left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Dolar Üçlemesi (1964-66)

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Dolar Üçlemesi (1964-66), Bir Avuç Dolar, Birkaç Dolar İçin, İyi Kötü ve Çirkin seperator Ayarlar V right
Clint Eastwood
mesaj Sep 17 2007, 10:49:47 PM
İleti #1

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 20,337

DOLAR ÜÇLEMESİ
Hepimizin içinde var; iyi, kötü ve çirkin. Gerçek şu ki, tekinsiz zamanlarda ve vahşi batı’da, iyi olmanın imkânı yoktur. Ortağınızı çölde elleri bağlı olarak bırakabilmek iyilik olarak yorumlanabilir; Ne de olsa ona bir yaşama şansı verdiğinizi varsayarsınız…
Sergio Leone’nin anti-epikleri işte bu noktadan olaya bodoslama giriyordu. Anti-kahramanlar yaratmakta bir numara olan Sergio Leone beyinlerimize öyle bir imge kazıyordu ki, biz o filmlerden 15-20 sene sonra doğan çocuklar olarak sokaklarda oyun oynarken, ıslık çalarak o melodiyi taklit ediyorduk...

Bir Avuç Dolar
IPB Image
IMDB
» Per un pugno di dollari (1964)

Directed by: Sergio Leone
Genre: Action,Western
Tagline: This short cigar belongs to a man with no name. This long gun belongs to a man with no name. This poncho belongs to a man with no name. He's going to trigger a whole new style in adventure.
Plot Outline: A wandering gunfighter plays two rival families against each other in a town torn apart by greed, pride, and revenge.
User Rating: 7.9/10 (19,621 votes)
Runtime: 99 min
Awards: 1 win
Cast (first 5): Clint Eastwood, Marianne Koch, Gian Maria Volontè, Wolfgang Lukschy, Sieghardt Rupp

IMDB: http://imdb.com/title/tt0058461/

Sergio Leone, İtalyan bir sinemacı. Dünya sinemasına büyük önem veriyor. Özellikle de Kurusowa’nın takipçilerinden. Öyle ki, “Yojimbo” adlı Kurusowa filmini izler izlemez, kafasında şimşekler çakıyor ve fikrini karısına açıyor; “Bu filmin western versiyonu yapmalıyız.” Herşeyi anlatıyor… Karısının ne kadar anladığından pek emin değilim tabi… Senaryo hazırlanıyor ve çekim yeri İtalya. Önce rol Charles Bronson’a, sonra ise Henry Fonda’ya başrol öneriliyor. Daha sonra Steve Reeves ve James Coburn’a gidiliyor. Ama bu isimler de kabul etmeyince Clint Eastwood bir efsaneye de can veren adam oluyor ve dolar üçlemesinin ilk filmi “Bir Avuç Dolar” (A Fistfull Of Dollars) çekilmeye başlanıyor.

IPB ImageIPB Image

Pek bir maddi destek yok. Öyle ki, Clint Eastwood’un filmdeki dış görünüşünü kendi tasarlıyor ve kostümleri de kendi parasıyla Beverly Hills’ten alıyor. İlk ciddi başrolünde beklenmeyen bir başarı elde ediyor ve kovboy denince aklımıza gelen ilk adam oluyor.
İlkokulda aynı sınıfa giden Sergio Leone ve Ennio Morricone, Leone’nin Morricone’un önceki işlerini beğenmemesine rağmen birlikte çalışıyorlar ve uzun süren bir beraberliğin de ilk adımları atılmış oluyor. Hatta “Düello” sahnesinde çalan müziği Morricone bir ninni olarak çok önceden besteliyor…
IPB Image

Film için önce “The Magnificent Stranger” (Muhteşem Yabancı) ismi konuyor ama son anda Leone müdahalesiyle bilinen haliyle “A Fistful Of Dollars” (Bir Avuç Dolar) oluyor. Öyle ki, ABD’ye dönmüş olan Clint Eastwood’a haber bile verilmiyor, Clint Eastwood olayı Variety Magazine’den öğreniyor…
Film büyük başarı kazanıyor ve bunun üzerine “Yojimbo”nun senaristleri Akira Kurusowa ve Ryuzo Kikushima film şirketini dava edip, filmin tüm dünya hasılatının %15’ini kazanıyorlar ve Kurusowa daha sonra da itiraf ediyor; “Bu filmle, Yojimbo’dan daha fazla para kazandım.”

Türün temellerini atan bu filmde, Clint Eastwood fazla konuşmayan, işini gören ve kalbinde kendine kadar iyilik saklayan bir karakter. Aslında bundan önce 25 kadar film çekilmesine rağmen, bu film “Spagetti Western”in atası olarak görülür. Birden patlayan silahlar, karizmatik ve geri adım atmayan hızlı silahşörler, az ama öz diyalog, geniş açılar ve esmer-mavi gözlü figüranlar türün özelliğini belirliyor. Türün başarısı elbette gerçekliğinde ve acımasızlığında yatıyor. ABD’nin epik westernlerine ilgi azalırken, Spagetti Western yükseliyor. Nedeni ise bana göre; epik westernlerin fazla olağanüstü erdemli karakterlere sahip olması. Filmin final sahnesinde silahlar bırakılır ve “erkek erkeğe” kavga edilirdi. Zavallı Kızılderilileri keklik gibi avlayan kovboylar yok bu westernlerde. Belki de türün başarısı hayatın acımasızlığından geliyor…

Bu filmden bahsetmişken, Ramon Rojo rolündeki Gian Maria Volente’ye de değinmemek olmaz. Bir kötü adam olarak tüm ihtişamını sergiliyor. Şeytanın ta kendisi olduğuna inanıyoruz.
IPB Image
Not: Ağzından puro düşmeyen Eastwood, gerçek yaşantısında hiç sigara içmiyor ve filmdeki karakterin sürekli puro içmesini kendisi akıl edip, Leone’ye söylüyor…

Birkaç Dolar İçin
IPB Image
IMDB
» Per qualche dollaro in più (1965)

Genre: Action,Western,Drama,Thriller
Tagline: The man with no name is back... The man in black is waiting... a walking arsenal - he uncoils, strikes and kills!
Plot Outline: Two bounty hunters with completely different intentions team up to track down a Western outlaw.
User Rating: 8.2/10 (20,732 votes) Top 250: #123
Runtime: 130 min / USA:132 min
Cast (first 5): Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volontè, Mara Krupp, Luigi Pistilli

IMDB: http://imdb.com/title/tt0059578/

Sergio Leone “Bir Avuç Dolar”ın da başarısıyla artık daha büyük bir mali desteğe kavuşuyor. Gişenin aranılan yönetmenlerinden oluyor ve yapımcıların güvenini kazanıyor. ABD’de oynadığı westernlerde hep geri planda kötü adamı oynayan Lee Van Cleef’le yolları da işte bu filmde kesişiyor. Aslında bu rolü (nedense) önce Lee Marvin’in oynamasını istiyor. Ama anlaşamıyorlar ve rol ikinci tercih Lee Van Cleef’e gidiyor. (Allah’a şükür).
Douglas Mortimer rolünü kabul eden Lee Van Cleef’in rolü Clint Eastwood’un canlandırdığı ödül avcısı “Monco” ile kesişiyor. Monco, İtalyancada “Tek El” anlamına geliyor. Clint Eastwood kendisi solak olduğundan dolayı, genelde sağ elini kullanmıyor ve senarist hemen Leone’ye bu lâkabı öneriyor. Douglas Mortimer ve Monco da El Paso bankasını soymayı hâyâl eden Indio ve çetesinin peşine düşüyor. Indio rolünde yine Gian Maria Volente’yi görüyoruz. Film adeta “Bir Avuç Dolar”ın devamı niteliğinde. Tabiî Lee Van Cleef de kendini belli ediyor ve bana göre biraz daha iyi bir film ortaya çıkıyor.

IPB ImageIPB ImageIPB Image

Müzikleri tabiî ki yine Morricone yaparken, Klaus Kinski de filmde ufak bir rol alıyor. Yine tamamen karizma kokan hareketler, birden patlayan silahlar ve keyifli bir seyirlik ortaya çıkıyor.
Bu arada bunların ucuz filmler olduğunu düşünmek de pek doğru değil. (Ucuzları da seviyoruz orası ayrı.) Çünkü Leone o kadar büyük bir yönetmen ki, her sahneyi kendine has o tarzı ile çekiyor. Geniş planlarla çekim yapmayı kendine bir stil ediniyor. Bir adamı çirkin göstermek istediğinde ise kamerayı suratının dibine kadar sokuyor ve büyük bir etki yaratıyor.
Filmin başında giren yazı da ana fikri oluşturuyor; “Yaşamın değerli olmadığı yerlerde, ölüm değerli olur. Ödül Avcıları da bu yüzden doğmuşlardır…”

Final: İyi, Kötü, Çirkin
IPB Image
IMDB
» Buono, il brutto, il cattivo, Il (1966)

Genre: Action,Western
Tagline: For Three Men The Civil War Wasn't Hell. It Was Practice!
Plot Outline: Three gunmen set out to find a hidden fortune. Who will walk away with the cash?
User Rating: 8.9/10 (73,580 votes) Top 250: #4
Runtime: 161 min / 179 min (2005 DVD Special Edition) / Fi... min
Awards: 1 win
Cast (first 5): Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè, Luigi Pistilli

IMDB: http://imdb.com/title/tt0060196/

İki filmi de çok iyi gişe yapan Leone, artık iyice saygı görüyor. Avrupalı ve Amerikalı yıldızlar filmlerinde oynamak istiyor. Leone de ta gençliğinden beri aklında olan bir projeyi filme almak istiyor. Aslında bir üçleme olarak düşünmemesine rağmen, sonra her şeyi birbirine bağlamaya karar veriyor. Yine Luciano Vincenzoni ile oturup, senaryoyu hazırlıyorlar. Başrol belli; Clint Eastwood; isimsiz adam. İlk filmde Joe olarak duyduğumuz ismin bir şey ifade etmediği belli. Çünkü ona bu ismi sadece mezarcı söylüyor ve o dönem yabancılara konulan isim de bu. Bizim Amerikalılara “Coniler geldi” dememiz gibi bir şey. İkinci filmde ise “Monco” olarak duymuştuk, ama bu “Tek El” anlamına gelen bir lâkâptı. Yani başrol kahramanımızın ismi yoktu, bu filmde de “Sarışın” olarak anılacağını duyacaktık.
IPB ImageIPB Image

Clint Eastwood, Leone ile büyük dostluk kurmuştu ve cepteydi. "İyi" rolünü oynayacaktı. "Kötü" rolünde ise ilk düşünülen isim bir önceki filmde birlikte çalıştıkları Lee Van Cleef’ti. O da cepteydi ve kötü olacaktı. "Çirkin" için ise yine Gian Maria Volente düşünülüyordu, daha sonra Leone’nin favorilerinden Bronson’a teklif götürüldü, yine hüsranla dönüldü. Ve en son olarak “Magnificent Seven”da (Muhteşem Yedili) kötü adamı oynayan Eli Wallach akla geldi ve rolü kabul etti ve filmi taşıyan adam oldu belki de. Elbette diğer oyuncular da müthiş karizma duruyor ama Eli sanki ben onlardan daha iyi bir oyuncuyum diyor. Canlandırdığı kaypak, adi ve komik karakter filmografisinin şüphesiz en dolgun rolü.
Film, yönetmenin iyi dostu Orson Welles’in tüm uyarılarına rağmen dönemin rekorunu kırdı ve 1,600,000 dolara çekildi. Welles “Sivil Savaş yıllarını anlatan filmler, gişede iki seksen yatıyor, çekme bu filmi” demesine rağmen Leone filmi çekiyor ve bana göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük filmini bizlere armağan ediyordu.
Filmde üç adam 200,000 dolar ederindeki altının peşindeydi. O günkü altın kuruyla bugünkünü karşılaştırırsak, her karaktere 6,076,876 dolar düştüğünü hatırlatayım. Üç adamın yolu bu altın için kesişiyor ve İç savaşın içine dalıyorlardı. İyi, Kötü ve Çirkin’in kesiştiği yollarda aslında kimin iyi, kimin kötü, kimin çirkin olduğunu anlayamıyorduk. İyi dediğimiz Sarışın, ortağını daha sonra bana kelek yapar mantığıyla çölün ortasında bırakması pek iyi değildi. Tuco’nun kaypaklığı çirkinlikten çok komikti. Sadece kötü dediğimiz Sentenza diğer ikisinden sadece daha kötüydü.
Yine çekim tarzında fazla değişiklik yoktu. Bu sefer planlar daha da genişlemişti. Kesmeden uzun sahneler çekmeyi seven Leone mali yeterliliğin rahatlığıyla tüm istediklerini yapıyordu. Öyle ki, filmin ilk 10 buçuk saniyesinde konuşma yoktu.
Müzikler yine Morricone’dan. Ama maestro filmde kendini aşıyor ve yıllarca hayran kalınacak parçalar besteliyordu. “Main Title”dan bahsetmiyorum bile. Düello sahnesinde çalan “The Trio”, Tuco mezarlıkta koşarken çalan “Ecstacsy Of Gold” (sürekli dönen kamera ve uzayan notalar pek uyumludur) ve yer yer sürekli alttan alttan gelen “The Sundown” adlı parçalar gerçekten mest edici. Belki de sinema tarihinin en iyi ilk on soundtrack’ından biri.
Herkes üçlemeyi izlesin, izletsin diyorum ve Robert Rodriguez, Quentin Tarantino, Sam Packinpach ve daha nice yönetmenin en sevdiği film olan serinin son halkasını da mutlaka ayrı bir gözle izleyin. Her sahnesi stilize, her sahnesi esin kaynağı bir film. Stephen King de “Kara Kule”nin kahramanı Roland’ın Sarışın’dan etkilenilerek yaratıldığına hayır dememiştir…
Sakın ha, bu western deyip izlememezlik etmeyin. Çünkü bir yapı taşıyla karşı karşıyayız.

Akılda kalan, son derece akılcı diyaloglar vardır;

» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «

İşte sırasıyla İyi, Kötü ve Çirkin;
IPB ImageIPB ImageIPB Image

Not 1: Clint Eastwood’un giydiği panço, ilk filmden itibaren değişmemiş, yıkanmış ve kullanılmamıştır. İkinci filmde Ramon’un deldiği panço, “İyi, Kötü ve Çirkin”de yamanarak kullanmıştır.
Not 2: 15’in üzerinde kere izlemiş biri olarak, bir gün puroya başlarsam, sorumlusu Sarışın’dır…

Yazan: Clint Eastwood (Kaan Kavuşan)

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Sep 17 2007, 11:03:32 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
halilakkaynak
mesaj Sep 17 2007, 11:41:45 PM
İleti #2

Benhur59

Nereden: Karşıyaka / İzmir
Üye No.: 10,394

-Sayın Clint Eastwood Arkadaşım yapmış olduğunuz, bu muhteşem üç Western Filmlerinin yorumlarını büyük bir beğeni ile okumuş bulunuyor ve teşekkürlerimi iletiyorum. Ben her üç filmide tam vizyon yıllarında değil ama bir kaç yıl sonra İzmir Yeni Sinemada ( Şimdi yıkıldı iş merkezi oldu) sırasıyla izlemiştim yaklaşık 1968-69-70 Yıllarında izlemiştim ve daha sonraki yıllarda da İyi Kötü Çirkin daha çok tutulduğundan tahminim 70 den sonrada bir kaç defa daha izlemiştim. Zaten 70 öncesinde o tip Western patlaması vardı sinemalarda yani İtalyan filmleri ağırlıklı olarak tabii bu film bizim yaştakilere o yıllarda büyük etki yaptı. Zaten DVD'sini ilk gördüğüm anda almıştım. Bu güzel hatırlatma ve yorumlarınız için tekrar teşekkürler Saygılar.
+Quote Post
Paradigma
mesaj Sep 17 2007, 11:53:00 PM
İleti #3

Sefil
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Mardin kapısından atlayamadım.
Üye No.: 62,817

Çok güzel bir inceleme, özellikle benim gibi bir cahilin; "İyi, Kötü ve Çirkin" in üçlemenin son filmi olduğunu öğrenmesini sağladığın için teşekkürler. İlk iki filmi de hemen izlemek gerek.
+Quote Post
pirpir
mesaj Sep 18 2007, 08:08:36 AM
İleti #4

Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284

@Clint seni kınıyorum smile.gif Bu zamana kadar bu çalışmamayı yapmamış olman ayıp smile.gif
Fakat senden birde Kirli Harry serisi incelemesi beklerim ona göre. Ayrıca 90'lardan sonraki Clint Eastwood sineması üzerinede bilgilerini paylaşmassan bozuşuruz bak smile.gif

yazan: "red kit"ci pirpir
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Sep 18 2007, 09:11:21 AM
İleti #5

Advanced Member

Üye No.: 20,337

@pirpir
İlerleyen günlerde Clint Eastwood sineması ve spagetti western üstüne yeni yazılar düşünüyorum. smile.gif
Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Sep 18 2007, 09:12:53 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Shalafi
mesaj Sep 18 2007, 09:49:11 AM
İleti #6

Bronzie

Nereden: istanbul
Üye No.: 13,473

Muhteşem seri. Tek cümleyle. smile.gif
+Quote Post
courtes
mesaj Sep 18 2007, 11:51:19 AM
İleti #7

Master
Group Icon

Grup: Co-Admin
Nereden: İstanbul
Üye No.: 33,578

Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. flowers.gif
Bu üçlemenin incelemesi de başkasından beklenmezdi zaten. biggrin.gif
+Quote Post
sinanaydin
mesaj Sep 18 2007, 12:10:48 PM
İleti #8

Master
Group Icon

Grup: Sinefil
Üye No.: 22,219

Sitemizin sinema başlıklarındaki önemli eksikliklerden birisiydi... Çok iyi oldu böyle bir inceleme... Bu akıcı ve ilgi çekici inceleme için çok teşekkür ederim.. Bir Clint hayranı olarak zevkle okudum...

Dergiplanet'in 1. sayısında yönetmen olarak Clint 'i incelemiştim ben de.. Çok renkli bir kişilik. Ayrıca sinemanın yaşayan efsanelerinden bir tanesi.. Herkesin izlemesi ve takip etmesi gereken bir yıldız... Bu açıdan da yazı insanların ilgisini bir an bile olsa Clint' e çekebildiye bunun içinde ayrı teşekkür ederim...

+Quote Post
neris
mesaj Sep 18 2007, 01:20:06 PM
İleti #9

Kendini sakın! Sakın, çıplakken konuşma.
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 61,564

Sevgili @clint, öncelikle ellerine sağlık. Kovboy filmlerine yeni yeni ilgi duymaya başlayan biri olarak, incelemen benim için çok makbule geçti. Clint Eastwood'un diğer filmlerinin incelemeleri de ellerinden öper artık flaugh.gif
+Quote Post
archkan
mesaj Sep 18 2007, 02:05:07 PM
İleti #10

Member
**

Üye No.: 23,526

Mükemmel bir inceleme teşekkürler. 79 doğumlu olduğum için sinemada izleme fırsatım olmamıştı ilk TRT de izlemiştim. Akabinde yeni oyunumuz iyi kötü çirkin olmuştu mahallede biggrin.gif
+Quote Post
Seijaku Samurai
mesaj Sep 18 2007, 06:32:56 PM
İleti #11

Beyaz etli Prens
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: İstanbul
Üye No.: 14,925

Çok güzel bir yazı olmuş, zevkle okudum, elinize sağlık. Üçlemeyi tekrar izleme isteği uyandırdınız bende. Bu arada oldukça ilginç detayları da öğrenmiş olduk sayenizde.
+Quote Post
battal
mesaj Sep 19 2007, 01:14:39 AM
İleti #12

Share Or Die...
**

Üye No.: 4,802

Gerçekten çok iyi bir inceleme olmuş, bu filmleri en az 4-5 sefer izlememe rağmen özellikle çıkış hikayelerini öğrenmek ayrı bir haz verdi bana... Elinize sağlık.
+Quote Post
------------------
mesaj Sep 19 2007, 01:37:03 AM
İleti #13

Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 31,201

Başarılı bir yazı olmuş. Yalnız bu üçlemede iyi kötü çirkinde de ilk iki film deki kötü adam oynasaydı daha güzel olurmuş. Adamda çok iyi bir kötü adam karizması var.
+Quote Post
TyPHoN
mesaj Sep 19 2007, 01:44:48 AM
İleti #14

AnkarA aŞıĞı...

Nereden: -AnkarA-
Üye No.: 25,497

Ellerine sağlık @Clint Eastwood, çok güzel bir inceleme yazısı olmuş.
+Quote Post
prodji
mesaj Sep 19 2007, 01:58:06 AM
İleti #15

Member
**

Üye No.: 63,087

Çok güzel bir inceleme olmuş teşekkür ederim.
Bu üçlemenin birini PRoDJi sunmuştu... İyi kötü çirkin (Türkçe dublajlı olarak.)

Meraklısı olanlara buradan sevinçli bir haber daha vermek istedim başlığı görünce.

Diğer iki filmi yani "Bir Avuç Dolar" ve "Bir Kaç Dolar İçin" kısa bir süre sonra PRoDJi kalitesi ile yine Türkçe dublajlı sunulacakmış... whistling.gif Dilimizi konuşabilen kuşlar söyledi. biggrin.gif
+Quote Post
3 Sayfa V  1 2 3 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 28th November 2014 - 02:06:42 AM