left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Bölüm Kuralları

1-Hukukçu olmayanlar bu odada açılan iletilere hukuksal içerikli ve/veya hukuki yol gösteren cevap yazmamalıdır.

2-Gruba üye olmayan Hukukçu arkadaşların cevap verdiği başlıklara grup üyelerinden hiçkimse ayrıca herhangi bir cevap yazmayacaktır.
Hukukçu olup da gruba üye olmayanların cevaplarında hukukçu olduklarını belirtmeleri halinde iletileri silinmeyecektir.

Bu kurallara uymayan iletiler haber verilmeden silinecektir.

Hukukçular Grubu

Tarihi değiştirilmiş çekin arkasının yazılması

 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Tarihi değiştirilmiş çekin arkasının yazılması seperator Ayarlar V right
zisxiri
mesaj Sep 4 2007, 03:01:21 PM
İleti #1


Master
Group Icon

Grup: Co-Admin
İleti: 6,386
Katılım: 22-December 06
Nereden: Trabzon
Üye No.: 62,71330.09.07 tarihli müşteri çekini 6. ayda çalıştığım bir firmaya aldığım ürünler karşılığında verdim. Çeki verdiğim firmada çeki farklı bir şirkete satmış ve çeki alan şirkette 30.09.07 olan tarih 30.08.07 olarak değiştirilmiş ve çeki başka birine daha satmış. Çeki en son alan şahıs bankaya gidip çeki tahsil etmek istemiş, karşılığı çıkmayınca direk olarak çekin arkasını yazdırmış. Şimdi çekin yazılması, bu çekin asıl sahibi (müşterimin) ticari hayatını veya bankalarla olan ilişkisini olumsuz etkiler mi? Çeki karşı taraftan istetsem bu yanlışlığı kaç günde düzeltme imkanımız var?

edit: Yazım hatası düzeltildi.

Bu ileti zisxiri tarafından Sep 4 2007, 03:02:34 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
umudovski
mesaj Sep 4 2007, 03:17:29 PM
İleti #2


Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 20,926
Katılım: 13-January 05
Üye No.: 21,548QUOTE(zisxiri @ Sep 4 2007, 04:01:21 PM) *

30.09.07 tarihli müşteri çekini 6. ayda çalıştığım bir firmaya aldığım ürünler karşılığında verdim. Çeki verdiğim firmada çeki farklı bir şirkete satmış ve çeki alan şirkette 30.09.07 olan tarih 30.08.07 olarak değiştirilmiş ve çeki başka birine daha satmış. Çeki en son alan şahıs bankaya gidip çeki tahsil etmek istemiş, karşılığı çıkmayınca direk olarak çekin arkasını yazdırmış. Şimdi çekin yazılması, bu çekin asıl sahibi (müşterimin) ticari hayatını veya bankalarla olan ilişkisini olumsuz etkiler mi? Çeki karşı taraftan istetsem bu yanlışlığı kaç günde düzeltme imkanımız var?

edit: Yazım hatası düzeltildi.Çek üzerinde oynama yetkisine sahip olan tek kişi keşidecidir. Eğer çek üzerinde keşideci tarafından böyle bir oynama yapılmamışsa bunu yapanlar evrakta sahtecilik suçu işlenmiştir, cezası ağırdır. Ancak şu da var ki çek özelliği gereği para gibi işlem görür ve çekin üzerine yazılan vadeler geçersizdir. 30.09.2007 tarihli çekin vade olarak 30.09.2007 olarak yazıldığını düşünüyorum çünkü genelde yapılan işlem budur. Çekin karşılıksız çıkması kesinlikle iyi bir şey değildir. Çekin karşılığı hemen ödenirse sorun çıkmayabilir ama bu iş mutlaka bankanın da bilgisi dahilindedir. Müşterinin çekleri tamamen iptal edilir ve çek koçanları geri istenir. Ancak müşteriniz bu çeki hemen ödemeli. Tabii eğer dediğiniz tarih keşide tarihi ise (ilk söylediğim cümle de keşide tarihi için geçerli idi) ortada bir sahtecilik suçu da mevcut ancak çeke karşılıksız ibaresi yazılması durumunda banka harekete geçer.

Bilginize....

Bu ileti umudovski tarafından Sep 4 2007, 03:19:56 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zisxiri
mesaj Sep 4 2007, 04:19:42 PM
İleti #3


Master
Group Icon

Grup: Co-Admin
İleti: 6,386
Katılım: 22-December 06
Nereden: Trabzon
Üye No.: 62,713Çeki karşı taraftan (benim sattığım kişiden) bana yollamasını istedim. Çek bizim elimize geldiği zaman, bankaya gidip çek üzerinde bir oynama yapıldığını ispat edersek veya çek bizim elimizde olduğu için saymış olduğunuz çekler tamamen iptal edilir ve çek koçanları geri istenir gibi durumlar ile karşılaşabilir miyiz?

Bu arada galiba bu çekin üzerindeki tarihin değişmesinin ceremesini ben çekeceğim? Müşterim ile aramızda iyi bir konuşma geçecek.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
pirpir
mesaj Sep 4 2007, 04:29:25 PM
İleti #4


Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
İleti: 12,075
Katılım: 18-October 05
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284Çekin üzerine yazılan vadede illa çekilecek diye bir kaide yok. Ama bankalar prensip olarak vadesi gelmemiş çeki öderken çeki kesen keşideciye ödemeyi kabul ediyormusuz diye sorar.
Sizin durumda iki tane anlamadığım durum var.
Birincisi çek tarihi ile oynanmışsa banka bu çeki nasıl işleme sokmuş. Oynama olduğunda paraf olup olmadığına bakarlar ve gene müşteriye telefon açılıp teyid alınır.
İkincisi Çek yazılmadan evvel banka mutlaka çekin yazıldığı şubeyi arayıp müşterisi ile konuşmasını ödeyip ödemeyeceğini soruyor. Sizi arayıp böyle bir soru sormadılar mı? Ama Trabzon gibi bir Anadolu kentinde böyle bir şey yapıldıysa ben olsam bankamlada konuşur ve bu durumu yazılı olarak şubeye iletirim. Genelde bu tür şikayetlerde banka olumlu bir cevapla müşteriye dönüyor. Bir daha bu hatanın yapılmasınında önüne geçersiniz.
Size ait çeklerin 3 defa yazılma hakkı var. Sonrasında kara listeye alınıyorsunuz ve belli bir süre çek karnesi alamıyorsunuz. Eğer yanılmıyorsam 1 yıldı.
O kara listeye girdiğinizde de ne kredi kartı ne de kredi alamıyorsunuz. Çıkması ayrı bir dert aslında.

Ek: Çekin tarihinin değişmesinin ceremesini siz çekemezsiniz. Size air bir değerli evrakta sahtecilik yapılmış. O çekin iptal olması gerekir. Bu durumda siz Suçlu değil mağdursunuz ona göre reaksiyon verin. Neden haksız olasınız ki?

Bu ileti pirpir tarafından Sep 4 2007, 04:30:49 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
zisxiri
mesaj Sep 4 2007, 04:43:24 PM
İleti #5


Master
Group Icon

Grup: Co-Admin
İleti: 6,386
Katılım: 22-December 06
Nereden: Trabzon
Üye No.: 62,713@pirpir, senin anlamadığın o iki noktayı bende anlamıyorum. Banka, müşterimi arasaydı müşterim direk benimle irtibata geçerdi. Bu çekin arkasını yazan banka görevlisi, çekin arkasını neye göre yazdı? Bakalım hele çek bir elimize gelsin, müşterim ile bankaya gidip olayı bir çözüme ulaştıracağız.


Müşterim bana, ''Sen ne güzel insanlara çekimi satıyorsun, adamlar gidip tarihini değiştiriyor.'' diyeceğini bildiğim için cereme çekeceğimi söyledim. flaugh.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
pirpir
mesaj Sep 4 2007, 05:53:53 PM
İleti #6


Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
İleti: 12,075
Katılım: 18-October 05
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284QUOTE(zisxiri @ Sep 4 2007, 05:43:24 PM) *

Müşterim bana, ''Sen ne güzel insanlara çekimi satıyorsun, adamlar gidip tarihini değiştiriyor.'' diyeceğini bildiğim için cereme çekeceğimi söyledim. flaugh.gif

Öyle bir şey demez canım. Sonuçta ticaret yapıyorsun ve ödemelerini ticarette kullanman normal. Bir çekinde birden fazla el değiştirmesi garip değil.. O da bir ödeme biçimi.

Buradaki sorunun kaynağı banka. Çek onlara geldiğinde arkada 10 kişi ciroladıysa sırayla onlar aranmaz. Çekin sahibi çeki ödeyecek olan, çeki kesen kişidir. Bu durumda bankanın sorumluluğuda çek karnesi verdiği kişiyi yani hesap sahibi müşterisini arayıp bilgi vermektir. Hele ki çekte oynama varsa bu bir insiyatif değil zorunluluktur. Çeki kesenin teyidi olmadan ne ödeme ne de arkasını yazdırmak mevzu bahis olur. Öncelikle çeki veren şubeye yazılı daha sonrada çeki yazan şubeye bu sorunlar yazılı biçimde mutlaka iletilmeli. Sizin verdiğiniz her şikayet dilekçesi banka merkezinde şubenin yıllık değerlendirmesinde baz alınıyıor. O yüzden şubeler bu gibi durumlarda hatalarının üstlerini örtmeyip müşteriye karşı yapılan haksızlığı düzeltme yoluna gitmekteler.

Mutlaka banka ile irtibata geçin ve genel merkeze kadar şikayette bulununacağınız bilmelerini sağlayın. Bu onların sizi baştan savmalarını önleyici etkili bir yöntemdir. Çekin arkasını yazan kişinin sicilini bile etkileyecek bir hata ortada.

Edit: cümle yapısı düzeltme.

Bu ileti pirpir tarafından Sep 4 2007, 05:54:56 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
PAVELDANTON
mesaj Sep 4 2007, 06:41:37 PM
İleti #7


New Member
*

Grup: Üyeler
İleti: 20
Katılım: 30-May 07
Üye No.: 62,898Çekin, elden bozdurulmak istendiğine dair bir bilgi var mı elimizde? smile.gif Yoksa, yazdırılması normal. Çek takasa verilmiş, takasa veren kişi bankaya daha önce karşılığı çıkmayan çeklerin yazdırılması talimatını vermiş (Bu prensipte çalışan insanlar var.) olabilir. Bir diğer ihtimal de, karşılığını sorgulayan banka çalışanının hizmet anlayışı tabi. Yazılır, yazılabilir, yazılmıştır. Olmayan bir şey değil bu. Bankacılığın bu denli lokalleşmesinin avantajları olduğu gibi; aynı boyutta dezavantajları da var maalesef.
Çek dönmesi, elbette sahibi için hiç hoş bir durum değil. Ancak, dünyanın sonu da değil. Özellikle de ilk kez böyle bir olay vuku bulmuşsa. Eğer, ticari itibarını gerçekten düşünen, ödemelerini zamanında yapan biriyse; banka tarafından bu olayla değerlendirilmez. "Çekiniz döndüğü için yeni çek koçanı veremiyoruz." demeyi bilen banka; bunu demeden önce müşterisinin işlem kaydına bakmayı, olayın bir talihsizlik, kaza sonucu mu olduğunu yoksa bunun, müşterisinin bir âdeti mi olduğunu sorgulamayı da bilir. Müsterih olunuz.
Aradaki bir aylık açık konusunda, ben sizin gibi düşünmüyorum. Müşteriniz, düşündüğünüz gibi bir şey söyleyecek olursa; bilin ki bu "esnaf ağzı" 'dır. Çünkü, ticaret yaptığı kişinin insanlığını bilmek ya da ticaret yapacağı kişileri bununla değerlendirebilmek gibi bir lükse, sanıyorum kimse sahip değil. Piyasa kötü, olur böyle şeyler. smile.gif
Son olarak 8-9 'a değineyim. Evet, ortada bir sahtecilik suçu var. Fakat çeki yazan bankanın ya da banka çalışanının bu konuya sirayet eden bir suçu yok. Size "9" 'u, "8" yapılmış bir çek versem; bunu anlayabilir misiniz?
Kimin yaptığını mahkeme yolu ile ortaya çıkartmak imkânsız. Sadece, bunun peşine düşerek; bu terbiyesizliği kimin yaptığını öğrenebilirsiniz...
Geçmiş olsun. Eskilerin dediği gibi: "Çek çıktı, mertlik bozuldu."Saygılar, sevgiler...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
ahmetnemci
mesaj Sep 4 2007, 07:00:45 PM
İleti #8


Member
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
İleti: 347
Katılım: 13-August 07
Nereden: İstanbul
Üye No.: 63,209Aslında kanayan bir yaradır bu sorun.

Ticaret Kanununa göre çekte tarih (vade) önemli değildir zira çek nakit para sayılmaktadır.

Tarih değiştiren kişiler aslında bunu bilseydi, üzerinde hiçbir oynama yapmadan bir ay önceden gidip o çeki tahsil edebilirlerdi.

Bankalar, müşterilerini korumak için "ödemiyoruz" diyebiliyorlar ama en yakın noteri çağırarak işlem başlatabiliyorsunuz.

Bunun dışında çekin birçok kereler el değiştirmesi gayet doğaldır. Piyasa da oldukça sık yapılan bir işlemdir.

Hatırladığım kadarıyla üç kere çekiniz yazılırsa bir daha o bankadan çek koçanı alamamanız gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. (Keza hesap durumunuzda önemli.) Hatta bazı bankalar kredi bile vermiyorlar.Edit; İmla...

Bu ileti ahmetnemci tarafından Sep 4 2007, 07:03:47 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 rss Basit Görünüm Şuan: 20th January 2017 - 07:45:44 AM