bitmiş ve doktora kaydıda yaptıramamışsanız ne olacak smile.gif

1- Öncelikle bakaya düşeceksiniz biggrin.gif
2- Emniyetten aranacak ve "sizmi gelirsiniz biz mi gelelim" denilecek
3- paşa paşa gidilir ilgili yazı alınır ve ordan askerlik şubesine gidilerek ifade verlir.

Bu durumda muhtemelern gerek doktora kaydınız olmadığı ve gerekse mazeretinizin yokluğu nedeniyle VATANİ GÖREV'i yerine getrmek üzere askere alınırsınız

Şayet doktora öğrencisiyseniz ve raporunuz yoksa;
İfade verilir ve doktora öğrencisi olduğunuz ifadede belirtilirse;

Savcılık soruşturması sonucu büyük ihtimal takipsizlik kararı verilir. Veriln karar ile şubeye gidilerek Normal Askerlik Durum belgesi alınır ve bu yazı Ens. götürülerek Erteleme azısı alınır. Alınan yazı tekrar şubeye gönderilir ve bi aksilik çıkmaz ise Otomatik tecil işlemleriniz başlar. Doktora bitene kadar başınız ağırmaz

Yukarıda yazılanlar tecrübeyle sabittir smile.gif
+Quote Post
cobalt64
mesaj Apr 11 2008, 09:38:06 PM
İleti #11

Member
**

Üye No.: 27,057

Yüksek lisans yapma hakkı kazandıktan sonra ilgili Enstitüden alacağınız askerlikle ilgili öğrenci belgesini bulunduğunuz ilin askerlik şubesine götürmeniz yeterli. Örneğin benim Y. Lisans'a yaptığım bölümde 1 yıl ingilizce hazırlık, 1 yıl ders ve 1 yıl da tez süresi (+1 yıl Tez uzatma alınabi,lir) olmak üzere en fazla 4 yıldır. Buna göre 2008'de Y. Lisans'a başlayan bir öğrenci 2012 yılına kadar tecilli olur. Tabi burada yaş sınırı da önemli. Belli olmaz.
+Quote Post
keftarküstü
mesaj Sep 7 2011, 08:21:46 AM
İleti #12

Hail to the Hammer!
**

Üye No.: 27,916

Bir başlık hortlatması yapacağım ama benzer bir sorun ile başım dertte. smile.gif

Lisansımı 5 yıllık eğitim fakültesinde tamamladım. Dolayısıyla diplomamda "Lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans" ifadesi var. Daha sonra yüksek lisansa başladım. Yüksek lisansa başlamadan önce de 2 yıllık bir tecil işlemi yaptırdım. (Lisans mezunu olmamdan kaynaklanan hakkımı kullandım).

2 yıllık sürem 30 Kasım 2011'de bitiyor. Ben tezi uzattım. En erken ocak ayında verebileceğim. Aynı zamanda 50/d'ye tabi araştırma görevlisiyim.

Lisans derecem -tezsiz yüksek lisans- olarak geçtiği için, tezli yüksek lisanstan kaynaklanan ekstra bir tecil hakkım yok sanıyorum. Böyle bir durumda;

- Enstitünün "bu çocuk bizde kayıtlı öğrenci" dilekçesi askerlik şubesinden geri döner mi?
- Alanımdaki doktora alımları sadece güz dönemi için yapılıyor. Dolayısıyla benim en azından önümüzdeki yaza kadar bir tecil almam gerek ama bu mümkün mü?
- Bakayaya kalsam, yurtdışı bildirileri için yurt dışına çıkamam sanırım.
- 50/d 'li olarak askere gitmem bir sorun olur mu?
- Ya da tezimi ocakta savunup, bahar dönemi için bir doktora programına başlayıp, yazın orayla ilişiğimi kesip tekrar kendi alanıma dönsem oleyo.gif daha mı mantıklı olur?
- Son ihtimal de paşa paşa, tezimi savunup askere mi gitmeliyim?

Cidden kafam çok karıştı. Geleceğim bir anda bulandı. biggrin.gif

Ekleme: Şöyle bir şey buldum. Buna göre, 5 yıllık lisans mezunluğumun yüksek lisans olarak sayıldığı ve ikinci bir yüksek lisans için tecil işlemi yapılamayacağı ortada. Ancak "mesleği için zorunluluk" gibi bir ibare var. Benim mesleğim şu an öğretmenlik değil, üniversitede öğretim yardımcılığı. Bu meslek de benim ikinci bir branşta yüksek lisans yapmamı zorunlu kılıyor.

Pf. Ne karışık işlermiş yahu.

Bu ileti tenrps tarafından Sep 7 2011, 08:57:46 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
ROMMELL
mesaj Sep 7 2011, 08:08:24 PM
İleti #13

Feldmarschall
**

Nereden: Mekteb-i Mülkiye
Üye No.: 85,194

Eğer dediğin gibi ise ya bakaya kalıp doktoraya kayıt yaptıracaksın yada tezini verip bir an önce askere gideceksin ki doktora programına yetişesin tabi doktoraya baş vurmak istiyorsan

Ama bildiğim kadarıyla tanıdığım bütün araş.gör.ler tecilli oluyor ta ki doktora yada master tezlerini verene kadar

En doğru yanıtı askerlik şubesinden alırsın
+Quote Post
Um7ut
mesaj Sep 7 2011, 08:20:13 PM
İleti #14

:P
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 62,659

Bakaya kalmanı tavsiye etmem. Bakaya kalman hem yasal bir sürece neden olabilir, hem de sonrasında askerlikteki "kurada" sıkıntı yaratabilir. smile.gif

Tavsiyem rapor alıp, askerliği bir sonraki celbe erteletmeniz olur. O ara planlamanızı yaparsınız.

Bana kalırsa da, imkanınız varsa, yapın geçsin. Kısa dönem askerlik, atla deve değil sonuçta.
+Quote Post
keftarküstü
mesaj Sep 7 2011, 08:36:15 PM
İleti #15

Hail to the Hammer!
**

Üye No.: 27,916

Askerlik şubesine gittim; "Biz sizi zaten lisans gibi 2 yıl tecil ettik. Sorun olmaz yeni tecilde" dediler. Ama hala emin değilim, çünkü benim durumumdaki herkes için yönetmelikte 2 yılllık tecil hakkı tanınıyor. Tek çıkış yolum, mesleğim için yüksek lisansın bir zorunluluk oluşu. Dilekçede bunu belirteceğim; yüksek lisans yapmadığım takdirde araştırma görevlisi olarak çalışamayacağımı yazacağım. Bir de işin kötü yanı benim sözleşmem 3 Aralık'ta yenilenecek. Tecilim ise 30 Kasım'da doluyor. Bu yüzden sözleşmemin yenilenmemesi bile söz konusu olabilir. biggrin.gif

Son çare olarak askere gideceğim tabi yapacak bir şey yok. Dönüşte tekrar doktora, kadro vs. peşinde koşacağım. Ya da sağlam bir rapor alıp, celp dönemini kaçıracağım. O arada ocak gibi başka bir alanda doktoraya başlayacağım (ALES = 96 ,KPDS = 79 oleyo.gif Sorun olmaz sanırım). Askerliği doktora için tecil ettirdikten sonra da, yazın kendi alanıma geçeceğim.

16 yaşımda üniversiteye başladım, her şeye erken erken geçtim. Bir dönem tembellik yapayım da tezi uzatayım dedim, her şey domino taşı gibi üzerime yıkıldı. oleyo.gif

Ekleme: Yine askeri mahkeme kararlarında okudum. Bakaya kalıp doktoraya kayıt yaptırsam dahi tecil ettiremiyorum. Öncesinde askere gidilmesi gerekiyormuş. Zaten doktoraya kayıt olurken askerlik durum belgesi isteniyor.

Bu ileti tenrps tarafından Sep 7 2011, 08:39:05 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
3 Sayfa V  1 2 3 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 21st December 2014 - 06:40:19 AM